Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem
!!! Onkoloģisko pacientu diagnostikas un aprūpes kārtība
Pacienti ar aizdomām par onkoloģiskām saslimšanām uz izmeklējumiem un speciālistu konsultācijām ar korekti noformētu ģimenes ārsta nosūtījumu (forma 027/u) var pieteikties Liepājas Reģionālās slimnīcas Konsultatīvās nodaļas reģistratūrā katru darba dienu no plkst.10 .00 līdz 15.00

Fizikālā terapija un rehabilitācija dažādām vajadzībām

Liepājas Reģionālās slimnīcas Fizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļas vadītāja Līga Priedena (pirmā no kreisās) ir pārliecināta – viņas vadītajā nodaļā palīdzību iespējams sniegt jebkuras diagnozes slimniekiem.
Liepājas Reģionālās slimnīcas Fizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļas vadītāja Līga Priedena (pirmā no kreisās) ir pārliecināta – viņas vadītajā nodaļā palīdzību iespējams sniegt jebkuras diagnozes slimniekiem.

Šogad Liepājas Reģionālā slimnīca atzīmēja 29. gadadienu, un tieši tik ilgi tajā darbojas Fizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļa. Savā ziņā tā ir Liepājas seno kurortoloģijas tradīciju turpinātāja. Ejot līdzi mūsdienu medicīnas un rehabilitācijas attīstībai, arī šajā nodaļā ik gadu nāk klāt kāds jaunums. Sarunā ar nodaļas vadītāju LĪGU PRIEDENU iepazīsimies ar šo nodaļu un tās piedāvājumu.

 

– Ne visās slimnīcās ir tik fantastiskas iespējas saņemt gan ārstnieciskās, gan rehabilitācijas, gan arī organismu stiprinošās procedūras. Liepājas slimnīcā ir.

 

– Mums patiešām ir ļoti plašas iespējas palīdzēt cilvēkiem visdažādākajās situācijās: gan pēc slimību akūtā perioda un pat tā laikā, piemēram, insulta slimniekiem, gan piedāvāt dažādas rehabilitācijas iespējas pēc traumām un citos gadījumos, gan arī izveidot pilnvērtīgu procedūru kursu cilvēkiem, kas ir noguruši, darba slodzes un stresa nomākti un vēlas atjaunot spēkus. Faktiski mūsu nodaļu var saukt par nelielu sanatoriju. Man pat būtu grūti nosaukt gadījumus, kuros neviens no mūsu speciālistiem nespētu palīdzēt. Es ar pilnu atbildību varu teikt – tādu nav.

 

– Jautājot par ekskluzīvāko piedāvājumu šajā nodaļā, pieļauju, ka tās varētu būt ūdens procedūras.

 

– Jā, tam es pilnīgi piekrītu! Ūdens procedūru piedāvājums mums ir ļoti plašs un būtu maldīgi uzskatīt, ka tās ir piemērotas tikai noguruma aizdzīšanai vai skaistumkopšanai. Nebūt nē! Tās ļoti daudz izmanto tieši ārstnieciskos nolūkos. Mums ir zemūdens masāžas, kas ir ļoti iecienītas un dažkārt pat jāpagaida rindā, lai uz tām tiktu, tāpat pieprasītas ir Šarko un cirkulārā duša, kā arī minerālūdens vannas. Stāsts par minerālūdens vannām Liepājā ir ļoti īpašs, jo šai procedūrai mūsu pilsētā ir senas saknes. Minerālūdeni iegūst tepat Liepājā, netālu no jūras, bijušās peldu iestādes, vēlāk sanatorijas Liepāja teritorijā. Zemē tas ir 40 grādu karsts, turklāt tik ļoti koncentrēts, ka lietojams ļoti stipri atšķaidīts.

 

– Jūsu nodaļā strādā ar vēl vienu «derīgo izrakteni», ko arī iegūst pavisam netālu no Liepājas – tās ir dūņas.

 

– Tā ir, dūņas, ko izmantojam, iegūst pavisam netālu no Liepājas – Grobiņas novadā. Tās ir ārkārtīgi spēcīgas un medicīniski iedarbīgas. Dūņu aplikācijas uzlabo organisma aizsargspējas, veicina centrālās nervu sistēmas darbības atjaunošanos, kā arī nostiprina imunitāti. Dūņas izvada toksīnus, radioaktīvās vielas un stimulē organisma reģenerāciju, aptur iekaisuma procesus, uzlabo muskuļu tonusu, kā arī organisma vielmaiņas un hormonālos procesus.

 

– Lai nokļūtu uz šīm procedūrām, vispirms notiek saruna ar ārstu, un arī procedūras veic mediķi.

 

– Tieši tāpēc mēs šo savu SPA daļu varam saukt par sanatorijas veida piedāvājumu, jo viss notiek stingrā medicīnas darbinieku uzraudzībā un kontrolē. Turklāt es noteikti gribu atzīmēt, ka mēs esam vienīgā reģionālā slimnīca, kas piedāvā šāda veida palīdzību.

 

– Jau kopš pirmsākumiem nodaļā ir ļoti plašs elektroprocedūru klāsts. Kādreiz tādas bija katrā poliklīnikā, taču jums to ir krietni vairāk nekā citur.

 

– Teikšu godīgi – to ir tik daudz, ka visas nemaz nevar uzskaitīt, un tas arī šobrīd nav galvenais. Galvenais, manuprāt, ir minēt tās veselības problēmas, kad visbiežāk izmanto elektroprocedūras. Tās ir dažādas sāpes, kā akūtas, tā hroniskas. Mūsdienās ļoti izplatītas ir muguras sāpes, turklāt ne tikai cilvēkiem jau gados, bet arī jauniem cilvēkiem – tā ir mūsdienu tendence. Netrūkst cilvēku, kas hronisku slimību saasinājumu dēļ pie mums reizi gadā ir pastāvīgi klienti. Ar elektroprocedūrām lieliski ārstē arī iekaisumus, tāpat neirotiskus stāvokļus, elpošanas ceļu problēmas un daudzas citas. Turklāt elektroprocedūras nereti kombinē ar masāžām, ūdens procedūrām, ārstniecisko vingrošanu un cita veida fizikālo un fizioterapeitisko palīdzību. Salīdzinot ar tiem laikiem, kad dažas elektroprocedūras bija katrā poliklīnikā, tagad ir jauni un moderni aparāti, kas sen vairs nelīdzinās tiem, ko atceramies no bērnības.

 

– Fizioterapeitiskās palīdzības iespējas uz jūsu nodaļu atved ļoti daudz pacientu.

 

Slinga terapijas laikā pacients ir iekarināts speciālās saitēs un veic dažādus stiepšanās vingrinājumus
Slinga terapijas laikā pacients ir iekarināts speciālās saitēs un veic dažādus stiepšanās vingrinājumus
– Tā ir. Taču atšķirībā no SPA procedūrām vai elektroprocedūrām fizioterapeitisko palīdzību nesniedz tikai ārstniecības persona viena pati. Tajā aktīvi jāpiedalās arī slimajam cilvēkam pašam. Un fizioterapeitiskā palīdzība nav tikai ārstnieciskā vingrošana nepareizas stājas gadījumos, kā dažkārt to vienkāršoti saprot. Mūsdienās iespējas ir ļoti paplašinājušās. Iespējams palīdzēt gan pacientiem pēc traumām, gan insulta un citiem smagiem stāvokļiem, kad jāatgūst kustību un runas spējas un dažkārt pat no jauna jāiemācās veikt pavisam ikdienišķas sadzīviskas kustības. Jā, daudzos smagos gadījumos sākumā ar slimnieku strādā tikai fizioterapeits, taču pamazām šajā darbā iesaistās gan radinieki, gan arī slimais cilvēks pats. Lai būtu labs rezultāts, paša slimnieka līdzdalība un vēlme atgriezties pilnvērtīgi dzīvē ir ļoti, ļoti svarīga! Lai sasniegtu rezultātu, bieži vien fizioterapeits ar slimo cilvēku sāk strādāt jau nākamajā dienā pēc operācijas, traumas vai insulta. Turklāt mums ir speciālisti, kas strādā ar dažādām metodēm. Piemēram, viens no pēdējo gadu jaunumiem mūsu nodaļā ir slinga jeb saišu terapija. Tās laikā pacients ir iekarināts speciālās saitēs un fizioterapeita vadībā veic dažādus stiepšanās vingrinājumus. Vislabāk šī terapija iedarbojas uz mugurkaulāja dziļo muskulatūru, tāpēc ir lieliski izmantojama muguras sāpju ārstēšanā. Taču to izmanto arī dažādos citos gadījumos. Es noteikti gribu pieminēt mūsu ergoterapeitus – viņi lielākoties strādā ar pacientiem pēc insulta, kad cilvēks ir zaudējis spēju veikt vienkāršas sadzīviskas darbības, kā arī, ja tādas ir traumu vai citu slimību sekas. Ergoterapeits palīdz pacientiem iemācīties izmantot dažādus palīglīdzekļus, lai viņi varētu paveikt kaut vai pašas elementārākās darbības un nebūtu pilnībā atkarīgi no tuviniekiem. Otrs mūsu ergoterapeitu darbalauks ir rokas terapija, izstrādājot kustību terapiju gan pēc insulta, gan traumām un citos gadījumos, kad rokas un plaukstu kustības ir pavisam vai daļēji zaudētas. Mūsu speciālisti ir apguvuši arī plaukstas un pirkstu ortožu izgatavošanu pēc individuāla pasūtījuma gan bērniem, gan pieaugušajiem.

 

– Jūsu pēdējā laika jaunums ir grupas rehabilitācijas programmas, ko īstenojat dienas stacionārā.

 

– Tā ir kompleksa un intensīva programma divu nedēļu garumā, ko mēs piedāvājam cilvēkiem ar kompleksām saslimšanām, piemēram, politraumu, insultu, muguras problēmām un tamlīdzīgi. Mēs esam sagatavojuši nodarbību un procedūru plānu vairāku stundu garumā. Gan procedūras, gan arī nodarbības pie izglītojošajiem speciālistiem izvēlamies atkarībā no klienta diagnozes un specifiskajām vajadzībām viņa veselības uzlabošanai. Katru dienu ikvienam šīs programmas dalībniekam ir individuāla nodarbība pie fizioterapeita, kam seko vingrošana grupā. Divreiz nedēļā programmas ietvaros ar tās dalībniekiem strādā nūjošanas speciālists, ierādot, kā pareizi nodarboties ar šo fizisko aktivitāti. Divreiz nedēļā ir arī lekcija par ergonomiju – darba vietas pareizu iekārtošanu, lai tā būtu funkcionāli ērta un nekaitētu veselībai. Tas attiecas gan uz darba vietu mājās, piemēram, virtuvi, gan arī darbā – sava darba galda un tā aprīkojuma pareizu izvietošanu un tamlīdzīgi. Tāpat ir nodarbība pie uztura speciālistes par veselīgu un pareizu uzturu. Vēl katram šīs programmas dalībniekam atkarībā no viņa diagnozes ir dažādas procedūras. Teikšu atklāti – slodze ir intensīva, tāpēc jārēķinās, ka strādājošs cilvēks nevarēs tajā iekļauties. Tāpēc ārstēšanās laikā, visticamāk, būs vajadzīga slimības lapa. Šī ir patiešām ļoti vērtīga atveseļošanās programma, turklāt neizmaksā dārgi – septiņus eiro dienā. Divu intensīvu nodarbību nedēļu laikā pacients saņem gan daudzpusīgu fizioterapeitiskās un fizikālās terapijas palīdzību, gan lielu praktisko iemaņu un informatīvo bāzi, kas turpmākajā dzīvē ļauj viņam tās izmantot ikdienas dzīvē, tādējādi gan turpinot veicināt savu atveseļošanos, gan uzlabojot vispārējo dzīves kvalitāti un labsajūtu kopumā. Izglītots un zinošs pacients ir gudrs pacients, un tas ir svarīgi.

 

– Jaunums ir arī līdzīga programma bērniem ar īpašām vajadzībām.

 

– Jā, tā ir orientēta uz mazajiem pacientiem, kas sirgst ar bērnu cerebrālo trieku. Arī tā ir divu nedēļu ilga intensīva programma, kuras laikā ir gan nodarbības individuāli pie fizioterapeita, ergoterapeita un audio logopēda, gan viena grupas nodarbība katru dienu. Vienai no grupām izmēģinājām pavisam jaunu terapijas veidu – kanisterapiju, kur terapeita pienākumus veic speciāli piemeklēts un apmācīts suns. Paldies mūsu speciālistiem, kas sadarbojas ar Liepājā izveidojušos kanisterapijas grupu no biedrības Dižvanagi! Mēs redzējām, cik ļoti pozitīvi šie terapijas suņi iedarbojas uz mūsu mazajiem pacientiem – pēc nodarbības ar sunīšiem bērniem bija pavisam cits uzrāviens: jaunas emocijas, jaunas prasmes, jauni piedzīvojumi. Līdz ar to jau pavisam drīz viņi uzrādīja daudz labākus rezultātus arī pie citiem speciālistiem. Teikšu atklāti: četras nodarbības, kas katram no šiem bērniem ik dienu ir nozīmētas, viņiem ir liela slodze, taču tas ir labi, jo šiem bērniem vajag slodzi, lai viņi attīstītos. Tieši tāds, izveidojot programmu, bija mūsu mērķis. Turklāt šajā programmā nekas nav akmenī iecirsts, nemainīgs. Gluži pretēji: redzot, kā tā īstenojas, un redzot, ko tajā vajadzētu papildināt, mēs to arī darām. Piemēram, mums ir ideja kādai no nākamajām bērnu grupām piedāvāt smilšu terapiju. Tā mēs gan pieaugušo, gan arī šo īpašo bērniņu programmām visu laiku meklējam aizvien kaut ko jaunu.

 

– Noteikti jums jau ir padomā kāds pavisam jauns piedāvājums.

 

– Jā, tāds mums patiešām ir, taču, tā kā tas vēl ir tikai idejas līmenī, es daudz nevēlos stāstīt, vien mazliet ieskicēšu. Tā ir skaistumkopšanas, atveseļošanās un relaksācijas programma, kurā mēs gribam iekļaut gan ūdens procedūras, gan masāžas – klasisko, medus vai vēl kādu citu –, gan vēl kādas citas procedūras pēc klienta izvēles. Saprotot, ka cilvēkiem ļoti svarīgs ir savs laiks, mums ir padomā piedāvāt divas stundas garu ar klientu iepriekš saskaņotu programmu, kurā būtu iekļauts tieši tas, ko viņš vēlas. Cik bieži cilvēks gribētu to apmeklēt – vienu dienu, divas, trīs vai vairāk –, tā jau būs viņa izvēle. Mēs gribam šo piedāvājumu sagatavot kā kaut ko pavisam īpašu, lai klients apmeklējuma laikā justos pie mums gaidīts un aprūpēts. Es ceru, ka izdosies.

 

Pārpublicējums no laikraksta „Tauta un veselība” pielikuma „Kurzemes veselības avīze”

linija4

linija2

Foto galerijas

11/01/2017

"Jensen Metal" dāvinājums Rehabilitācijas nod.

20/10/2015

Ambulatorās rehabilitācijas nodaļai - 1.gads

linija3

Video galerijas

29/10/2015

Sper soli pretī kūrorta izveidei

Sper soli pretī kūrorta izveidei

28/06/2013

Slimnīca saņem vērtīgu dāvinājumu

Slimnīca saņem vērtīgu dāvinājumu