Ergoterapeiti izgatavo plaukstas un pirkstu ortozes

PA160005
Speciālā termokatlā, kurā ir silts ūdens, ortožu materiāls paliek mīksts un plastisks, skaidro Inta Doncu

Liepājas Reģionālajā slimnīcā izgatavo plaukstas un pirkstu ortozes pēc individuāla pasūtījuma. Ar to izgatavošanu nodarbojas ergoterapeites Kristīne Rebuka – Amzele un Inta Doncu, kas zināšanas apguvušas dažādos kursos - gan teorētiskās, gan praktiskās nodarbībās un Kurzemē patlaban ir vienīgās speciālistes, kas piedāvā šāda veida pakalpojumu. Ortožu izgatavošana notiek sadarbībā ar traumatologiem, ķirurgiem, to skaitā arī plastikas un rokas ķirurģi Dr.med. Lauru Loginu, kura patiesībā ir šīs iniciatīvas ierosinātāja.

Ortoze ir izstrādājums no cieta vai mīksta materiāla, kuras lietošanas mērķis ir aizkavēt nevēlamās kustības locītavās, vienlaicīgi nodrošinot pilnu kustību apjomu citām locītavām, kuras netiek iekļautas ortozē. Ortozes nodrošina locītavām komfortu, aizsargā locītavas, uzlabo kustību koordināciju rokā, līdzsvaro plaukstas muskuļu darbību, aizkavē un novērš kontraktūru veidošanos, mazina sāpes un tūsku, aizkavē deformācijas turpmāko attīstību, tā ir konservatīvas ārstēšanas metode (piemēram, pirksta fiksācija distāla atliecējcīsplas bojājuma gadījumā). Kvalitatīvai ortozei ir jāspēj nodrošināt izvirzīto prasību realizāciju, piemēram, kustību apjoma ierobežojumu plaukstas locītavā. Tai jābūt iespējami ērtai, vieglai, viegli kopjamai, lasāms Loginas Mikroķirurģijas un Rehabilitācijas centra mājas lapā.

„Mēs ortozes izgatavojam no speciāla materiāla - termoplasta, kas temperatūras ietekmē maina formu. Tādējādi to iespējams piemērot katra pacienta individuālām vajadzībām, ko dažkārt nevar izdarīt ar rūpnieciski ražotām ortozēm, īpaši, ja cilvēkam ir kādas anatomiskas īpatnības. Pienmēram, plaukstai trūkst kāds no pirkstiem u.c.. Turklāt izgatavotās ortozes ir iespējams pēc kāda laika atkal sasildīt un no jauna piemērot pacienta jau tā brīža konkrētam veselības stāvoklim, skaidro Kristīne. Savukārt Inta uzsver, ka pirms ortozes izgatavošanas ir vajadzīgs individuāls darbs ar pacientu, lai noskaidrotu tieši kāda ortoze viņam ir vajadzīga. „Ir nepieciešama vismaz viena konsultācija, lai mēs noskaidrotu plaukstas funkcionālo stāvokli un spētu izgatavot tādu ortozi, kas perfekti pildītu savu funkciju - stbilizētu vai korģiētu problemātisko vietu, vienlaicīgi pēc iespējas mazāk norobežotu tās vietas, kuras pacients drīkst izmantot. Pēc tam mēs roku nomērām un veidojam atbilstošu piegrieztni pēc kuras no termoplasta tiek piegriezta pati ortoze. Tad to ievietojam speciālā termokatlā, kur noteiktā temperatūrā izmantojamais materiāls paliek mīksts un plastisks. Un tikai tad to liekam klāt pie pacienta plaukstas vai pirksta un veidojam vajadzīgo formu,” klāsta Inta.

Ortozes tiek izgatavotas gan bērniem, gan pieaugušiem. Bērniem šis pakalpojums ir bez maksas, nepieciešams tikai ģimenes ārsta nosūtījums pie rehabilitoloģes Līgas Priedenas vai fizikālās terapijas ārstes Ingrīdas Jakovickas. Savukārt pieaugušiem tas ir maksas pakalpojums, iepriekš uz konsultācju jāpiesakās pa telefoniem: 29418894, 22316156.

Indra Grase

slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste

11/01/2017

"Jensen Metal" dāvinājums Rehabilitācijas nod.

20/10/2015

Ambulatorās rehabilitācijas nodaļai - 1.gads

29/10/2015

Sper soli pretī kūrorta izveidei