Slimnīcā uzsāktas sirds stimulatoru implantēšanas operācijas

Tagad Kurzemes reģiona iedzīvotājiem sirds stimulatoru
implantēšanas operācijas iespējams nodrošināt tuvāk viņu
dzīves vietai, kas ir daudz ērtāk pacientiem.
Tagad Kurzemes reģiona iedzīvotājiem sirds stimulatoru implantēšanas operācijas iespējams nodrošināt tuvāk viņu dzīves vietai, kas ir daudz ērtāk pacientiem.

Liepājas Reģionālajā slimnīcā 11. decembrī pirmo reizi četriem pacientiem veiktas sirds stimulatoru implantēšanas operācijas. Operācijas veica Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas invazīvais kardiologs, aritmologs (sirds ritma traucējumu diagnostika un ārstēšana) Jānis Pudulis. Viņam asistēs Liepājas Reģionālās slimnīcas invazīvais kardiologs, aritmologs Valters Stirna.

Abi mediķi ziņu aģentūrai Leta apliecināja, ka pacienti jūtas labi un gaida izrakstīšanu no slimnīcas. Stirna stāstīja, ka turpmāk Liepājā sirds stimulatoru implantēšanas operāciju veiks vismaz 20 cilvēkiem gadā. Ārsts atzina, ka patlaban pacienti, kuriem ir implantēti sirds stimulatori, baidās doties tālajā ceļā uz Rīgu. Četru mēnešu laikā viņam esot izdevies vienoties ar pieciem pacientiem, kuru sirds stimulatoriem ir nepieciešams nomainīt baterijas. Turklāt Covid-19 ietekmē pacienti izvairās no medicīnas iestāžu apmeklēšanas, atliekot vizīti uz vēlāku laiku.

Pudulis ziņu aģentūrai Leta stāstīja, ka sirds stimulators darbojas no septiņiem līdz 15 gadiem, tas ir atkarīgs no katram pacientam izvēlētā sirds stimulatora modeļa. "Akūtajiem pacientiem palīdzību sniegsim Rīgas klīnikās, taču plānveida operācijas Liepājā var samazināt to slimnieku skaitu, kuriem ir nepieciešama neatliekama palīdzība," uzsvēra mediķis.

Līdz šim Liepājas Reģionālajā slimnīcā tika veiktas tikai sirds stimulatoru pārbaudes. Lai implantētu sirds stimulatorus, sirds slimību pacientiem bija jādodas uz kādu no Rīgas klīnikām. Tagad Kurzemes reģiona iedzīvotājiem šo pakalpojumu ir iespējams saņemt tuvāk savai dzīves vietai, kas ir daudz ērtāk pacientiem.

Cilvēkam kardiostimulators ir vajadzīgs tad, ja viņa sirds strādā pārāk lēni. Piemēram, ja cilvēks zaudē samaņu un viņam vienlaikus konstatē arī zemu pulsu, ko parasti fiksē elektrokardiogrammā, tad ir diezgan droši, ka cilvēkam ir nepieciešams sirds stimulators, skaidro kardiologi. Sirds stimulatora implantēšanu apmaksā valsts.

Uzziņai:

Kas ir sirds stimulators?

Sirds stimulators ir neliela medicīniska ierīce, kas kontrolē sirds ritmu, tādējādi uzturot regulāru sirdsdarbību. Sirds stimulatori ir aprīkoti ar bateriju, kas aizņem lielāko daļu no ierīces un nelielu mikroshēmu, kas ir kā neliels datora procesors, ko var ieprogrammēt, lai iestatītu elektrokardiostimulatora ātrumu, enerģijas izvadi un daudz dažādu citu parametru. Stimulators vienlaikus nolasa sirdsdarbības esamību vai neesamību un dod elektrisku impulsu tad, kad tas ir nepieciešams.

Kā tiek implantēts sirds stimulators?

Sirds stimulatoru parasti implantē zem kreisā atslēgas kaula zemādā, kur ir ļoti piemērota vieta stimulatora novietošanai, jo tieši blakus atrodas centrālā vēna caur kuru ievada elektrovadus, kurus ievieto sirdī. Tad, kad elektrovadi iznāk no vēnas, tos ieskrūvē stimulatorā, kuru turpat piešuj pie zemādas audiem vai muskuļiem. Ārsts kreisā pleca rajonā izdara nelielu 3-4 centimetru lielu griezienu, kur tiek sagatavota vieta pašam stimulatoram. Procedūra notiek lokālā narkozē. Implantēšana ilgst apmēram 40 minūtes. Nākamajā dienā pacients jau var doties mājās. Pēc tam ikdienā pacients stimulatora darbību vispār nejūt.

Indra Grase

LRS sabiedrisko attiecību speciāliste