Pieraksts uz Janvāri:

22. decembris – uz speciālistu konsultācijām;

BĒRNIEM LĪDZ 18 G.V. PIERAKSTS PIE ZOBĀRSTA
21.02.2018. no 08:00

Operāciju nodaļa šodien un rīt

DSCF4301
Operāciju nodaļas virsārsts Māris Naļivaiko stāsta: "Lai operācija noritētu raiti, nepieciešams visas ķirurģijas komandas atbalsts."

Aptuveni pirms 24 gadiem, kad būvēja Liepājas Reģionālo slimnīcu, izbūvēja arī ļoti plašu operāciju bloku ar vienpadsmit zālēm, kurās notiek dažāda profila operācijas.

Taču ar laiku jebkura vide, iekārtas un tehniskais nodrošinājums noveco, saka ķirurģijas bloka virsārsts, ķirurgs Māris Naļivaiko. Ārsts salīdzina mūsu slimnīcu ar līdzīgām Latvijas ārstniecības iestādēm, kur jau ir veikta operāciju zāļu rekonstrukcija un ir pārliecināts, ka arī mums pārmaiņas ir ļoti nepieciešamas, lai pacientiem spētu nodrošināt augstas klases ķirurģisko palīdzību.

Jau vēstīts, ka atbilstoši Eiropas Savienības struktūrfondu darbības programmai „Stacionārās veselības aprūpes attīstība”, bija iespēja apgūt struktūrfondu līdzfinansējumu, kur Liepājas slimnīcai pieejamie līdzekļi ir 3,4 mlj latu apjomā. Slimnīcas rekonstrukcijas pirmā kārta ietvers jaunas piebūves izveidi, kur pirmajā stāvā atradīsies Konsultatīvā nodaļa, kur būs pacientu uzgaidāmās telpas, ārstu telpas, bet otrajā stāvā atradīsies Dienas stacionārs un Operāciju bloks. Paredzams, ka nākotnē operāciju zālēs darbs noritēs intensīvāk, tās tiks vairāk un pilnvērtīgāk noslogotas tādējādi spējot sevi arī atpelnīt. Plānots, ka līdzšinējo vienpadsmit zāļu vietā būs sešas modernas ķirurģisko operāciju zāles, kā arī divas manipulāciju telpas, kurās tiks veiktas endoskopijas. „Šo gadu laikā mēs esam strādājuši ļoti smagi, lai Liepājā attīstītu ķirurģiju un ieviestu jaunākās tehnoloģijas, kas dotu labumu mūsu pacientiem,” atzīst M. Naļivaiko un turpina: „slimnīcā tiek izoperēts liels pacientu skaits un izdarītas ļoti komplicētas operācijas – onkoloģiskās, asinsvadu, vēdera dobuma, mugurkaula, plastikas, traumatoloģiskās, ortopēdiskās, acu, ķeizargrieziena operācijas un utt., kā arī veiktas neatliekamās palīdzības operācijas.” Mēnesī Liepājas Reģionālajā slimnīcā izdara ap 300 - 350 operācijas, kas ir vairāk kā 4300 operācijas gadā. Veic arī dažāda profila maksas operācijas, vidēji ap 60-70 mēnesī.

„Ķirurgs konsultē pacientus pirms operācijas, lai novērtētu tā veselības stāvokli un lemtu kā rīkoties, lai vislabākā veidā atrisinātu pacienta problēmu un uzņemas atbildību par operācijas iznākumu, taču šo pakalpojumu kvalitāti kopumā nodrošina augsti kvalificēta ķirurģijas komanda, kas sastāv ne tikai no ķirurga, tā asistenta, medmāsām, anesteziologa, bet arī no personāla, kas slimnieku aprūpē kādā no slimnīcas nodaļām pirms un pēc operācijas,” norāda M. Naļivaiko. Lai operācija noritētu raiti, nepieciešams visas ķirurģijas komandas atbalsts un liela nozīme šajā procesā ir anesteziologam, kurš tiekas ar pacientu, un nosaka pielietojamo narkozes veidu un izvērtē ar to saistītos riskus. „Operācija un jebkura manipulācija ir iejaukšanās cilvēka organismā. Tai skaitā arī anestēzija ir agresīva, invazīva metode,” uzskata anestezioloģe Inta Skapsta. „Lai viss, kas notiks operāciju zālē pacientam radītu mazāk nepatīkamu sajūtu, jo operācija pati par sevi tomēr ir saistīta ar sāpēm, viņam ir nepieciešama anestēzija,” to sakot I. Skapsta piebilst, ka jau pirms operācijas pacientam tiek nozīmēti medikamenti, kas noņem trauksmes, baiļu sajūtu. „Kad pacients operāciju zālē iemieg, vēnā tiek laisti medikamenti, kas pilnībā izslēdz apziņu. Operācijas laikā anesteziologs nodrošina nepārtrauktu pacienta dzīvībai svarīgu funkciju uzraudzību. Ar modernas aparatūras palīdzību novēro pacienta sirds darbību, elpošanu, pulsu un daudz citu parametru,” stāsta I. Skapsta.

Par būtisku ķirurģiskās komandas locekli jāuzskata arī operāciju māsas un anestēzijas māsas, kuras ir speciāli apmācītas un piedalās operācijās. Būt medmāsai ir atbildīgs darbs, jo viņa strādā garas stundas operāciju zālē, ne tikai dienā, bet arī nakts laikā ārkārtas operācijās.

„Šobrīd cilvēkam ir iespējams izvēlēties kur saņemt pakalpojumu, jo uz Liepāju brauc daudz speciālistu no Rīgas,” atzīst M. Naļivaiko, taču uzsver, kā arī mūsu ķirurģiskā komanda ir ļoti spēcīga un spēj piedāvāt plašu ķirurģisko palīdzību iedzīvotājiem. „Operāciju zāles aprīkotas ar augstu tehnoloģiju iekārtām un instrumentiem, lai veiktu jebkuras sarežģītības ķirurģiskas procedūras. Turklāt visi speciālisti regulāri apmeklē Ķirurgu asociācijas zinātniskās sēdes. Izglītojas piedaloties gan vietējos, gan starptautiskos kursos, semināros, kongresos.”

21/01/2013

U.Ārgalis un J. Auders veic ceļa locītavas operāciju