Pieraksts uz Aprīli:

29. marts – uz izmeklējumiem;

31. marts – uz speciālistu konsultācijām;

31.05.2017. no 14:00 līdz 19.00

Liepājas slimnīcā turpina attīstīt mugurkaula ķirurģiju

Mugurkaula ķirurgi Agris Mertens (no labās) un Artis Gulbis veic skoliozes operāciju 19 gadus vecai jaunietei, kas ir pirmā šāda veida operācijā Liepājā.

Liepājas Reģionālās slimnīcas mugurkaula ķirurgs Agris Mertens kopā ar ORTO mugurkaula ķirurģijas klīnikas ķirurgu Arti Gulbi 17. februārī veica mugurkaula operāciju 19 gadus vecai jaunietei,

kurai bija skoliotiska deformācija krūšu daļā. Šāda veida operācija Liepājā tika veikta pirmo reizi un tā ilga deviņas stundas.

A. Mertens uzsver, ka, pilnveidojot mugurkaula ķirurģiju Liepājā, tiek noteikti jauni mērķi, un viens no virzieniem, kuru ārsts plāno attīstīt, ir skoliozes operācijas. Kā zināms, skolioze ir mugurkaula deformācija uz vienu vai otru pusi. Vizuāli skolioze izpaužas kā viena sāna izliekums, kur viena lāpstiņa ir augstāka par otru, bet ejot vai stāvot, viens plecs ir uzrauts.

Izoperētā paciente ir no Rīgas, kuru, izvērtējot indikācijas, ieteicis dakteris Gulbis. A. Mertens atklāj, ka operācija tikusi veikta divās daļās: „Pirmajā daļā pacientei sānā tika atvērts krūškurvis un izņemti vairāki mugurkaula diski, kas ir nepieciešams, lai mugurkaulu būtu iespējams izkustināt. Kad tas bija izdarīts, krūšu kurvi aizšuva, un sākās operācijas otrā daļa. Tās laikā, sākot no plecu daļas līdz jostas daļai, mugurpusē tika veikts ļoti plašs grieziens, lai mugurkaulam piekļūtu jau no mugurpuses. Fiksējot mugurkaulu, izmantoja speciālas skrūves un stieņus, lai iztaisnotu un noturētu to pareizā pozīcijā un tas nesāktu atkal deformēties.”

A. Mertens atzīst: neraugoties uz to, ka operācija noritēja bez aizķeršanās, tās laiks bija diezgan liels: „Bet visu, ko vajadzēja, operācijas laikā izdarījām,” saka dakteris un piebilst, ka paciente patlaban jūtas labi.

A. Mertens neslēpj, ka vajadzība pēc skoliozes operācijām ir krieni lielāka nekā piedāvājums, jo, rēķinot uz iedzīvāju skaitu Latvijā, mugurkaula ķirurgu ir samērā maz. Līdz ar to pacientu, kuriem būtu vajadzīgas šādas operācijas, ir pietiekoši daudz. „Iespējams, šādas smagas operācijas daudzi neuzņemas, jo operācija prasa lielu koncentrēšanos, tās ir ļoti nogurdinošas, smagas operācijas un prasa lielu atbildību,” piebilst dakteris.

Skoliozes operācijas tiek apmaksāts no valsts budžeta līdzekļiem, taču to izmaksas ir pietiekami lielas. To apstiprina arī A. Mertens: „Protams, operācijas izmaksā ļoti dārgi, taču ilgtermiņā tas valstij atmaksājas, jo visus turpmākos gadus šim cilvēkam nav jāmaksā invaliditātes pabalsts, bet tas var atgriezties aktīvā dzīvē. Pēc operācijas viņš var dzīvot pilnvērtīgu, produktīvu un normālu dzīvi, kas īpaši svarīgi ir gados jauniem cilvēkiem. Protams, ne visos gadījumos mugurkaula deformācija ir jāoperē,” atzīst A. Mertens un piebilst, ka svarīgi ir laikus apmeklēt ārstu, lai varētu novērot, kā deformācija attīstās. Vienlaikus ārsts atzīst, ka mugurkaula ķirurģijā katram pacientam ir sava problemātika un tāpēc ir jāpaplašina operāciju klāsts, ko piedāvāt konkrētiem pacientiem ar konkrētām saslimšanām. Agris Mertens uzsver, ka Liepājai jāturpina attīstīt mugurkaula ķirurģiju, apgūstot efektīvas ārstēšanas metodes un izmantojot modernas tehnoloģijas. „Ja ārsts var piedāvāt ne tikai vienu, bet daudzus operāciju veidus, tas ir ļoti svarīgi. Arī šīs operācijas laikā gūta milzīga pieredze, tas ir jauns attīstības virziens Liepājā, līdz ar to arī mugurkaula ķirurģijā kopumā,” ir pārliecināts ārsts.

Indra Grase

slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste

06/11/2015

Pēdas velves koriģējošu operāciju veic M.Leitlands, M.Malzubris