Silants pasargā bērnu veselos zobus no bojāšanās

201 medium Why-We-Recommend-Dental-Sealants 20161227133653 177

Mēs visi zinām, cik Liepājā bērnam ir grūti tikt pie zobārsta. Uz valsts apmaksātiem pakalpojumiem rindas ir ļoti garas. Mazos bērnus privātie zobārsti nereti atsakās ņemt arī par maksu. Tāpēc ļoti būtiski ir pievērst pastiprinātu uzmanību tam, ko vecāki paši var darīt, lai pēc iespējas ilgāk saglabātu bērnu zobus veselus.

Ļoti liela nozīme ir mutes dobuma higiēnai un profilaksei. Viens no profilakses elementiem ir silanta uzklāšana uz zobiem, kas palīdz tos saglabāt veselus maksimāli ilgāku laiku un aizkavēt zobu kariesa rašanos. Liepājas Zobārstniecības poliklīnikas zobu higiēniste Jūlija Vakurova stāsta par zobu kariesa profilaksi ar silantu.

Kas ir zobu silants un kāda ir tā nozīme zobu profilaksē?

Silants ir speciāls, fluoru saturošs materiāls, kuru uzklāj zobu kožamajām virsmām, lai pasargātu bērnu zobus no bojāšanās. Procedūra ir droša un tā nav sāpīga. Pārklājot sānzobu kožamo virsmu ar silantu, zobi tiek pasargāti no ēdienu atliekām un mikrobu vairošanās, kas izraisa kariesu. Silantu mēs uzklājam bērnu zobiem 6 līdz 7 gadu vecumā, kad jau izšķīlušies pastāvīgie sānu zobi, pārējiem zobiem vecumā no 11 līdz 14 gadiem.

Lai silants labi turētos, mēs ļoti rūpīgi tīrām un pārbaudām katru zobu. Uz zobu virsmām ir tā saucamās fisūras, jeb rieviņas, kur uzkrājas ēdiens pēc ēšanas un tāpēc veidojas karies. Mēs izolējam zobiņu no aplikuma, iztīrām zobu rievas uz kožamās virsmas un uzliekam silantu. Uzliekot silantu, higiēnistam ļoti uzmanīgi jāskatās, vai zobiņš nav bojāts. Ja zobiņš nav vesels, silantu uzklāt nevar. Mēs silantu varam likt tikai uz veseliem zobiem. Lai zobi būtu veseli, tie katru vakaru ir jātīra. Arī pēc silanta uzklāšanas zobi regulāri jātīra un jāpārbauda, jo tas aizsargā tikai kožamās virmas, bet caurumi zobā var veidoties arī sānos vai zobu starpās.

Cik ilgi silants darbojas?

Rūpīgi sekojot savai mutes veselībai un ievērojot ikdienas higiēnas paradumus, silants var kalpot gadiem ilgi. Ir pacienti, kuriem mēs silantu uzklājam 6 - 7 gadu vecumā un tās vēl joprojām ir saglabājies līdz 16 - 18 gadu vecumam. Taču jāskatās ļoti individuāli. Ja pacientam karies veidojas ļoti ātri, ir mīksta zobu emalja vai slikta mutes dobuma higiēna, protams, ka silants nekalpos tik ilgi cik gribētos. Silants kalpo kā aizsargbarjera zobiem, pasargājot tos no skābēm un cukura, kas nelabvēlīgi ietekmē zobu kožamās virsmas un ir galvenie kariesa izraisītāji. Taču tas nenozīmē, ka pēc silanta uzlikšanas nevajag tīrīt zobus. Tāpat tas jādara divas reizes dienā – no rīta un vakarā. Kā arī jālieto mutes skalojamie līdzekļi, zobu diegs u.c.

Vai ir jākontrolē silanta stāvoklis pēc tā uzlikšanas?

Silanta stāvoklis ir jākontrolē, apmeklējot zobu higiēnistu vai zobārstu divas reizes gadā. Vizītes laikā higiēnists, veicot mutes dobuma profilaksi, apskatīs arī silantu un novērtēs vai tas pienācīgi turas pie zobiem.

Lai pieteiktos silanta uzklāšanai, jāpierakstās Liepājas Zobārstniecības poliklīnikas reģistratūrā pie higiēnista pa tālruni: 63427542 vai ierodoties personīgi darba dienās no plksten 8.00 līdz 20.00.  Silanta uzklāšanu valsts neapmaksā. Procedūra vienam zobam maksā  9 eiro, ja silantu liek uz trīs un vairāk zobiem vienā seansā - 7 eiro par katru zobu.

Indra Grase

Liepājas Reģionālās slimnīcas

sabiedrisko attiecību speciāliste

06/06/2014

Zobārstniecības poliklīnikai jauna aparatūra

02/11/2017

Liepājā likvidēs bērnu zobārstniecības kabinetu.

07/06/2014

Zobus ārstēs ar modernāku aparatūru