Bērniem stāsta par radioloģijas nozīmi un lomu medicīnā

Atzīmējot Starptautisko Radioloģijas dienu Sarmīte Baumane viesojās Kazdangas pamatskolā, lai bērniem stāstītu par radioloģijas nozīmi medicīnā

Šogad apritēja 120 gadi, kopš Vilhelms Konrāds Rentgens veica savu vēsturisko atklājumu, pateicoties kuram radās jauna medicīnas nozare – radioloģija. 8.novembrī parasti tiek atzīmēta Starptautiskā radioloģijas diena, lai izceltu radioloģijas lomu diagnostikā, slimību attīstības novēršanā, kā arī ārstniecības gaitas un rezultātu monitorēšanā.

Šogad Starptautiskā radioloģijas diena bija veltīta pediatrijas novirzienam. Liepājas Reģionālās slimnīcas Radioloģijas nodaļas vecākā radiologu asistente Sarmīte Baumane 23. novembrī viesojās Kazdangas pamatskolā, kur iepazīstināja skolēnus ar radioloģiju kā medicīnas nozari, pievēršot uzmanību ārstu - radiologu un nozares lomai medicīnā.

Kazdangas pamatskolas dabaszinību skolotāja Ilga Bloka pēc pasākuma pastāstīja, ka skolēni tikuši iepazīstināti ar radioloģijas attīstības vēsturi, nozīmi medicīnā un cilvēka dzīvē, kā arī nodarbību laikā izskaidrota radioaktīvā starojuma pozitīvā un negatīvā nozīme. „Skolēni saņēma informāciju, kas ir radiologs un kur šādu profesiju var apgūt. Bērni arī praktiski varēja aplūkot un pielaikot radiologa aizsargapģērbu un aplūkot kasetes, ar kuru palīdzību ieguva rentgena attēlus. Tāpat skolēni saņēma informāciju par to, kā mūsdienās notiek rentgena uzņēmumu iegūšana un to nozīmi ārstēšanas procesā,” sacīja  skolotāja un piebilda, ka nodarbības bijušas saistošas, interesantas, saistītas ar praktisko dzīvi, kas ļāvušas bērniem labāk izprast Sarmītes Baumanes stāstīto.

„Biju domājusi, ka mācību stunda ir pietiekami ilgs laiks, lai visu izstāstītu, bet bērni bija ieinteresēti, klausījās un uzdeva jautājumus. Tā kā beigās pat pietrūka laika,” tā par tikšanos saka Sarmīte Baumane. „Visvairāk, protams, bērniem patika praktiskā daļa, kad varēja gan svina aizsargtērpu piemērīt, gan kasetes izskatīt,” atzīst S. Baumane. Savukārt, stāstot par rentgena vēsturi, bērniem interesants šķitis fakts, ka iesākumā rentgenu izmantoja ne tikai medicīnā, bet arī cienījamu kungu un dāmu izklaidēm. „Par desmit penijiem vīri, izmantojot rentgena starojumu, cauri drēbēm varēja apskatīt savu sievu skeletus. Tā bija izklaide, šovs, un cilvēki patiešām maksāja, lai tikai varētu cits citu apskatīt rentgena starojumā. Arī kurpju veikalos tika izmantots rentgens, lai pārbaudītu, kā pēda ieguļ kurpē un vai apavi nespiedīs,” stāsta S. Baumane. „Cilvēki tad vēl neapzinājās rentgena staru ietekmi uz cilvēka organismu. Šāds cirks turpinājās apmēram trīs gadus, tad pēkšņi cilvēki sāka mirt un atklājās, ka rentgens tomēr ir bīstams. Un tad mēs nonācām pie jautājuma – kā rentgena stars ietekmē cilvēka ķermeni. Varbūt labāk jādzīvo tā, lai rentgena uzņēmumus nevajadzētu taisīt nemaz,” piebilst S. Baumane.

Starptautiskās radioloģijas dienas iniciatori ir Eiropas Radiologu asociācija, Ziemeļamerikas Radioloģijas asociācija un Amerikas Radioloģijas koledža. Starptautiskā radioloģijas diena tiek svinēta 8.novembrī par godu dienai, kad 1895.gadā rentgena starus atklāja vācu fiziķis Vilhelms Konrāds Rentgens.

Indra Grase

slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste

23/01/2012

Pirmo aknu metastāžu ķīmijembolizāciju veic L.Kulmane, A. Veiss