Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem
!!! Onkoloģisko pacientu diagnostikas un aprūpes kārtība
Pacienti ar aizdomām par onkoloģiskām saslimšanām uz izmeklējumiem un speciālistu konsultācijām ar korekti noformētu ģimenes ārsta nosūtījumu (forma 027/u) var pieteikties Liepājas Reģionālās slimnīcas Konsultatīvās nodaļas reģistratūrā katru darba dienu no plkst.10 .00 līdz 15.00

Mugurkaula ķirurģija ienāk arī onkoloģijā

Mertens 0023
Dakteris Agris Mertens vienmēr ir meklējis jaunas metodes mugurkaula ārstēšanā. Tagad viņš ķēries arī pie audzēju operēšanas.
Liepājas Reģionālā slimnīca ir viena no nedaudzajām vietām Latvijā, kur tiek veiktas sarežģītas operācijas pacientiem ar onkoloģiskiem procesiem mugurkaulā. Ar traumatologu ortopēdu Agri Mertenu tiekamies pavēlā vakara stundā, kad viņš pēc todien veiktajām operācijām turpina konsultēt ambulatoros pacientus.

Gaidītāju rinda ir gara: ir atnākuši cilvēki, kam ir pieraksts uz konkrētu laiku, bet netrūkst arī tādu, kam numuriņa nav. Taču viņi zina: lai arī būs jāpagaida ilgāk, ārsts pieņems visus līdz pēdējam pacientam.

 

 

– Runājot par onkoloģiskām saslimšanām, vispirms iedomājamies par prostatas, plaušu, krūts, kuņģa vēzi utt. Taču onkoloģiskās problēmas var lokalizēties arī mugurkaulā.

 

Mugurkauls ir viena no biežākajām metastāžu lokalizācijas vietām – pat līdz 70 procentiem no visām metastāzēm. Piemēram, plaušu, krūts, nieru un prostatas audzēji bieži veido metastāzes mugurkaulā. Ilgstošas muguras sāpes var būt priekšvēstnesis onkoloģiskiem procesiem.

 

– Ja mugurkaulā ir audzējs, kā var palīdzēt mugurkaula ķirurgs?

 

Tas ir komplekss darbs, jo vispirms nepieciešama ļoti precīza izmeklēšana, lai diagnosticētu slimību. Pēc diagnozes uzstādīšanas var pieņemt lēmumus par tālāko ārstēšanas taktiku. Bieži vien lēmumu pieņemšanā piedalās ārstu konsīlijs, kas ārstēšanas taktiku izskata multidisciplināri. Onkoloģisko slimību ārstēšanā bez ķirurģiskas metodes tiek izmantota ķīmijterapija un staru terapija.

Neskatoties uz Liepājas slimnīcas plaši piedāvātajām ārstēšanas iespējām, ne visiem pacientiem ir iespējams palīdzēt, jo bieži ļaundabīgais process ir vēlīnās stadijās. Tāpēc jāatkārto vēl un vēl: lai audzēju diagnosticētu sākotnējās stadijās, pacientiem speciālista palīdzību būtu ieteicams meklēt pēc iespējas savlaicīgāk.

 

– Kādas ir mūsdienās pielietojamās diagnostikas metodes?

 

21. gadsimtā radioloģiskās diagnostikas metodes ir attīstījušās un diagnostika kļuvusi precīzāka. Viena no precīzākajām diagnostikas metodēm ir kodolmagnētiskās rezonanses izmeklējums, kas ļauj diagnosticēt audzējus ne tikai mugurkaula skriemeļos, bet arī muguras smadzenēs.

 

– Jūsu pieredzē ir gadījumi, kad esat operējis audzēju muguras smadzenēs?

 

Protams, manā praksē tādi ir – tie ir tā saucamie intradurālie audzēji. Šāda veida operācijas ir tehniski sarežģītas un ar augtu riska pakāpi. Lai iegūtu pieredzi šādu operāciju veikšanai, sākotnēji braucu mācīties uz Rīgu pie dr. Arta Gulbja. Tagad operācijas veicam arī Liepājas reģionālajā slimnīcā. Viena no pēdējām, ko veicām kopā ar dr. Gulbi, bija jaunam vīrietim, kuru ilgu laiku mocīja muguras sāpes. Padziļinātā izmeklēšanā tika konstatēts audzējs. Operācija bija sekmīga, tai sekoja starošana, un pašlaik pacients jūtas labi.

 

– Ja diagnosticēts audzējs, vai tas vienmēr nozīmē, ka jāķeras pie skalpeļa?

 

Nē, ne vienmēr! Ar operāciju šajos gadījumos ir līdzīgi kā teicienā: «septiņas reizes nomēri, vienu reizi nogriez». Pirmām kārtām ir svarīgi izstrādāt ārstēšanas plānu. Nav divu vienādu pacientu – katrs jāskata individuāli gan pēc audzēja izplatības, gan lokalizācijas, gan audzēja veida. Ņemot vērā visus šos apstākļus, speciālisti pieņem lēmumu par operācijas apjomu un fiksācijas veidu. Audzēja gadījumā mugurkaula fiksācija ir ļoti svarīga, jo audzējs destruē (padara mīkstus apkārtējos audus) un mugurkaulam samazinās izturība. Lai novērstu mugurkaula sabrukšanu un to nostiprinātu, nepieciešama fiksācija ar titāna skrūvēm un stieņiem. Tā mēs pacientiem nodrošinām stabilitāti mugurkaulā pēcoperācijas periodā.

 

– Šāda veida operācijas ilgst vairākas stundas.

 

Tas tiesa, operācijas, kurās veic mugurkaulu stabilizēšanu ar implantiem, var ilgt vairākas stundas. Tas atkarīgs arī no fiksācijas apjoma un audzēja lokalizācijas. Pēdējā laikā veicam operācijas, kurās mugurkaulu fiksē arī no priekšpuses, skriemeļa korpusu atbalstot uz speciāliem titāna domkratiņiem. Šāda veida fiksācija pagarina operācijas laiku, toties ir efektīvāka, un pacienti ātrāk atlabst.

 

– Ar kādām vēl grūtībām jūs saskaraties operāciju laikā?

 

Operējot audzēju mugurkaulā, liela problēma ir asiņošana. Bieži audzēji ir labi apasiņoti, un operācijas laikā pacientam var būt liels asiņu zudums. Lai to mazinātu, mēs cenšamies pirms operācijas veikt skriemeļa embolizāciju jeb audzēju apasiņojošās artērijas bloķēšanu ar speciālām mikrosfērām vai spirālēm. Caur cirkšņa artēriju ar mazu griezienu ievada speciālu katetru, atrod metastātisko skriemeli apasiņojošo artēriju. Pirms pašas embolizēšanas jeb bloķēšanas vispirms caur katetru ievada speciālas kontrastvielas, kas palīdz izvērtēt audzēja apasiņošanas tīklu. Pēc tā izpētes apasiņojošos asinsvadus precīzi nobloķē. Šādas sarežģītas un mazinvazīvas procedūras mūsu slimnīcā veic dr. Lelde Kulmane.  

 

– Kādas ir prognozes pēc operācijām?

 

Tās ir atkarīgas no pēcoperācijas histoloģiskās atradnes. Ne vienmēr var veikt radikālas operācijas, kur audzēju izņem pilnībā. Protams, jāsaprot, ka pacientam ar metastāzēm mugurkaulā dzīves ceļš ir limitēts. Mūsu galvenais uzdevums, fiksējot mugurkaulu, ir nodrošināt pacientam dzīves kvalitāti, lai slimnieks pēc operācijas varētu staigāt.

 

– Noteikti šādas operācijas ir ļoti dārgas. Vai pēckrīzes laikā pacienti tās var atļauties?

 

Operācijas var izmaksāt vairākus tūkstošus latu, taču patlaban tās apmaksā valsts. Arī maksa par atrašanos stacionārā pacientiem ar onkoloģisku diagnozi ir samazināta. To ir svarīgi zināt, jo daudzi baidās nākt pie ārsta, bažījoties, ka nespēs samaksāt. Tāpēc slimības tiek ielaistas, turklāt dažos gadījumos pat tik tālu, ka palīdzēt vairs nevar.

 

– Turpinot mūsu sarunu par mugurkaula problēmām, ieskicējiet, lūdzu, to brīdi, kad cilvēkam ar sāpošu muguru jāmeklē mugurkaula ķirurga palīdzība, jo, kā zināms, pirmais palīgs jebkuru veselības problēmu gadījumā ir ģimenes ārsts.

 

Jā, un tas ir pareizi! Mugurkaula ķirurgs ir jāmeklē tad, ja ģimenes ārsts ir izrakstījis pretsāpju zāles, cilvēks tās ir lietojis, taču zāles nepalīdz. Tad ir jāmeklē speciālista palīdzība, jo speciālists spēs noteikt mērķtiecīgus izmeklējumus, lai precizētu diagnozi. Manā praksē netrūkst gadījumu, kad cilvēks sūdzas par sāpēm mugurā, taču problēmu atrodam gūžā un otrādi. Turklāt, kā es vienmēr esmu uzsvēris, nav jābaidās nākt pie mugurkaula ķirurga, jo operāciju veic tikai tādā gadījumā, ja tas patiesi ir nepieciešams kad citi ārstēšanas veidi nav bijuši efektīvi.

 

– Jūs varat izskaidrot, kāpēc mūsdienās tik daudziem jauniem cilvēkiem sāp mugura?

 

Jauniem cilvēkiem reti kad konstatē audzējus, viņiem muguras sāpes visbiežāk ir saistītas ar mazkustīgu dzīvesveidu un sēdošu darbu. Es ieteiktu vairāk kustēties un vismaz reizi nedēļā apmeklēt baseinu, jo tas mugurai nāk par labu. Protams, ja sāpes ilgstoši nepāriet, jāgriežas pie speciālista.

 

– Tagad ir modē skriešana, bet netrūkst speciālistu, kas brīdina: šis sporta veids traumē muguru. Jums ir viņiem kāds ieteikums?

 

Man nav zināmi pētījumi, kas apliecinātu, ka skriešana bojā mugurkaulu, tāpēc mans vienīgais ieteikums ir nepārcensties un jau pirmajā reizē nepārspīlēt ar slodzi. Ja līdz šim nav sportots, es ieteiktu nevis tūlīt sākt ar skriešanu, bet vispirms ar aktīvu, enerģisku staigāšanu un pakāpeniski pāriet uz skriešanu. Viss ir jādara sabalansēti, turklāt regulāri. Tāds ir mans ieteikums!

 

Dakterim Mertenam kā jaunam un spējīgam mugurkaula ķirurgam ne vienreiz vien nācies atbildēt uz jautājumiem par medicīnu un sava darba specifiku, bet nav iznācis runāt par saviem hobijiem. «Brīvo laiku cenšos pavadīt aktīvi: tagad plānoju aktīvi pievērsties tenisa spēlēšanai,» viņš stāsta. «Ziemā nodarbojos ar kalnu slēpošanu. Mugurkaula ķirurģijā garais stundu skaits, ko pavadi operācijas zālē, prasa ne tikai garīgu piepūli, bet arī fizisku, tāpēc cenšos būt labā fiziskā formā.»

 

 

 

 

 

 

Pārpublicējums no laikraksta „Tauta un veselība”

tematiskā pielikuma „Kurzemes veselības avīze”

linija4

linija2

Foto galerijas

06/11/2015

Pēdas velves koriģējošu operāciju veic M.Leitlands, M.Malzubris

28/04/2014

A.Gulbis un A.Mertens veic jauna veida operāciju pusaudzim

linija3

Video galerijas

07/11/2015

Veic unikālu operāciju

09/05/2014

Bez sāpēm atgriežas skolas solā

Bez sāpēm atgriežas skolas solā