Pieraksts uz Jūniju:

26. maijs – uz speciālistu konsultācijām;

31.05.2017. no 14:00 līdz 19.00

Dzintra Litavniece: konsīlijs – tas nozīmē dažādus viedokļus

Onkoloģisko speciālistu konsīlijā regulāri piedalās dažādu specialitāšu ārsti, to skaitā arī (no kreisās) ķīmijterapeite Zinaīda Štara, uroloģe Dzintra Litavniece, staru terapeits Māris Mežeckis, hematoloģe Aleksandra Bunce.

Regulārs onkoloģisko speciālistu konsīlijs – tā Liepājas Reģionālajā slimnīcā jau ceturto gadu ir regulāra prakse, lai individuāli izvērtētu katra jauna onkoloģiskā pacienta veselības stāvokli un noteiktu viņa ārstēšanu, lai izvērtētu un, iespējams, mainītu ārstēšanas taktiku jau agrāk ar onkoloģiskajām slimībām saslimušajiem pacientiem. Ar konsīlija darbu iepazīstina tā vadītāja uroloģe, onkoloģe-ķīmijterapeite Dzintra Litavniece.

- Jūs onkoloģisko speciālistu konsīliju vadāt kopš tā izveidošanas. Atgādiniet, kāds bija pamats šādai vajadzībai?

Pamatu pamats bija tas, ka Liepājas Reģionālajā slimnīcā veidojās aizvien lielāka onkoloģisko pacientu plūsma. Un tāpēc tikai loģiska bija vajadzība pēc onkoloģijas speciālistu konsīlija, jo onkoloģiskās slimības ir tās, kuru ārstēšanā praktiski neizmanto monoterapiju. Šo slimību ārstēšana vienmēr ir kombinēta, un viens speciālists nevar izlemt par terapiju – tur ir vajadzīgi vairāki viedokļi. Turklāt šāda konsīlija izveidošanu paredzēja arī mūsu slimnīcas nolikums par onkoloģisko slimnieku ārstēšanu.

- Ko tas paredz?

Vispirms jau to, ka konsīlijā izskata visus tos gadījumus, kad pacientam pirmo reizi konstatēts ļaundabīgais audzējs un nepieciešama operācija. Taču onkoloģisko pacientu ārstēšana neaprobežojas tikai ar operāciju veikšanu. Bieži vien nepieciešama tālāka kombinēta terapija – ķīmijterapija, staru terapija, imūnterapija u.c.. Konsīlija uzdevums ir šo jautājumu sakārtot katram pacientam individuāli.

- Kādi speciālisti piedalās konsīlija pamatdarbā?

Konsīlijā piedalās dažādu specialitāšu ārsti – ķīmijterapeiti, hematologs, staru terapeiti, ķirurgi, urologi, kā arī katra pacienta ārstējošais ārsts. Tas var būt gan mūsu slimnīcā strādājošs mediķis, bet tikpat labi tas var būt speciālists, kas strādā kādā citā veselības aprūpes iestādē. Un tas var būs arī konkrētā pacienta ģimenes ārsts. Mūsu visu kopējais uzdevums ir individuāli izvērtēt katram pacientam nepieciešamo ārstēšanu. Mēs ļoti rūpīgi vērtējam gan pirmreizējo ārstēšanu, gan turpmāko terapiju, gan terapijas maiņu un jebkurus citus jautājumus, tostarp arī tādus, kad ārstēšana vairs nav iespējama, taču pacientam ir jāsaņem medikamenti, kas atvieglo viņa stāvokli. Nav ko slēpt – tādi gadījumi ir, taču tas nenozīmē, ka šādi pacienti paliek bez aprūpes un sāpju remdēšanas. Kopumā vērtējot, konsīlija speciālistu darbs ir ļoti plašs un daudzveidīgs, jo mēs izvērtējam pacientus ar visdažādākajām ļaundabīgo audzēju lokalizācijām.

- Konsīlijā piedalās arī paši pacienti?

Nereti konsīlijā piedalās arī pacienti, lai mēs klātienē noteikt optimālāko ārstēšanas taktiku, kā arī atbildētu uz pacientu jautājumiem. Tāpat mēs neliedzam konsīlijā piedalīties arī pacienta radiniekiem. Ir pat gadījumi, kad mēs pacientus un viņa radiniekus uzaicinām īpaši, jo tā ir iespēja pacientam gan dzirdēt dažādu speciālistu viedokli, gan tikties un iepazīties ar speciālistiem, kas viņam veiks ķīmijterapiju vai staru terapiju un tamlīdzīgi. Tāpat pacientiem šādā konsīlijā ir iespēja uzdot ārstiem interesējošus jautājumus. Ir arī gadījumi, kad mūsu konsīliji notiek palātā pie slimnieka gultas: speciālisti viņu apskata, arī izmeklē, iztaujā par dažādiem svarīgiem jautājumiem. Tā kā mūsu darbošanās formas ir ļoti dažādas. Turklāt, būsim atklāti – vēzis ir ļoti viltīga slimība un reizēm to ir ļoti grūti diagnosticēt. Tādos gadījumos konsīlijs ir noderīgs arī speciālistiem pašiem – tā ir iespēja konsultēties ar kolēģiem, izstāstīt gadījumu un uzklausīt citu viedokļus. Tās ir ļoti vajadzīgas un vērtīgas konsultācijas, ko speciālisti sniedz saviem kolēģiem. Un tagad mums ir vēl kāda ideja – mēs gribētu aicināt, lai pacienti paši piesakās uz konsīliju.

- Kādos gadījumos?

Piemēram, tad, ja pacientam ir sajūta, ka viņš kaut kādā ārstēšanās etapā nav saņēmis atbildes uz visiem saviem jautājumiem. Vai arī viņam ir vēlēšanās mainīt ārstēšanu. Tā būtu iespēja dzirdēt vairāku speciālistu viedokli.

- Vai pacientam ir kaut kā īpaši jāsagatavojas konsīlijam?

Galvenais - viņam nevajadzētu nobaidīties no tā, ka tur priekšā sēž seši, septiņi cilvēki baltos halātos. Ir tādi gadījumi, kad cilvēks nesaprot, ko ar viņu tagad darīs. Baidīties nevajag, bet ir vērtīgi jau iepriekš mājās izdomāt jautājumus speciālistiem. Tos pat var pierakstīt uz lapiņas, lai uztraukumā kaut kas neaizmirstas.

- Cik regulāri notiek konsīlijs?

Mēs sanākam katru ceturtdienu. Ja kādu iemeslu dēļ vienu reizi izlaižam, nākamreiz pacientu ir ļoti daudz. Tāpēc, ja ir nepieciešams, mēs sarīkojam konsīliju arī ārpus kārtas. Onkoloģisko pacientu skaits mūsu slimnīcā patiešām ar katru gadu palielinās. Piemēram, pagājušogad mēs konsīlijā izskatījām 472 gadījumus.

- Ko šie trīs ar pusi gadi kopš darbojas onkoloģisko speciālistu konsīlijs ir pierādījuši?

To, ka tāds konsīlijs ir ļoti vajadzīgs, jo, kā jau es teicu, vēža ārstēšanā terapija ir kompleksa un neviens ārsts vienpersoniski nevar izvēlēties pacientam terapijas veidu. Tur ir vajadzīgi vairāku ārstu viedokļi. Nevienam nav noslēpums, ka vēža ārstēšanas gaita pacientam ir smaga –parādās dažādas blaknes, nepatīkamas sajūtas un tā tālāk. Kā tās mazināt – arī tur ir vajadzīgi vairāki viedokļi. Ir arī gadījumi, kad konsīlijā nonākam pie secinājuma, ka vajadzīga vēl kāda papildus speciālista konsultācija vai izmeklēšana.

Zināšanai:

Pieteikties onkoloģisko speciālistu konsīlijam var pa tālruni 634 03202

10/11/2015

Biedrība "Dzīvības koks" dāvina krūšu atlējumu ģipsī

15/10/2015

B.d. Dzintariņš koncerts Paliatīvās aprūpes nodaļā