Pieraksts uz Septembri:

23. augusts – uz izmeklējumiem;

25. augusts – uz speciālistu konsultācijām;

31.10.2017. no 12:00

Slimnīcas urologu komandas spēcīgais pieteikums

Uroloģijas centra komanda ir mērķtiecīgi veidota, lai pacientiem atvieglotu piekļūšanu pie urologa un, lai varētu nodrošināt pēc iespējas plašāka spektra uroloģisko palīdzību.

Kurzemes Uroloģijas centrs – šāds nosaukums dots jaunajai Liepājas Reģionālās slimnīcas struktūrvienībai, kas pēc rekonstrukcijas izveidota uz Uroloģijas nodaļas bāzes, tai pievienojot arī nefroloģijas gultas. Centra vadītāja DZINTRA LITAVNIECE iepazīstina ar jauno struktūrvienību.

Ar ko Kurzemes Uroloģijas centrs atšķirsies no agrākās Uroloģijas nodaļas?

Tas iezīmē daudz plašāku apkalpošanas zonu nekā līdz šim, lai gan arī agrāk pie mums brauca pacienti no visas Kurzemes. Tas nozīmē, ka mums jāstrādā vēl ātrāk un labāk. Viens no centra izveidošanas iemesliem ir tas, ka, kā jau es minēju, pēdējo gadu laikā no visiem mūsu pacientiem liepājnieki ir ap 60%. Pārējie ir no tuvējiem novadiem un arī citām pilsētām. Šī statistika ir apliecinājums tam, ka mūsu pakalpojums ir pieprasīts un ka jādomā par to, kā to piedāvāt vēl plašākā teritorijā. Lai gan Ventspilī un Kuldīgā ir pieejams urologs, tur nav nopietnas urologu komandas.

Toties jums tāda ir.

Jā, mēs esam četri speciālisti: es pati, Aleksandrs Plužņikovs un divi jaunie speciālisti - Igors Carevs un Mārtiņš Silenieks. Šī komanda ir mērķtiecīgi veidota, lai pacientiem atvieglotu piekļūšanu pie urologa un arī, lai mēs varētu nodrošināt pēc iespējas plašāka spektra uroloģisko palīdzību – gan diagnostisko, gan ārstēšanu. Mēs sniedzam pacientiem gan vispārējo palīdzību, gan arī katrs esam specializējušies kādā šaurākā jomā. Ikdienā veicam sarežģītas uroloģiskās operācijas, kur bez kolēģu palīdzības un atbalsta neiztikt. Mums ir mērķtiecīgi sagatavotas arī uroloģijas profilam atbilstošas profesionālas māsas, bez kurām veiksmīgs komandas darbs nebūtu iespējams.

Vai jaunajam centram ir arī cerība saņemt lielāku finansējumu no valsts?

Redziet, tā bija mūsu iniciatīva par šāda centra izveidi, nevis Veselības ministrijas, un līdz ar to vispirms mums pašiem ir jāpierāda, ka esam darboties spējīgi, ka līdz ar šī centra izveidošanu patiešām spēsim uroloģisko palīdzību un tās kvalitāti Kurzemē nodrošināt augstākā līmenī nekā līdz šim. Ļoti ceru, ka tad, ka būsim to pierādījuši, saņemsim arī lielāku valsts finansējumu, jo uroloģiskā palīdzība, uroloģiskās operācijas ir ļoti dārgas. Dārdzība slēpjas mūsdienīgajās jaunajās tehnoloģijās, aparatūrā un vienreiz lietojamajos instrumentos. Tāpēc arī valsts atbalsts ir vajadzīgs, jo pacienti no savas kabatas šīs izmaksas nespēj segt.

Vai ir veikti aprēķini, cik no visiem uroloģiskajiem pacientiem ir tādu, kuriem ārstējat onkoloģisko saslimšanu?

Tie ir aptuveni 80% no visiem mūsu pacientiem. Un tas ir ļoti augsts rādītājs. Vīriešiem ļaundabīgo audzēju jomā pirmajā vietā jau daudzus gadus ir prostatas vēzis. Tam seko urīnpūšla un nieru ļaundabīgie audzēji. Saslimstība ar prostatas vēzi ir palielinājusies tieši pēdējos gados. Tas noticis tāpēc, ka pēdējo gadu laikā ievērojami uzlabojusies šī audzēja diagnostika. Turklāt tieši agrīnā diagnostika, kas ir ļoti, ļoti svarīga, jo savlaicīgi diagnosticēts ļaundabīgais audzējs ir veiksmīgi ārstējams.

Ja katrs vīrietis pēc 40 gadu vecuma, neskatoties uz to, vai viņam ir vai nav sūdzības uroloģijas jomā, veiktu PSA (prostatas specifiskā antigēna) analīzi un, konstatējot kādas izmaiņas, atnāktu pie urologa, mēs daudz ātrāk un veiksmīgāk varētu palīdzēt vēl lielākam skaitam pacientu, kas nereti nonāk pie mums tikai tad, ka slimība jau ir stipri ielaista.

Savukārt, ja runājam par urīnpūšļa vēzi, tad pēdējais jaunums, ko esam apguvuši, ir virspusēja urīnpūšļa ļaundabīgo audzēju diagnostikas metode pielietojot īpašu preparātu, kuru ievadot urīnpūslī, tiek it kā iekrāsotas audzēja skartās vietas, kas ļauj daudz precīzāk noteikt audzēja atrašanās vietu, lielumu un veikt pilnīgu slimo audu izgriešanu, ko parasti mēs veicam izmantojot endoskopisko metodi.

Kāds kopumā ir jūsu centra nodrošinājums ar nepieciešamo aparatūru?

Pašreizējai situācijai tas ir pietiekams, taču, kā jau es teicu, mums būtu vajadzīga drošības zona, ka gadījumā, ja kaut kas izies no ierindas, to nekavējoties varēsim aizstāt. Tieši tam būtu vajadzīgs valsts finansiālais atbalsts.

Ik gadu jūs un pārējie urologi apgūstat kādu jaunu operāciju veidu.

Tas ir nepieciešams attīstībai. Lai mēs spētu piedāvāt tik plašu palīdzības klāstu, ka cilvēkiem no Kurzemes vairs nevajadzētu uroloģisko problēmu dēļ doties ārstēties uz Rīgu. Līdzās gan rutīnas operācijām, gan plaša apjoma operācijām, kas ilgst garas stundas, veicam arī nieru audzēju laparoskopiskās operācijas, kas ir mazāk invazīvas un līdz ar to arī drošākas tai ziņā, ka pastāv mazāks komplikāciju risks.

Slimnīcai ir sadarbības līgums ar P.Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu un tās Uroloģijas centra vadītājs un Urologu asociācijas prezidents Egils Vjaters ir jūsu konsultants.

Šī sadarbība mums ir ļoti nozīmīga, jo, uzsākot kaut ko jaunu, ir svarīgi, lai līdzās būtu pieredzējis kolēģis, kas šo darbu jau veic.

Uroloģijas centrā turpmāk būs arī nefroloģijas gultas, kas agrāk atradās Terapijas nodaļā. Kāpēc tā?

Tas bija mans sens sapnis, ka nefroloģijai ir jābūt kopā ar uroloģiju, jo reizēm ir pat grūti noteikt, kura speciālista uzraudzībā šim pacientam būtu jāatrodas, jo profesionālā saskarsme diezgan bieži pārklājas. Esot vienā nodaļā, mēs, pirmkārt, daudz ātrāk un precīzāk varēsim veikt diagnostiku, lai nonāktu pie slēdziena, kāda veida palīdzība pacientam ir nepieciešama un, otrkārt, pacientiem vieglāk būs pieejama gan urologa, gan nefrologa konsultācija. Turpmāk nefroloģe Arta Gertnere strādās mūsu centrā un mūsu komandai tas būs vērtīgs ieguvums.

03/02/2016

Dz. Litavniece prezentē Kurzemes Uroloģijas centra iespējas Talsu slimnīcā

31/10/2014

Kurzemes Uroloģijas centra atklāšana