Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem

Ir jautājumi par

COVID-19?

Zvani: 67387661

Aicinām neizmantot ārkārtas tālruni 113 kā uzziņu tālruni, kur iegūt informāciju par COVID-19, lai neradītu risku citiem cilvēkiem saņemt palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.

Līga Priedena: „Rehabilitācijai jāiet līdzi laikam.”

Rehabilitācijas nodaļā līdztekus vēsturiskajiem piedāvājumiem nākuši klāt vairāki jaunumi, ar kuriem iepazīstina nodaļas virsārste Līga Priedena.
Rehabilitācijas nodaļā līdztekus vēsturiskajiem piedāvājumiem nākuši klāt vairāki jaunumi, ar kuriem iepazīstina nodaļas virsārste Līga Priedena.

Liepājai ir senas kurortoloģijas un rehabilitācijas tradīcijas, ko turpina Liepājas Reģionālās slimnīcas Fizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļa. Tajā līdztekus vēsturiskajiem piedāvājumiem nākuši klāt vairāki jaunumi, ar kuriem iepazīstina nodaļas virsārste Līga Priedena.

 

– Ko tā piedāvā Liepājas Reģionālās slimnīcas Rehabilitācijas nodaļa?

 

Šī nodaļa piedāvā divas jaunas iespējas, kā pēc akūtās palīdzības saņemšanas turpināt ārstēšanos, lai smagu slimību pacientiem nodrošinātu rehabilitāciju, kas paātrina slimnieku atgriešanos pilnvērtīgā dzīvē. Šajā nodaļā ir iespējama divu veidu palīdzība – stacionārā un dienas stacionārā.

 

– Kādu slimību pacientiem šo palīdzību piedāvā?

 

Lielākoties tie ir insulta pacienti, kā arī pacienti pēc dažādām politraumām un citām slimībām. Rehabilitācijas palīdzību šie pacienti sākotnēji saņem jau tūlīt pēc tam, kad nonākuši slimnīcā akūtajā periodā. Pagātnē ir tas laiks, kad viņus ārstēja tikai ar mieru un medikamentiem. – nereti pat jau no pirmās slimības dienas viņu ārstēšanai pieslēdzas rehabilitācijas speciālisti. Tas notiek tūlīt pēc tam, kad ārstējošais ārsts ir atzinis, ka šie pacienti var sākt kustēties, runāt, darboties un atgūt slimības rezultātā zaudētās funkcijas. Pēc tam, kad akūtais periods ir garām, šādiem pacientiem piedāvā palikt stacionārā, lai Rehabilitācijas nodaļā turpinātu atveseļoties. Pilnveidotu un atgūtu tās funkcijas, kas slimības ietekmē ir zaudētas – runas, kustību un citas spējas –, jo neviens pacients nevēlas visu turpmāko dzīvi palikt par nastu pats sev un saviem tuviniekiem. Visi grib atgūt agrākās spējas, paši par sevi parūpēties. Tāpēc arī ir izveidota Rehabilitācijas nodaļa. Tās stacionārajā daļā mēs piedāvājam intensīvu programmu. Valsts apmaksātais laiks, kurā pacientam ir jāmaksā valsts noteiktā pacienta iemaksa, – 10 eiro dienā – ir līdz trim nedēļām. Šajā laikā pacients saņem savai slimībai atbilstošu procedūru un vingrinājumu kompleksu, kas veicina ātrāku atveseļošanos nekā tas notiktu tad, ja cilvēks uzreiz atgrieztos mājās, kur pavadītu laiku tuvinieku aprūpē bez speciālistu rekomendētas rehabilitācijas programmas. Mūsu piedāvātajā programmā pavisam maza daļa ir atvēlēta medikamentozajai ārstēšanai, bet daudz lielāka tieši rehabilitācijai. Tas nozīmē gan individuālu, gan grupu terapiju ar speciāliem vingrojumiem, logopēda pakalpojumus, nodarbības kopā ar ergoterapeitu un citas, kā arī elektroprocedūras, kas veicina atveseļošanos un zaudēto funkciju atgūšanu. Tās ir aktivitātes, kas pielāgotas individuāli katram pacientam. Par papildu samaksu pacients var saņemt arī ūdens procedūras, masāžas un citas jau tradicionālās procedūras, ko piedāvā Fizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļā.

 

– Vai to pašu piedāvājat arī Dienas stacionāra pacientiem?

 

Programma ir līdzvērtīga. Taču šie pacienti atkarībā no viņu vēlmes un iespējām var ierasties tikai un nodarbībām un procedūrām, pēc kurām dodas mājās un nākamajā dienā atkal atgriežas. Vai arī, ja viņi nespēj ik dienas izbraukāt, tad paliek pa nakti un līdztekus saņem arī ēdināšanu un visu citu nepieciešamo.

 

– Cik pacientiem vienlaikus varat nodrošināt šādu palīdzību?

 

Nodaļā ir 12 gultas, taču plānojam to skaitu palielināt.

 

– Cik pieprasīta ir šāda veida palīdzība, zinot, ka arī tagadējā pacienta iemaksa daudziem cilvēkiem ir pietiekami liela, lai to nevarētu atļauties?

 

Jā, es saprotu, ka līdzmaksājums daudziem pacientiem ir par lielu, taču, neskatoties uz to, pieprasījums pēc šāda veida palīdzības ir liels. Veidojas rindas, tāpēc mēs plānojam nodaļas iespējas palielināt. Jau iepriekš, un jo īpaši šī gada laikā, esam sapratuši, ka to pacientu, kas kādas slimības dēļ ir zaudējuši daļu agrāko funkciju, vēlme atgriezties pilnvērtīgā un patstāvīgā dzīvē ir milzīgi liela, un tas ir iepriecinoši. Cilvēka dzīves kvalitāte ir ļoti svarīga, un es domāju, ka maz ir to cilvēku, kas pēc smagas slimības ir gatavi nolaist rokas un atlikušo dzīvi pavadīt, paliekot atkarīgi no tuvinieku palīdzības. Tāpēc daudzos gadījumos, ja pacienti paši nespēj par mūsu piedāvāto palīdzību samaksāt, ir ļoti svarīga piederīgo iesaistīšanās, kas spēj viņiem palīdzēt segt ar rehabilitāciju saistītos izdevumus. Es ar pilnu atbildību varu teikt, ka tas atmaksāsies nākotnē, kad slimais cilvēks atveseļosies, būs spējīgs atgriezties darbā, pilnvērtīgā dzīvē un pats par sev parūpēties.

 

– Ja tomēr ģimenei nav iespēju to nodrošināt – kādas ir alternatīvas?

 

Alternatīva ir Sociālās aprūpes nodaļa, taču atšķirībā no Rehabilitācijas nodaļas tur lielākoties notiek tikai pacienta aprūpe. No rehabilitācijas pakalpojumiem ir pieejama tikai vingrošana, bet pārējo laiku pacients pavada miera stāvoklī. Tas nav tik efektīvi kā Rehabilitācijas nodaļas piedāvājums, kur darbošanās notiek intensīvi visas dienas garumā. Jo intensīvāks darbs ar pacientu notiek, jo veiksmīgāks ir rehabilitācijas rezultāts un ātrāka viņa atgriešanās pilnvērtīgā dzīvē. Protams, intensitāte ir atkarīga no pacienta spējām un veselības.

 

– Zinot to, cik ierobežots ir veselības aprūpes budžets valstī, jājautā, kā jums izdevās izveidot šādu nodaļu, piesaistot valsts finansējumu?

 

Tam ir vairāki iemesli, bet galvenais – šādas nodaļas izveide bija paredzēta, veicot Liepājas reģionālās slimnīcas rekonstrukciju, piesaistot vērienīgu Eiropas Savienības līdzfinansējumu. Tā kā plānā šis projekts bija, ES līdzfinansējums tā īstenošanai bija saņemts, mēs nedrīkstējām to neīstenot. Par paveikto man ir liels prieks. Otrs iemesls ir tāds, ka pacienti pie mums atgriežas. Viņi prasa jaunus pakalpojumus, tāpēc mums bija jādomā, ko piedāvāt. Un trešais – ir jāiet līdzi laikam. Laikā, kad veselības aprūpes pakalpojumi strauji attīstās, arī mēs nedrīkstam stāvēt uz vietas. Tieši tāpēc mūsu nodaļā ir vēl vairāki jaunumi, kas īstenoti tieši pēdējā gada laikā kopš slimnīcas vērienīgās rekonstrukcijas.

 

– Kādus secinājumus esat izdarījuši gada laikā kopš jaunās nodaļas izveidošanas?

 

Valsts apmaksā rehabilitācijas programmu līdz trim nedēļām, kas ir pietiekami ilgs laiks, lai redzētu pirmos panākumus, tomēr par īsu, lai sasniegtu ievērojamus rezultātus. Nodaļas izveides laikā esam bijuši pieredzes apmaiņā gan pie igauņu, gan lietuviešu kolēģiem, un viņu pieredze nerunā mums par labu. Piemēram, Lietuvā līdzīga valsts apmaksāta rehabilitācijas programma ilgst līdz 52 dienām, kuras laikā pacientiem vispār nav nekādu pacienta iemaksu. Žēl, bet ar to mēs nevaram sacensties, lai kā arī gribētos. Lai gan mūsu trīs nedēļas ir vairāk nekā nekas, tas tomēr ir pārāk īss laiks, lai sasniegtu būtisku rezultātu. Tomēr šajā laikā paveiktais pacientam parāda, ka atveseļošanās notiek, un tas ir ļoti svarīgi. Izrakstot pacientu no stacionāra, daļai no viņiem ir pieejama mājas aprūpe, kad fizioterapeits ierodas pie viņa mājās un turpina iesākto programmu. Tie pacienti, kuriem attāluma dēļ šādu iespēju nav, ar lielu atbildību pēc slimnīcā sastādītās programmas darbojas paši un pēc tam atkal atgriežas nodaļā, lai darbu turpinātu. Mūsu pieredze liecina, ka pacienti atgriežas ļoti motivēti turpināt darbošanos, lai uzlabotu rezultātus. Tas ir iepriecinoši, jo motivēts pacients ir orientēts uz rezultātu.

 

– Kādi vēl ir jūsu jaunumi?

 

Lai palielinātu pieejamību tādām procedūrām kā zemūdens masāža, pērļu vanna, Šarko un cirkulārā dušas, vairs nav nepieciešama ārsta konsultācija. Pacienti šīs procedūras var saņemt pēc pašu izvēles, iepriekš aizpildot anketu, kurā atbild uz konkrētiem jautājumiem, izslēdzot riskus, kas varētu provocēt kādu nevēlamu procesu saasināšanos. Tādējādi šo procedūru pieejamība ir palielinājusies, un līdz ar to ir palielinājies pieprasījums. No vienas puses, šīs procedūras ir rehabilitācijas un kurortoloģijas pakalpojums, bet, no otras puses, tās ir arī ārstējošas un profilaktiskas. Kā zināms, veselības profilakse ir viens no būtiskiem nosacījumiem, lai cilvēks nesaslimtu. Turklāt tagad cilvēkiem ir iespēja plānot laiku un savlaicīgi informēt nodaļas personālu par savām izvēlētajām procedūrām un piemērotākajiem laikiem, lai saskaņotu to ar savu dzīves ritmu. Strādājošie cilvēki mūsdienās ir ļoti aizņemti darbā un visbiežāk veselības profilaksi atstāj novārtā. Mūsu piedāvājums ļauj plānot savu laiku tā, lai parūpētos gan par veselību, gan labsajūtu un spēku atgūšanu. Šis pakalpojums ir viens no mūsu centieniem atjaunot senās kurortoloģija tradīcijas Liepājā, kas savulaik bija ļoti, ļoti populāras, kad cilvēki devās uz sanatorijām, lai atjaunotu spēkus. Tagad brīvajā laikā cilvēki dodas ceļojumos, kas ir cilvēciski saprotami, taču mēs viņiem piedāvājam iespēju arī šādā veidā par sevi un savu veselību parūpēties.

 

– Bet jums ir vēl kāds jaunums.

 

Tā ir vingrošanas grupu izveide, kur mums ir izdalītas trīs galvenās mērķgrupas. Viena no tām ir pusaudži ar stājas traucējumiem. Pusaudžu vecumā notiek strauja augšana, kas būtiski ietekmē jauno cilvēku stāju un kustību koordināciju, ko ar mērķtiecīgiem vingrinājumiem ir iespējams veiksmīgi koriģēt. Otra mērķgrupa ir pacienti ar muguras problēmām, kam ir ļoti daudz un dažādi iemesli, no kuriem lielākā daļa ir veiksmīgi ārstējami ar rehabilitāciju bez ķirurģiskas iejaukšanās.  Viņiem tiek piedāvāts vingrojumu un elpošanas komplekss, kas stiprina muskulatūru, veicina elpošanu un tādējādi atbrīvo no muguras sāpēm. Trešajai grupai piedāvājam vingrošanu uz airtex līdzsvara virsmas – tā ir kustīga virsma, kas veicina līdzsvara sajūtu. Šī vingrošana ir piemērota pacientiem ar dažādām ceļu un potīšu problēmām: ceļu nestabilitāti, pēc krustenisko saišu plīsumiem, dažādām potīšu problēmām un tamlīdzīgi. Ja cilvēkam ir problēmas, kas ierobežo viņu gaitu, vingrojumi uz šīs kustīgās virsmas palīdz atgūt stabilitāti.

 

– Fizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļā joprojām ir pieejama arī visplašākā tā saucamā vēsturiskā piedāvājuma daļa: elektro un ūdens procedūras, fizioterapeitiskā, ergoterapeitiskā un cita veida palīdzība. Cik tās ir pieprasītas?

 

Teikšu pavisam atklāti – ļoti pieprasītas. Lai kādas veselības problēmas arī cilvēku mocītu, neviens nevēlas palikt slims uz visu atlikušo mūžu, tāpēc viņi meklē palīdzību. Gan ģimenes ārsti, gan speciālisti palīdz cilvēkiem atrast ceļu uz mūsu nodaļu. Kā jau es vienmēr esmu uzsvērusi, visbiežāk tas notiek dažādu sāpju gadījumos. Cilvēki ir gatavi, ka procedūru iedarbībā sākotnēji sāpes varētu saasināties, taču ilgstošākā laikā notiek atveseļošanās, kas ir mūsu kopējais mērķis!

 

 

Pārpublicējums no laikraksta „Tauta un veselība”

tematiskā pielikuma „Kurzemes veselības avīze”

linija4

linija2

Foto galerijas

11/01/2017

"Jensen Metal" dāvinājums Rehabilitācijas nod.

20/10/2015

Ambulatorās rehabilitācijas nodaļai - 1.gads

linija3

Video galerijas

29/10/2015

Sper soli pretī kūrorta izveidei

Sper soli pretī kūrorta izveidei

28/06/2013

Slimnīca saņem vērtīgu dāvinājumu

Slimnīca saņem vērtīgu dāvinājumu