Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem
!!! Onkoloģisko pacientu diagnostikas un aprūpes kārtība
Pacienti ar aizdomām par onkoloģiskām saslimšanām uz izmeklējumiem un speciālistu konsultācijām ar korekti noformētu ģimenes ārsta nosūtījumu (forma 027/u) var pieteikties Liepājas Reģionālās slimnīcas Konsultatīvās nodaļas reģistratūrā katru darba dienu no plkst.10 .00 līdz 15.00

Agris Mertens: kā ārstēt starpskriemeļu diska trūci

Mugurkaula ķirurgs Agris Mertens ir pārliecinājies, ka  starpskriemeļu diska plīsums ir viena no biežākajām mugurkaula problēmām. Turklāt tā skar gados jaunus cilvēkus.
Mugurkaula ķirurgs Agris Mertens ir pārliecinājies, ka starpskriemeļu diska plīsums ir viena no biežākajām mugurkaula problēmām. Turklāt tā skar gados jaunus cilvēkus.

Liepājas Reģionālajā slimnīcā strādā mugurkaula ķirurgs AGRIS MERTENS, attīstot mugurkaula ķirurģiju un veicot sarežģītas liela apjoma operācijas. Viena no izplatītākajām ir nervu saknītes atbrīvojoša operācija pie starpskriemeļu diska plīsumiem.

 

Sarunā ar ārstu skaidrojam to rašanās iemeslus, ārstēšanas iespējas un dzīves kvalitāti pēc šīs traumas.

 

– Vispirms, lūdzu, paskaidrojiet, kas īsti ir starpskriemeļu diska trūce?

 

Cilvēka mugurkauls sastāv no skriemeļiem, starp kuriem ir dabīgie amortizatori – starpskriemeļu diski, kas pildīti ar amorfu, gelam līdzīgu vielu. Lai amorfā viela neizplūstu, to apņem fibrozs gredzens. Diska trūce rodas gadījumos, kad šis gredzens plīst un amorfā viela izplūst.

 

– Tas rada stipras sāpes?

 

Jā. Viena no mugurkaula svarīgākajām sastāvdaļām ir muguras smadzenes un nervu saknītes. Diska trūces gadījumā amorfā viela, kas izspiedusies no starpskriemeļu diska, piespiež nervu saknītes. Pat neliels to kairinājums rada stipras sāpes.

 

– Pacientam, protams, rodas jautājums: kāpēc tā notika?

 

Teikšu atklāti – vēl līdz galam nav izpētīts, kāpēc veidojas starpskriemeļu diska trūce, bet ir zināmi to veicinošie faktori. Tie var būt nepareiza smaguma celšana, dažādas rotācijas kustības, pārmērīga fiziskā slodze un citi iemesli. Turklāt liela nozīme ir arī ģenētikai.

 

– Sportiskās aktivitātes vai nepietiekoša iesildīšanās pirms tām arī var būt viens no šādas traumas iemesliem?

 

Kaut gan pārmērīga slodze nav laba, kustības mugurkaulam ir nepieciešamas, tāpēc pacientiem, kas cieš no mugurkaula problēmām, ir izstrādāts speciāls vingrojumu komplekss muguras muskuļu nostiprināšanai. Es no savas puses gribētu ieteikt pirms sporta nodarbībām iesildīties, jo strauja slodzes palielināšana bez iepriekšējas iesildīšanās var novest pie traumām – to es kā traumatologs droši zinu. Noteikti jāatceras, ka ikvienam vecumam un fiziskajai sagatavotībai ir paredzēta atšķirīga slodze, tādēļ sportiskās aktivitātes jāuzsāk profesionāla trenera uzraudzībā.

 

– Starpskriemeļu diska trūces nav tikai gados vecāku cilvēku problēma?

 

Kā liecina statistika, lielākais šīs diagnozes pacientu skaits ir cilvēki vecumā no 25–40 gadiem. Tie ir fiziski aktīvi cilvēki, taču, diskam plīstot, viņi vairs nespēj dzīvot tikpat aktīvi kā iepriekš. Tāpēc viņiem ir svarīga ātra un efektīva atveseļošanās, lai ātrāk varētu atgriezties darbā un agrākajā aktīvajā dzīvē. Taču, lai varētu sākt efektīvu ārstēšanu, vispirms nepieciešams uzstādīt precīzu diagnozi.

 

– Kā to visveiksmīgāk izdarīt?

 

Ļoti liela nozīme ir pirmreizējai apskatei pie ārsta. Tās laikā ārsts uzklausa slimnieka sūdzības, izvērtē neiroloģisko stāvokli un nozīmē nepieciešamos izmeklējumus. Attīstoties mūsdienu medicīnai, attīstās arī radioloģiskās izmeklēšanas metodes. Viena no modernākajām, ko plaši izmanto mugurkaulu ķirurģijā, ir magnētiskā rezonanse. Tas ir pacientam drošs izmeklējums, kurā labi vizualizējas mugurkaula kanāls ar apkārtējām struktūrām. Izmeklējums ļauj precizēt diska trūces lokalizāciju un formu. Agrāk, kad vēl nebija pieejami magnētiskās rezonanses izmeklējumi, precīzākā diagnostika bija datortomogrāfiskie izmeklējumi, tomēr tie neuzrāda pilnībā visas nianses. Apvienojot radioloģisko atradni ar pacienta sūdzībām un neiroloģisko stāvokli, ārsts var pieņemt lēmumu par tālāko ārstēšanu.

 

– Cerams, ka operācija nav vienīgā iespēja?

 

Nē, jo ir gadījumi, kad var ārstēt arī konservatīvi: ar medikamentiem, fizioprocedūrām, ārstniecisko vingrošanu, kā arī izmantojot epidurālo blokādi. Tās laikā ārsts ievada medikamentus pie mugurkaula smadzeņu apvalka (epidurālajā telpā), kas mazina sāpes un uzlabo dzīves kvalitāti.

 

– Konservatīvā ārstēšana noņem tikai sāpes vai arī atbrīvo nospiestās nervu saknītes, kas ir patiesais sāpju iemesls?

 

Starpskriemeļu diska plīsumi ir ļoti atšķirīgi gan pēc formas, gan lokalizācijas. Ir gadījumi, kad masa, kas izspiedusies no plīsušā diska, ir liela un stipri nospiež nervu saknīti, taču ir arī gadījumi, kad disks ir tikai nedaudz ieplīsis un tā izvelvējums ir pavisam niecīgs. Pie nelieliem diska plīsumiem uzsāk konservatīvu ārstēšanu, bez operācijas, kuras rezultātā nervu saknīte nomierinās un vairs nerada pacientam sāpes. Katrā gadījumā ārstēšana ir individuāla, un vispiemērotāko ārstēšanas metodi var nozīmēt operējošs mugurkaula ķirurgs.

 

– Vai ir garantija, ka sāpes pēc šīs ārstēšanas vairs neatkārtosies?

 

Tādu garantiju nav! Iespējams, ka sāpes var atgriezties. Taču, ievērojot ārsta noteikto režīmu, regulāri vingrojot un apmeklējot baseinu, šī iespējamība samazinās.

 

– Kādos gadījumos mugurkaula ķirurgam, izvērtējot izmeklējumus, ir skaidrs, ka vienīgais ceļš ir operācija?

 

Tie lielākoties ir akūti gadījumi. Piemēram, ja pacientam jau ir jūtams nespēks kājās ar urinācijas un vēdera izejas traucējumiem. Šādu stāvoklis medicīnā sauc cauda equina jeb zirga astes nospieduma sindroms, kura gadījumā operācija ir neatliekama. Pacientiem var rasties arī pēdas parēze jeb vājums, kad staigājot aizķeras kāja. Šāds stāvoklis arī prasa ķirurģisku iejaukšanos.

 

– Ieskicējiet operācijas gaitu, jo daudz cilvēku ļoti baidās no jebkādas ķirurģiskas iejaukšanās?

 

Operācija ir samērā droša. Tā notiek vispārējā narkozē un ilgst aptuveni vienu stundu. Grieziens ir pavisam neliels – tikai divus centimetrus garš. Lai šādos apstākļos veiktu operāciju, ķirurgam nepieciešamas optiskā palielinājuma brilles, kas nervu saknīti palielina līdz četrām reizēm, ļaujot labāk orientēties audu anatomijā un palielinot operācijas drošību. Lai piekļūtu plīsušam diskam, piespiestā nervu saknīte jānobīda sānis, maigi atvelkot to ar speciāliem instrumentiem. Šādi tiek nodrošināta piekļuve diska trūces maisam, un var sākties starpskriemeļa diska spraugas tīrīšana. To darot ar speciāliem instrumentiem, tiek iztīrīti līdz 70% bojātā diska, atstājot vienīgi diska fibrozo gredzenu. Kad nervu saknīte atbrīvota, operāciju var beigt, griezuma vietai uzliekot kosmētisko šuvi. Pēc gada operācijas vieta vairs nav pat pamanāma.

 

– Pēc operācijas seko atveseļošanās periods.

 

Ņemot vērā audu mazo traumatismu šīs operācijas gaitā, kā arī relatīvi īso operācijas laiku, pacienti pēcoperācijas periodā jūtas ļoti labi. Jau otrajā dienā viņi ceļas kājās un staigā, un trešajā dienā var doties mājās.

 

– Taču tas, visticamāk, nenozīmē, ka turpmāk vairs nav jāievēro nekāds saudzējošs pēcoperācijas režīms?

 

Protams, ka tāds ir jāievēro! Pēc operācijas ir jānēsā cietā jostas daļas korsete un vismaz divus mēnešus pēc operācijas nedrīkst celt smagumus. Turklāt pirmās divas nedēļas pēc operācijas nerekomendē arī ilgstoši sēdēt. Taču, jau sākot ar trešo mēnesi, cilvēks var pakāpeniski atgriezties pie agrākā dzīvesveida: strādāt, sportot un veikt citas aktivitātes. Lielu ierobežojumu nav, bet, protams, jāatceras, ka pārslodzēm sevi nevajag pakļaut. Pēc šādām operācijām ir ieteicama peldēšana un ārstnieciskā vingrošana. Speciālu vingrinājumu komplekss palīdz nostiprināt muguras muskuļus, un tādējādi pacienti ātrāk atgriežas pie sava agrākā dzīvesveida un fiziskajām aktivitātēm.

 

– Ja izoperē vienu plīsušu starpskriemeļu disku, vai pēc laika tā pati vaina nevar atkārtoties ar citu?

 

Protams, viena diska plīsums nekādā gadījumā nenozīmē, ka plīsīs arī citi, taču ir pacienti, kuriem ir bojāti arī vairāki diski.

 

– Vai, veicot magnētisko rezonansi, lai diagnosticētu viena diska plīsumu, nav iespējams vienlaikus konstatēt, ka ir problēmas arī ar citiem?

 

To var pateikt. Bieži vien starpskriemeļu diski izplīst vairākos līmeņos. Var būt tā, ka vienā līmenī disks ir plīsis, un izmeklējumā ir redzams, ka cits disks virs vai zem tā arī ir mazliet ieplīsis. Tādos gadījumos mēs pieņemam lēmumu operēt to disku, kas rada visnopietnākās problēmas. Kā liecina pieredze, tad, izoperējot disku, kurš visvairāk nospiež nervu saknīti, sūdzības izzūd, un nav nepieciešams operēt citus.

 

– Izlasot šo interviju, iespējams, kādam radīsies jautājums: ko es varētu darīt profilakses nolūkos, lai man nerastos problēmas ar starpskriemeļu diskiem? Vai jums ir kādi ieteikumi?

 

Cilvēkiem ar mugurkaula problēmām ļoti vērtīga profilakse ir jau šīs sarunas sākumā pieminētā ārstnieciskā vingrošana. Tas ir speciālu vingrojumu komplekss, ko iesaka rehabilitācijas speciālisti. Otrs vērtīgs profilakses pasākums ir peldēšana, ko mēs arī jau vairākkārt pieminējām. Un, protams, ir svarīgi sekot savam ķermeņa svaram, jo palielināts svars rada papildu slodzi mugurkaulam. Arī paaugstināts stress var saasināt muguras sāpes, tāpēc būtu ieteicams vairāk laika uzturēties svaigā gaisā un labi izgulēties – mazāk nervozēt par ikdienišķām lietām un būt optimistam.

 

 

Pārpublicējums no laikraksta „Tauta un veselība”

pielikuma “Kurzemes avīze”

linija4

linija2

Foto galerijas

06/11/2015

Pēdas velves koriģējošu operāciju veic M.Leitlands, M.Malzubris

28/04/2014

A.Gulbis un A.Mertens veic jauna veida operāciju pusaudzim

linija3

Video galerijas

07/11/2015

Veic unikālu operāciju

09/05/2014

Bez sāpēm atgriežas skolas solā

Bez sāpēm atgriežas skolas solā