Pieraksts uz Maiju:

26. aprīlis – uz izmeklējumiem;

28. aprīlis – uz speciālistu konsultācijām;

31.05.2017. no 14:00 līdz 19.00

Ķīmijterapijas dēļ vairs nav jābrauc uz Rīgu

Daktere Zinaīda Štara uzskata, ka pacientiem tā ir lieliska iespēja, ka ķīmijterapiju daudz plašākā piedāvājumā nekā agrāk var veikt uz vietas Liepājā.

Līdz ar Liepājas Reģionālās slimnīcas rekonstrukcijas pabeigšanu tajā ir izveidota pavisam jauna – Ķīmijterapijas, hematoloģijas nodaļa. Tās vadītāja ir ķīmijterapeite ZINAIDA ŠTARA – daktere ar 20 gadu pieredzi savā specialitātē Latvijas Onkoloģijas centrā. Nodaļas vadītāja iepazīstina ar iespējām, kādas piedāvās jaunā nodaļa.

Jaunajā nodaļā būs ķīmijterapijas, hematoloģijas, staru terapijas, paliatīvās aprūpes gultas, tomēr lielākais akcents būs tieši ķīmijterapijai, kas iepriekš mūsu slimnīcā bija pavisam nelielā apjomā. Plašāk to pacientiem piedāvā kopš 2013. gada 1.novembra, kad slimnīcā sāka strādāt daktere Zinaīda Štara, pieņemot pacientus gan ambulatori, gan arī veicot ķīmijterapiju.

Kā stāsta daktere, pacientiem tā ir lieliska iespēja, ka ķīmijterapiju daudz plašākā piedāvājumā nekā agrāk var veikt uz vietas Liepājā. Līdz šim ne mazums pacientu devās uz Rīgu, kas ir gan sarežģīti, gan dārgi, jo jāmēro tāls ceļš. Ķīmijterapijas kursa garums un intervāls katram pacientam ir ļoti individuāls, taču mērķis ir viens – iznīcināt vēža šūnas. Šo terapijas metodi ļaundabīgo audzēju ārstēšanā izmanto kā pirms, tā pēc operācijas. To, ka konkrētajam pacientam kā viena no ārstēšanas metodēm būs ķīmijterapija, izvērtē ārstu konsīlijs. Taču daktere neslēpj: ir gadījumi, kad pacientam kaut kādu iemeslu dēļ ir iebildumi pret mediķu izvēlēto ārstēšanas metodi. "Tādā gadījumā mēs uzklausām pacienta šaubas, izstāstām, kāpēc izvēlēta tieši šī metode un kā tā varētu palīdzēt atveseļoties, taču, ja pacients joprojām iebilst, mēs izskatām iespējas terapiju mainīt," stāsta daktere.

Viņa skaidro, ka visbiežākie iemesli, kāpēc pacienti baidās no ķīmijterapijas, ir dažādās blakus parādības. "Arī tā ir viena no tēmām, ko mēs izrunājam vēl pirms terapijas uzsākšanas," saka Z.Štara. "Mūsdienās ir ļoti labi medikamenti, lai daudzas no agrāk neizbēgamajām blakus parādībām novērstu, piemēram, sliktu dūšu." Taču viņa neslēpj, ka ir blakusparādības, kas iet rokrokā ar ķīmijterapiju un ir neizbēgamas, jo ķīmijterapija – tas ir terapijas veids, kurā lieto spēcīgus pretvēža līdzekļus, kas organismā nogalina vēža šūnas. Visbiežāk tos ievada intravenozi un atsevišķos gadījumos ķīmijterapija ir kapsulu formā,kuras pacients lieto ambulatori mājas apstākļos. Un šiem stiprajiem medikamentiem bieži nāk līdzi tādas blakusparādības kā matu izkrišana, nespēks, pazemināta apetīte un citi.

"Daudz kas ir atkarīgs no cilvēka vispārējā veselības stāvokļa un arī gadu skaita," skaidro daktere. Lai blakusparādības vieglāk pārdzīvotu un ar tām sadzīvotu, ir svarīgi uzklausīt un izpildīt ārstu ieteikumus. "Tāpēc ir ļoti vērtīgi, ja slimajam cilvēkam vizītē, kur to visu izrunājam, atnāk līdzi kāds piederīgais, jo visbiežāk, pacients ir ļoti uztraucies, ka daudz ko neizprot, nesadzird," stāsta ārste. "Tuvinieks ir tas, kas skaidru galvu var visu uzklausīt, ja nepieciešams arī pierakstīt un vēlāk vēlreiz visu izskaidrot." To sakot, viņa neslēpj, ka tuvinieku atbalsts slimniekiem ir ļoti svarīgs.

Nodaļā strādā arī hematoloģe Aleksandra Bunce, kura veic ķīmijterapiju pacientiem ar hematoloģiskajām  diagnozēm. Katru otrdienu hematoloģiskās diagnozes precizēšanai daktere veic kaula smadzeņu trepānbiopsiju (kaulu smadzeņu histoloģiskā izmeklēšana). Šīs procedūras veikšanai ir nepieciešams ģimenes ārsta vai cita ārstējošā ārsta norīkojumos gadījumos, ja ir neskaidras izmaiņas pacienta asins ainā. Taču, lai precizētu, vai nepieciešams veikt šo procedūru, ieteicams vispirms ierasties uz konsultāciju pie dakteres A.Bunces.

Jaunās nodaļas vadītāja, vērtējot telpas, kurā nodaļa būs izvietota, neslēpj prieku: tā atbilst visiem citu Eiropas valstu standartiem. Un arī viņai pašai tas ir izaicinājums veidot jaunu nodaļu. "Ne visiem speciālistiem viņu darba mūžā tāda iespēja ir dota," atzīst daktere.

Zināšanai:

Uz konsultāciju pie ķīmijterapeites Zinaīdas Štaras un hematoloģes Aleksandra Bunces var pieteikties Konsultatīvajā nodaļā personīgi vai pa tālruņiem: 63403231, 63403264 vai arī izmantojot e-pierakstu slimnīcas mājas lapā www.liepajasslimnica.lv

10/11/2015

Biedrība "Dzīvības koks" dāvina krūšu atlējumu ģipsī

15/10/2015

B.d. Dzintariņš koncerts Paliatīvās aprūpes nodaļā