Noķert vēzi, pirms tas vēl nav attīstījies

Ginekoloģe Margarita Vasjutenko skaidro, ka uz kolposkopisko izmeklēšanu iepriekš jāpiesakās pa Konsultatīvās nodaļas tālruņiem: 63403231, 63403264. Līdzi jāņem ginekologa nosūtījums.

Dzemdes kakla vēzis pēc dzemdes ķermeņa vēža krūts dziedzera vēža ir trešā izplatītākā ļaundabīgo audzēju lokalizācija sievietēm. Lai spētu to savlaicīgi konstatēt un diagnosticēt slimību vēl pirmsvēža stadijā, Liepājas Reģionālajā slimnīcā pieejama kolposkopiskā izmeklēšana.

"Tā ir viena no izmeklēšanas metodēm, lai dzemdes kakla vēzi noķertu pirms tas vēl nav attīstījies," saka ginekoloģe MARGARITA VASJUTENKO.

Skaidrojot iespējas, kādas piedāvā kolposkopiskā aparatūra, daktere min kādu būtisku faktu: "Īpaši svarīgi konstatēt dzemdes kakla vēzi pirmsvēža stadijā ir sievietēm fertīlajā vecumā – tās ir sievietes, kas vēl vēlas un spēj dzemdēt bērniņus. Ja vēzi konstatē šajā stadijā, mums ir iespēja saglabāt gan dzemdi, gan dzemdes kaklu, lai sieviete veiksmīgi spētu kļūt par māmiņu."

Kolposkopija ir izmeklēšanas metode, kuras laikā, izmantojot ginekoloģisko spoguli un kolposkopu, kas ir speciāls ar gaismu aprīkots mikroskops, tiek apskatīts dzemdes kakls un apkārtējie audi vairākkārtīgā palielinājumā. Uz šo izmeklējumi ginekologi nosūta sievietes, kam ginekoloģiskās apskates laikā ir novērotas vizuālas izmaiņas dzemdes kaklā vai izmaiņas onkocitoloģiskā izmeklēšanā.

"Izmeklējot ar kolposkopu, mēs gan vizuāli novērtējam dzemdes kaklu, gan apkārtējos audus novērtējam ar dažādu filtru palīdzību, gan arī vajadzības gadījumā veicam biopsiju – paņemam nelielu audu paraugu papildus histoloģiskajai izmeklēšanai," skaidro daktere. Šī izmeklēšana notiek ambulatori. Ja ir konstatētas pirmsvēža šūnas, ārstēšana notiek slimnīcā, sievietei veicot neliela apjoma operāciju, kuras laikā izņem bojātos audus. "Pašu dzemdes kaklu un dzemdi mēs saglabājam, kas ir ļoti svarīgi, ja sieviete vēlas dzemdēt bērnus," skaidro M.Vasjutenko, piebilstot, ka dzemdes kakla vēža cēlonis ir HPV vīruss (humam papilloma virus). Ar to sievietes inficējas dzimumattiecību laikā. Lai gan lielākas iespējas inficēties ir sievietēm, kas bieži maina dzimumpartnerus un neizsargājas ar prezervatīva palīdzību, pilnīgi pasargātas no inficēšanās nav arī sievietes, kam ir stabilas partnerattiecības. Lai noskaidrotu, vai sievietei ir risks saslimt ar dzemdes kakla vēzi, ir iespējams veikt HPV vīrusa analīzi.

Taču daktere skaidro: lai savlaicīgi diagnosticētu dzemdes kakla vēzi, pirmām kārtām ikvienai sievietei vajadzētu izmantot valsts apmaksāto skrīninga iespēju - saņemot speciālo uzaicinājumu, veikt dzemdes kakla vēža pārbaudes. "Tās ir pirmais solis dzemdes kakla vēža agrīnā diagnostikā," atgādina daktere, zinot, ka ļoti daudz sieviešu šos uzaicinājumus joprojām neizmanto.

Runājot par dzemdes kakla vēža ārstēšanu, M.Vasjutenko neslēpj, ka vienlaikus šī slimība gan ir ļoti veiksmīgi ārstējama, ja tā atklāta sākumstadijā, gan arī, ka operācijas iespējas diemžēl nepastāv, ja slimība konstatēta vēlāk par 2A stadiju. "Un, lai gan medicīniskajā literatūrā lasāms, ka līdz šai stadijai vēzis attīstās aptuveni piecu gadu laikā, mana pieredze liecina, ka tas notiek ātrāk," saka daktere. "Tāpēc arī ir tik svarīgi slimību konstatēt laikus, jo laikus konstatētu ļaundabīgo audzēju mēs izoperējam un tālākā atveseļošanās ir veiksmīga. Bet, ja slimība jau ir ielaista un operācijas iespējas palaistas garām, tad kā ārstēšanas metode iespējama vien starošana."

Uz kolposkopisko izmeklēšanu iepriekš jāpiesakās pa Konsultatīvās nodaļas tālruņiem: 63403231, 63403264. Līdzi jāņem ginekologa nosūtījums.

25/04/2018

Bērnu dārza Zīļuks koncerts slimnīcā

19/04/2017

B.d. Zīļuks bērni uzstājas slimnīcā