Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem
!!! Onkoloģisko pacientu diagnostikas un aprūpes kārtība
Pacienti ar aizdomām par onkoloģiskām saslimšanām uz izmeklējumiem un speciālistu konsultācijām ar korekti noformētu ģimenes ārsta nosūtījumu (forma 027/u) var pieteikties Liepājas Reģionālās slimnīcas Konsultatīvās nodaļas reģistratūrā katru darba dienu no plkst.10 .00 līdz 15.00

Paplašinātas vēnas jāārstē laikus

189
Ķirurgs un flebologs Māris Naļivaiko mudina vasarā veikt rūpīgus paplašināto vēnu izmeklējumus, lai rudenī, kad iestāsies aukstāks laiks, ķertos pie nopietnas ārstēšanas.

Pavasarī ievērojam ne tikai to, kas jāsakārto mūsu apkārtnē: jāremontē dzīvoklis, jāsalabo mājai žogs un tā tālāk, bet arī to, kādus uzlabojumus prasa mūsu veselība. Kājas ir kā pamati mūsu ķermenim.

Ja pamatos kaut kas nav kārtībā, ar laiku šīs problēmas var traucēt visai ēkai. Paplašinātas jeb varikozas vēnas ir viena no biežākajām kāju problēmām. Kad un kā tās vislabāk risināt, stāsta Liepājas Reģionālās slimnīcas ķirurgs Māris Naļivaiko.

 

 

Tā nav tikai sieviešu problēma

 

Mūsu sarunu dakteris Māris Naļivaiko iesāk ar tradicionālā mīta noliegšanu par to, ka paplašinātas vēnas lielākoties ir sieviešu problēma. «Es zinu, ka tāds mīts pastāv, taču man nav ne jausmas, kā tas radies, jo ikdienā mēs, ārsti, redzam pilnīgi citu ainu,» viņš saka. «Es domāju, ka to pamanītu ikviens, ja cītīgāk pludmales sezonas laikā pavērotu vīriešu kājas.» Ārsts gan tūlīt pasmejas: tas nenozīmē pamudinājumu pētīt citu cilvēku kājas, taču «apgāž» nepamatoto uzskatu, ka no paplašinātu vēnu problēmām cieš tikai sievietes. Viņš pieļauj: iespējams tāds uzskats radies tāpēc, ka sieviešu kājas tomēr ir vairāk atklātas, sievietēm tērpjoties svārkos, kamēr vīrieši savas problēmas nomaskē zem garajām biksēm. Turklāt, lai arī kādam var šķist, ka paplašinātas vēnas ir tikai estētiskas problēmas, tā nebūt nav.

 

«Es šajos gadījumos pirmām kārtām saskatu iespējamus nopietnus veselības traucējumus nākotnē, ja vien paplašinātās vēnas netiks laikus ārstētas,» saka M. Naļivaiko.

 

Kāpēc ar mani tā noticis?

 

«Viens no paplašinātu vēnu rašanās iemesliem ir iedzimtība, kas var būt pārmantota no vecākiem vai pat vecvecākiem,» skaidro dakteris Naļivaiko. «Šajā gadījumā cilvēkam var pat nebūt citu riska faktoru, kas provocē vēnu paplašināšanos.» Diemžēl cilvēka spēkos nav izvēlēties iedzimtību, tāpēc ārsts mudina meklēt palīdzību tad, kad pamanīti pirmie vēnu paplašinājumi, nevis gaidīt, kad šī problēma kļūs nopietna.

 

Tas pats attiecas uz gadījumiem, kad vēnu paplašināšanos provocējuši apstākļi vai cilvēka dzīvesveids. «Paplašinātu vēnu iemesli ir visdažādākie. Tas noteikti ir mazkustīgs dzīvesveids, liekais svars, vēnu attīstības traucējumi, grūtniecība. Šīs slimības cēloņi ir profesionāli faktori, piemēram, smags fizisks darbs vai darbs, kas saistīts ar ilgstošu stāvēšanu kājās un tamlīdzīgi,» uzskaita ārsts.

 

Māris Naļivaiko uzsver, ka daļa faktoru ir mazināmi. Piemēram, liekais svars, kura samazināšanai gan paplašinātu vēnu profilaksē, gan ārstēšanā ir ļoti liela nozīme. Taču ir arī faktori, ko dažādu iemeslu dēļ, piemēram, profesionālo, nav iespējams pilnībā likvidēt. Tas var attiekties gan uz ilgstošu kājās stāvēšanu, gan smagu fizisku darbu un citiem. Taču arī šajos gadījumos ir iespējams slimību gan ārstēt, gan dažādiem līdzekļiem atvieglot sev ikdienu.

 

Mūsdienu diagnostika – ātra un vienkārša

 

Vēnu mazspēja, kas ir paplašinātu vēnu nopietna slimības stadija, nesākas pēkšņi, bet gan attīstās laika gaitā, ja tai jau sākotnēji nav pievērsta uzmanība, nav novērsti iespējamie riska faktori un ar profilaktiskiem līdzekļiem nav mēģināts atvieglot stāvokli.

 

«Par vēnu mazspēju mēs varam runāt tad, kad slimība ir attīstījusies tiktāl, ka vēnas zaudē savu elasticitāti un vārstulis vairs nespēj noturēt asins plūsmu tikai vienā virzienā – no perifērijas uz centru, no kājām uz sirdi un plaušām,» skaidro ārsts. «Līdz ar to notiek tā saucamais atvilnis, un asinis sāk plūst arī pretējā virzienā.» Ar mūsdienu izmeklēšanas iespējām šo problēmu ir iespējams pavisam viegli diagnosticēt. «To veic ar izmeklēšanas metodi, ko sauc par dupleksa sonoskopiju (vēnu pārbaude ar ultraskaņu),» precizē M. Naļivaiko. «Ar tās palīdzību mēs varam pārbaudīt, kā notiek asins plūsma vēnās, un pārliecināties, vai tā notiek pareizajā virzienā. Tāpat ar šo izmeklēšanas metodi ir iespējams pārliecināties, vai vēnās nav trombu un vai vārstules ir veselas. Tas ir svarīgi, lai izvērtētu tālāko ārstēšanu.»

 

To sakot, ārsts vēl atgādina jau iepriekš teikto, ka mediķu palīdzību vajag meklēt nevis tad, kad paplašinātās vēnas jau nopietni sāk traucēt dzīvi, bet sākuma stadijā, par kādu var uzskatīt stāvokli, kad jūtama smaguma sajūta kājās, kam dienas otrajā pusē pievienojas tūska. Visbiežāk cilvēkam pašam, esot šādiem simptomiem, neienāk prātā, ka iemels varētu būt vēnu problēmas, jo to paplašinājumi vēl nav redzami. Tomēr tas var būt slimības sākums.

 

Ārstēšanas metožu plašā izvēle

 

«Nav vienas universālas metodes, kas atrisinās problēmu uzreiz un uz visiem laikiem,» skaidro ārsts. «Paplašinātu vēnu ārstēšana ir komplekss pasākums, kurā izmanto un kombinē dažādas metodes.» Pirmais, ar ko noteikti jāsāk, ir dzīvesveida maiņa un to kaitīgo apstākļu ietekmes mazināšana, kas ir iespējama. Ja cilvēkam ir palielināts svars, jāķeras pie tā samazināšanas, vienlaikus palielinot fizisko slodzi, ja cilvēkam ir mazkustīgs dzīvesveids. Taču skaidrs, ka svara samazināšana nav ātri paveicama, tāpēc, ja vēnu problēmas jau jūtamas, vienlaikus jāķeras pie kompresijas terapijas. Šim nolūkam ir pieejamas speciālas kompresijas zeķes, kas izstrādātas gan sievietēm, gan vīriešiem un nopērkamas aptiekās.» Ir profilaktiskās zeķes, ko var nopirkt bez ārsta receptes, taču Māris Naļivaiko tomēr pirms to iegādes iesaka konsultēties ar flebologu. Ārsts novērtēs situāciju, ja vajadzēs, noteiks nepieciešamos izmeklējumus un izrakstīs recepti kompresijas zeķēm ar katram cilvēkam individuāli nepieciešamo spiedienu. Turklāt vajadzības gadījumā kompresijas terapiju labākam rezultātam kombinē ar medikamentu lietošanu.

 

«Es saviem pacientiem visbiežāk iesaku medikamentu Detralex, ko lieto pat smagas hroniskas vēnu mazspējas gadījumos,» saka Māris Naļivaiko. «Tas ir vienīgais medikaments, kas ir mikronizēts – aktīvā viela ir sasmalcināta smalkās frakcijās, kas nodrošina labāku uzsūkšanos kuņģa zarnu traktā. Tas savukārt dod labāku efektu, samazinot hroniskas vēnu mazspējas simptomus.»

 

Tomēr nopietnos gadījumos bez operācijas neiztikt. Ārsts gan mierina: mūsdienās operāciju metodes ir ļoti saudzējošas, tās neatstāj lielas rētas un ārstē tikai slimo vēnas posmu, nevis kā agrāk, kad nācās izņemt visu vēnu. «Liepājas slimnīcā, tāpat kā citviet Latvijā, mēs izmantojam divu veidu endoluminālās operācijas: radiofrekvences (RF) un lāzeroperāciju (EVLA),» ieskicē ārsts. «Mūsdienās operācijas ir mazinvazīvas, un līdz ar to tām ir mazāks komplikāciju risks, kā arī ātrāks atveseļošanās laiks, salīdzinot ar to, kāds tas bija agrāk. Operācijas gaitā tiek slēgta slimā vēna, un tajā asinsrite vairs nenotiek – to kompensē citas vēnas.»

 

Vēl viena mūsdienīga paplašinātu vēnu ārstēšanas metode ir skleroterapija, ko arī izmanto gan kā ārstēšanas pamatmetodi, gan kombinācijā ar citām. «Tās laikā ar šļirci vēnā ievada medikamentu: šķidrumu vai putas,» skaidro Māris Naļivaiko. «Šo metodi izmanto dažāda diametra vēnu slēgšanā. Skleroterapiju kombinē ar operāciju, lai pēc tās likvidētu sīkākos vēnu sazarojumus, kā arī izmanto gadījumos, ja dažādu iemeslu dēļ nav iespējams veikt operāciju.»

 

Pacienti bieži jautā, vai esošo vēnu paplašinājumu veiksmīga izārstēšana ir garantija, ka citviet neradīsies jauni. «Diemžēl tādas garantijas nav – tie var rasties atkal,» saka ārsts. «Taču tālākā ārstēšana, visticamāk, būs vienkāršāka un pietiks ar minimālām korekcijām.» Māris Naļivaiko vēl piebilst, ka vasara ne vienmēr ir laiks, kad cilvēkiem gribas ķerties pie nopietnas vēnu ārstēšanas. «Taču tas var būt laiks, kad veicam visu nepieciešamo izmeklēšanu un diagnostiku, un, tikko būs iestājies aukstāks laiks, ķeramies pie ārstēšanas!» viņš saka.

 

Māris Naļivaiko atgādina, ka sāpes kājās un paplašinātu vēnu izraisītas veselības problēmas nav jāpiecieš nevienā vecumā – ne jauniem cilvēkiem, ne tiem, kam gadu skaits jau sasniedzis 70 un vairāk –, jo ārstēšanas metožu iespējas ir pielāgojamas katram vecumam un katra pacienta vispārējam veselības stāvoklim.

 

 

 

 

 

Pārpublicējums no laikraksta „Tauta un veselība”

tematiskā pielikuma „Kurzemes veselības avīze”

 

linija4

linija2

Foto galerijas

15/06/2015

Māris Naļivaiko veic vēnu operāciju

01/06/2015

Ķirurģijas nodaļa (5.) fotogrāfijās

linija3

Video galerijas

18/02/2016

Aicina uzmanīties no viltus dzintara - fosfora

Aicina uzmanīties no viltus dzintara - fosfora