Pieraksts uz Aprīli:

29. marts – uz izmeklējumiem;

31. marts – uz speciālistu konsultācijām;

31.05.2017. no 14:00 līdz 19.00

Insulta ārstēšanā ir ļoti svarīgi nekavēties

Konferencē piedalīties bija aicināti ārsti, kas iesaistās insulta slimnieku ārstēšanā. (Foto: E. Zīverts)

Katru dienu Latvijā ar insultu nomirst septiņi pacienti – tāda ir nežēlīgā statistika. To vakar sarunā ar "Kurzemes Vārdu" sacīja Rīgas Stradiņa universitātes Neiroķirurģijas un neiroloģijas katedras vadītājs un P. Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikas vadītājs Andrejs Millers, kurš kopā ar kolēģiem uzstājās Liepājas Reģionālajā slimnīcā notikušajā konferencē "Akūta cerebrālā insulta mūsdienīga ārstēšana".

Konferencē piedalīties bija aicināti ārsti, kas iesaistās insulta slimnieku ārstēšanā. "Konferences mērķis bija kopīgi meklēt iespējas, kā palīdzēt pacientiem atveseļoties pēc insulta, lai mazāk būtu gadījumu, kad cilvēks kļūst invalīds," sacīja Liepājas Reģionālās slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļas virsārsts Ivars Krastiņš.

A. Millers pastāstīja, ka Latvijā ir pieejamas mūsdienīgas insulta ārstēšanas iespējas: gan trombu šķīdināšana, ko veic arī Liepājas slimnīcā, gan trombektomija – tromba mehāniska izņemšana, ko veic P. Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikā. "Taču, lai varētu cerēt uz veiksmīgu rezultātu, ir ļoti svarīgi, lai pacients pēc iespējas ātrāk nonāktu slimnīcā, kur ir tā saucamā insulta vienība un kur viņam var palīdzēt," sacīja profesors. Eiropā un arī Latvijā izstrādātās vadlīnijas paredz, ka veiksmīgi palīdzību var sniegt, ja pacients ar insultu mediķu aprūpē nonāk četru ar pusi stundu laikā, kas daudzviet Latvijā joprojām ir problēma.

A. Millers minēja, ka viena no problēmām, kāpēc pacienti laikus nesaņem palīdzību, ir tas, ka cilvēki kritiski nenovērtē savu veselības stāvokli. Tam piekrita arī I. Kastiņš, sakot, ka Latvijas cilvēki ir ļoti pacietīgi, taču viņiem būtu svarīgi zināt tipiskākās insulta pazīmes, kuru gadījumā nedrīkst gaidīt ne mirkli, bet jāsauc ātrā palīdzība. "Ja cilvēks pēkšņi sajūt, ka rokas vai kājas kļuvušas nejutīgas un radušies runas traucējumi, nevajag gaidīt un domāt, ka varbūt pāries," norādīja I. Krastiņš. "Bet steidzami saukt ātro palīdzību."

A. Millers norādīja – otra problēma ir tā, ka ne no visām apdzīvotajām vietām Latvijā noteiktajā laikā var nokļūt slimnīcā, kur insulta slimniekam var palīdzēt. "Tāpēc," viņš norādīja, "valdībai ir jāizvērtē, vai šīs slimības savlaicīga ārstēšana mūsu valstī ir viena no prioritātēm, un, ja ir, tad attiecīgi jārīkojas." Tāpat profesors norādīja, ka Latvijas ārstniecības iestādēs netrūkst labas izmeklēšanas aparatūras, taču trūkst ārstu speciālistu – gan neirologu, gan speciālistu, kas veic insulta slimnieku ārstēšanas procedūras.

Pēc konferences vēl notika apaļā galda diskusija par insulta slimnieku aprūpi Liepājas Reģionālajā slimnīcā.

Autors: Kristīne Pastore, laikraksts „Kurzemes vārds”

09/10/2015

Neiroloģijas nodaļa fotogrāfijās