Pieraksts uz Maiju:

26. aprīlis – uz izmeklējumiem;

28. aprīlis – uz speciālistu konsultācijām;

31.05.2017. no 14:00 līdz 19.00

Staru terapija – mērķtiecīga un efektīva ārstēšana

Staru terapija ir viena no onkoloģijas pamatārstēšanas metodēm un ik gadu pacientu skaits palielinās – uz apstarošanu ierodas pacienti arī no tālākām Kurzemes pilsētām.

2010.gada sākumā pie Liepājas Reģionālās slimnīcas uzcēla Staru terapijas bloku, kas kā atsevišķa nodaļa iekļauta kopējā slimnīcas struktūrā. Tas bija būtisks pavērsiens onkoloģisko slimību ārstēšanā mūsu slimnīcā. Par staru terapijas iespējām slimnīcā stāsta staru terapeits MĀRIS MEŽECKIS.

"Staru terapijas bloka būvniecība pie Liepājas Reģionālās slimnīcas bija mērķtiecīgs solis medicīnas attīstībā mūsu valstī – lai arī onkoloģiskie slimnieki kvalitatīvu palīdzību varētu saņemt pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai", stāsta staru terapeits Māris Mežeckis. "Līdz ar šī bloka uzcelšanu vēl intensīvāk slimnīcā varēja attīstīt onkoloģiskās palīdzības sniegšanu, jo staru terapija ir viena no onkoloģijas pamatārstēšanas metodēm." Ārsts neslēpj – līdz ar jaunās nodaļas atvēršanu ik gadu palielinās pacientu skaits – uz apstarošanu ierodas pacienti arī no tālākām Kurzemes pilsētām. "Pacienti sapratuši, ka ērtāk un vienkāršāk ir atbraukt uz Liepāju, nekā doties uz Rīgu." Viņš uzsver: pacientu skaita pieaugumu veicinājis arī tas, ka slimnīcā regulāri notiek ārstu onkologu konsīliji, kuros individuāli izvērtē katru ļaundabīgo audzēju gadījumu un izvēlas tālāko ārstēšanas taktiku.

Lai gan 90 procenti staru terapijas procedūru notiek ambulatori, ir gadījumi, kad sarežģītākos gadījumos nepieciešama novērošana un slimniekam ir jāpaliek slimnīcā. "Arī iepriekš tas bija iespējams, taču tagad, kad ir pabeigta slimnīcas rekonstrukcija, šīs iespējas ir vēl plašākas, jo onkoloģisko pacientu vajadzībai ir izveidota atsevišķa nodaļa," stāsta ārsts.

Vidēji dienā staru terapiju saņem 35 cilvēki. "Starošanas plāns katrā vēža gadījumā ir individuāls un atšķirīgs," stāsta staru terapeits. "Vienā gadījumā tas var būt tikai viens atsevišķs seanss, bet ir vēža lokalizācijas, kur nepieciešami 30 un vairāk seansi. Šo metodi izmanto gan pirms, gan pēc operācijām un tā var būt gan kā pamatārstēšanas metode, gan tikt izmantota kombinācijā ar citām ārstēšanas metodēm, piemēram, ķīmijterapiju." Visbiežāk pacientam uz procedūru jāierodas katru dienu.

"Pati procedūra ir īsa," skaidro ārsts. "Vienkāršos gadījumos kopā ar pozicionēšanu tā ilgst aptuveni desmit minūtes, taču pirms tam ir bijis rūpīgs sagatavošanās darbs, kur staru terapeits sadarbībā ar medicīnas fiziķi telpiskā attēlā precīzi aprēķina starojamo apjomu un staru devu." Taču jārēķinās, ka ilgstošāka staru terapijas kursa laikā pacientam var parādīties blakusparādības. "Staru terapija vienkāršoti ir vēža šūnu sašķelšana ar jonizēto starojumu – tā ir mērķtiecīga, efektīva un zinātniski pierādīta metode, kā iznīcināt ļaundabīgo audzēju šūnas, taču šai terapijai var būt arī ietekme uz cilvēka vispārējo labsajūtu un veselības stāvokli, kas izpaužas kā dažādas blakusparādības. Pie dziļumā esošu audu apstarošanas tās parasti ir terapijas līdzgaitnieces, tāpēc ārsti jau pirms seansu uzsākšanas ar pacientu un viņa tuviniekiem izrunā blakusparādību iespējamību un veidus, kā tās mazināt."

Vispārējā dzīvesveida rekomendācijas, saņemot staru terapiju, ir: lietot daudz šķidruma, kārtīgi izgulēties un nepārslogot organismu, kā arī ēst pilnvērtīgu un olbaltumvielām bagātīgu uzturu. Ja paredzēts ilgstošāka staru terapija, M.Mežeckis iesaka izmantot darba nespējas lapu un nedoties uz darbu, lai pasaudzētu savu organismu, jo terapijas laikā var būt pastiprināts nogurums. Visā onkoloģisko slimību ārstēšanas laikā slimniekiem ļoti svarīgs ir tuvinieku atbalsts. M.Mežeckis vēl piebilst, ka viena trešā daļa gadījumu, kad pielieto staru terapija ir paliatīvā palīdzība, kad operācija vai cita ārstēšana vairs nav iespējama, taču nepieciešams atvieglot slimnieka stāvokli.

04/09/2015

Staru terapijas nodaļā

12/10/2010

Vidusskolēnu ekskursija Staru terapijas nodaļā