Pieraksts uz Septembri:

23. augusts – uz izmeklējumiem;

25. augusts – uz speciālistu konsultācijām;

31.10.2017. no 12:00

Kad bērnam doties pie higiēnista vai zobu ārsta

Pirmo reizi pie zobu daktera bērnu vajadzētu aizvest tad, kad viņam nav nekādu sūdzību, lai viņš varētu iepazīsties ar zobārstniecības kabinetu un aprīkojumu.

Kurš gan no mums nevēlas veselus un skaistus zobus, kurus atklāt žilbinošā smaidā. Taču zobu un mutes dobuma veselība ir arī būtiska cilvēka vispārējās veselības sastāvdaļa.

Dr. Mārīte Saulīte

To apliecina arī Liepājas Zobārstniecības poliklīnikas zobārste Mārīte Saulīte. Daktre norāda, ka nepieteikama mutes higiēna un neārstēti zobi var novest pie dažādām zobārstniecības un medicīnas problēmām nākotnē, piemēram, smaganu slimībām, infekcijām, sirds un asinsvadu slimībām un diabētu. Tādēļ ārkārtīgi svarīgi ir rūpēties par saviem zobiem, kas jāsāk jau agrā bērnībā un jāturpina visu mūžu.

„Lai zobi būtu veseli, pats pirmais, kas ir jāievēro tā ir higiēna,” atzīst zobārste M. Saulīte. „Jau tad, kad parādās pirmie zobiņi vecākiem ir jāseko bērna mutes dobuma veselībai un labākais veids, kā aizsargāt zobus ir iemācīt viņam pareizi un regulāri tos tīrīt,” norāda daktere. Liela nozīme mutes dobuma veselībā ir iedzimtībai, ko mēs, diemžēl, nevaram kontrolēt, saka daktere, bet tikpat liela nozīme ir arī dzīvesveidam un uzturam. Tīrīt zobus vajadzētu vismaz divas reizes dienā - no rītiem pēc brokastīm un vakaros pirms gulētiešanas. „Savukārt pēc pusdienu vai našķu ēšanas muti vajadzētu rūpīgi izskalot ar visparastāko ūdeni. Bērns būtu regulāri jāved arī pie zobu higiēnista, jo tas ir zinošs speciālists, kas vislabāk pastāstīs par mutes kopšanas līdzekļiem, par tīrīšanas tehniku, kas ir ļoti svarīgi,” norāda zobārste M. Saulīte.

Lai saglabātu zobu un mutes dobuma veselību, valsts apmaksāto profilaktisko pārbaužu sarakstā ir iekļauts ikgadējs zobu higiēnista apmeklējums no divu līdz 18 gadu vecumam, bet 7, 11 un 12 gadu vecumā valsts apmaksātu zobu higiēnu var veikt divas reizes gadā.

„Savukārt pirmo reizi pie zobu daktera bērnu vajadzētu aizvest tad, kad viņam nekas nesāp un nav nekādu sūdzību, lai viņš varētu iepazīsties ar zobārstniecības kabinetu, aprīkojumu un, lai pirmajā reizē no zobārsta aizietu ar pozitīvām emocijām,” stāsta M. Saulīte un piebilst, ka nakošajā reizē viņš jutīsies jau daudz drošāk. Ārste uzskata, ka arī vecākiem ir daudz jāstāsta un jāskaidro bērnam, lai viņš nebaidītos no zobārsta. „Vistrakāk ir tad, kad atved bērnu pirmo reizi, kuram zobiņš jau ir satūcis un sāpīgs, bet vecāki mājās ir teikuši, ka dakteris neko nedarīs tikai paskatīsies,” stāsta M. Saulīte. Zobārste uzskata, ka tā nevajadzētu teikt, jo, ja jau bērnam ir sāpošs zobiņš, tad viņš ir jāsagatvo tam, ka bez sāpēm neiztikt. „Pēc tam viņam var būt negatīvas emocijas, kas var saglabāties uz visu mūžu,” norāda daktere un uzsver, ka vecākiem ir svarīga loma, lai palīdzētu saviem bērniem rūpēties par zobiem un iemācītu pareizu mutes dobuma higiēnu sākot no pirmajiem dzīves gadiem.

Indra Grase

slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste

06/06/2014

Zobārstniecības poliklīnikai jauna aparatūra