Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem
!!! Onkoloģisko pacientu diagnostikas un aprūpes kārtība
Pacienti ar aizdomām par onkoloģiskām saslimšanām uz izmeklējumiem un speciālistu konsultācijām ar korekti noformētu ģimenes ārsta nosūtījumu (forma 027/u) var pieteikties Liepājas Reģionālās slimnīcas Konsultatīvās nodaļas reģistratūrā katru darba dienu no plkst.10 .00 līdz 15.00

Kā nosargāt savu reproduktīvo veselību?

Dzintra Litavniece: „Ilgstošs mazkustīgums rada asinsrites izmaiņas mazajā iegurnī. Tādējādi tur esošajos orgānos, tostarp prostatā, ir traucēta asins apgāde, kas var atsaukties uz dzimumdzīves kvalitāti.”
Dzintra Litavniece: „Ilgstošs mazkustīgums rada asinsrites izmaiņas mazajā iegurnī. Tādējādi tur esošajos orgānos, tostarp prostatā, ir traucēta asins apgāde, kas var atsaukties uz dzimumdzīves kvalitāti.”

Mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgi ēšanas paradumi ir drauds ne tikai sirds asinsvadu veselībai. Tie atstāj ietekmi uz asinsvadiem visā organismā un vīriešiem var veicināt arī erekcijas problēmas. Ar Kurzemes Uroloģijas centra virsārsti, uroloģi - onkoloģi Dzintru Litavnieci runājam par vienu no viņas darba stūrakmeņiem – vīriešu veselības problēmām.

 

– Kurzemes Uroloģijas centra pieteikums ir gana ambiciozs – nodrošināt pilnvērtīgu un daudzpusīgu palīdzību pacientiem no visas Kurzemes.

 

Tieši tāda arī bija centra veidošanas ideja: lai pacientiem no Kurzemes puses nebūtu jādodas pēc uroloģiskās palīdzības uz galvaspilsētu, bet lai mēs spētu visu nepieciešamo izmeklēšanu un ārstēšanu nodrošināt uz vietas Liepājas Reģionālajā slimnīcā. Lai šī palīdzība būtu gana plaša, centrs savā paspārnē ir paņēmis arī nefroloģijas dienestu. Tagad mums ir gana spēcīga urologu komanda. Kopā ar mani strādā divi jauni urologi Igors Carevs un Mārtiņš Silenieks, kā arī ambulatori pieņem Aleksandrs Plužņikovs. Komandā darbojas arī jauna un ļoti zinoša nefroloģe Arta Gertnere.

 

– Pirmais gads jaunā centra darbībā jau ir aizvadīts. Ko tas ir pierādījis?

 

Patiesībā darbs, ko darām, mums jau ir ierasta lieta: jau vairākus gadus mūsu agrākajā Uroloģijas nodaļā ārstējām pacientus no visas Kurzemes, tātad mums atliek iesākto veiksmīgi turpināt. Šodien es ar pilnu atbildību varu apgalvot, ka mūsu slimnīcā uroloģiskā palīdzība ir tikpat augstā līmenī, kā lielajās Rīgas klīnikās. Gan apjomā, gan kvalitātē, jo mums ir gan zinoši speciālisti, gan mūsdienīga izmeklēšanas un ārstēšanas aparatūra. Būtiski ir tas, ka Kurzemē nav nevienas līdzīgas iestādes. Bet būsim objektīvi – tas arī nav vajadzīgs, jo uroloģiskā palīdzība, visa nepieciešamā aparatūra un viss pārējais ir gana dārgs, tāpēc nav lietderīgi to visu iegādāties katrā slimnīcā. Iegādātajai aparatūrai un speciālistiem ir jāstrādā ar pilnu noslodzi. To var panākt, palīdzību koncentrējot vienuviet, nevis izkaisot pa mazajām slimnīcām.

 

– Lielākā daļa centrā sniegtās palīdzības ir saistīta ar vīriešu veselības problēmām.

 

Tā var teikt. Šī palīdzība aptver aptuveni 75% no visa darba, ko mēs centrā darām.

 

– Vīriešiem reproduktīvo orgānu veselības problēmas šķiet daudz svarīgākas par sirds vai plaušu veselību. Kāpēc tā?

 

Protams, ka tā ir, jo tur izpaužas vīrišķā būtība – seksuālā varēšana un sevis apliecināšana seksuālajā jomā jebkuram vīrietim ir ļoti būtisks jautājums. Tāpēc kaut vai nelielas novirzes šajā dzīves sfērā vīrietim rada bažas. Diemžēl mūsdienu dzīvē, kur valda stress, bieži vien mazkustīgs dzīvesveids un nepilnvērtīgs, vienveidīgs uzturs, šīs problēmas arī rodas. Erektīlā disfunkcija lielai daļai vīriešu ir radušies psiholoģisku vai emocionālu iemeslu dēļ. Protams, ir arī medicīniski iemesli, taču to procentuāli ir mazāk.

 

– Droši vien te nederēs mierinājums: neuztraucies, būs labi!

 

Noteikti nē! Pirmām kārtām ir jāveic izmeklējumi, lai pārliecinātos, kādi ir problēmas iemesli. Pirmais solis, lai to izdarītu, ir saruna ar urologu, kurš pēc sarunas un nepieciešamajiem izmeklējumiem noteiks diagnozi: vai problēmās vainojama prostatas veselība, kāda cita vaina vai arī dzīvesveids. Varbūt, lai atgūtu šīs dzīves jomas veselību, ir nepieciešama psihoterapeita palīdzība. Arī tas var būt risinājums.

 

– Ko liecina jūsu pieredze: ja vīrietim ir radušās reproduktīvās veselības problēmas, viņi drīz meklē ārsta palīdzību, vai tomēr vilcinās ar šo vizīti?

 

Tas ir ļoti individuāli. Viens no dzinuļiem, kas liek atnākt pie ārsta, ir uzsāktas jaunas attiecības, kurās gribas startēt ar jaunu vīrišķo spēku.

 

– Internetā mūsdienās var atrast daudz dažādu līdzekļu erekcijas stiprināšanai.

 

Tas ir saprotami, ka cilvēks vispirms meklē vieglāk pieejamo un tikai tad citu ceļu. Taču teikšu atklāti – tas var būt bīstami, jo visbiežāk anotācijas internetā nopērkamajiem preparātiem nav izlasāmas, mēs nezinām, ko šie medikamenti satur. Tiem var būt dažādas nevēlamas blaknes, tāpēc es tomēr ieteiktu lietot medikamentus, kas ir klīniski pārbaudīti, droši un Latvijā reģistrēti, lai neiekultos nevajadzīgās problēmās.

 

– Viens no iemesliem, kas var vīriešiem radīt problēmas ar potenci, ir prostatas veselība. Kādā vecumā būtu ieteicams veikt pārbaudes, lai pārliecinātos, ka tur nebriest kaut kas slikts?

 

Iekaisīga rakstura izmaiņas prostatā var rasties vīriešiem jebkurā vecumā, taču, ja mēs runājam par hroniskām izmaiņām vai aizdomājamies pat līdz tādai problēmai kā ļaundabīga prostatas saslimšana, kas ļaundabīgo audzēju vidū vīriešiem ir viena no aktuālākajām, tad tas ir vairāk raksturīgs vīriešiem pēc 40 gadu vecuma. Tāpēc šajā vecumā arī būtu vēlams veikt pirmo pārbaudi un, ja analīzēs viss ir kārtībā un arī urologa atzinums liecina, ka ar vīrieša veselību viss ir kārtībā, tad nākamo vizīti vajadzētu ieplānot pēc diviem gadiem, jo šajā laikā daudz kas var mainīties. Turklāt, lai nomierinātu vīriešus, es gribu pateikt arī to, ja laboratoriski PSA (prostatas specifiskā antigēna) analīzē uzrādās kādas novirzes no normas, tas vēl nav iemesls, lai kristu izmisumā, domājot, ka tas ir vēzis. Šīs analīzes ir tikai viens no izmeklējumiem, un izmaiņas tajā var radīt dažādi citi faktori, piemēram, iekaisums. Tāpēc arī ir vajadzīga vizīte pie urologa, kurš nozīmēs vēl papildu pārbaudes un atradīs īsto vainu. Par vēzi var runāt tikai tad, ja tas ir apstiprināts morfoloģiskajās analīzēs.

 

– Kas vēl var radīt izmaiņas PSA analīzē?

 

Tās var radīt labdabīgas izmaiņas prostatā, iekaisīgas slimības, hronisks prostatīts un vēl citas problēmas. Tās visas sadarbībā ar savu urologu ir ārstējamas.

 

– Vai problēmas ar prostatas veselību var būt šķērslis vīrietim radīt bērnus?

 

Var gan, jo prostata ir orgāns, kas piedalās spermas kvalitātes uzturēšanā. Prostatas dziedzeris izdala šķidrumu, kas notur spermas pareizo Ph līmeni. Ja šis šķidrums ir nekvalitatīvs vai nepietiekošā daudzumā, var izmainīties spermas sastāvs un līdz ar to arī spermatozoīdu aktivitāte un kvalitāte.

 

– Mūsu sarunas sākumā jūs jau minējāt, ka erektīlās disfunkcijas iemesli var būt dažādi, tostarp arī emocionāli. Kurā brīdī šīs emocionālās problēmas var kļūt par fiziskām un izraisīt erektīlo disfunkciju?

 

Skaidrs, ka tas nenotiek vienkārši slikta garastāvokļa dēļ. Tāds mums katram laiku pa laikam uznāk un pāriet – tas ir cilvēciski un normāli. Taču, ja pārslodze, stress, sasprindzinājums, miega un atpūtas trūkums plus vēl finansiālas problēmas pastāv ilgstoši, tad gan viss šis kopums var radīt problēmas. Tomēr, kā jau minēju, tas var būt tikai viens no erektīlās disfunkcijas iemesliem. To var radīt arī dažādas slimības.

 

– Par vienu no iemesliem jūs minējāt mazkustīgu dzīvesveidu.

 

Jā, jo mazkustīgs dzīvesveids iespaido prostatas veselību, bet tā savukārt var atsaukties uz dzimumdzīves kvalitāti. Mēs visi ļoti labi zinām, cik daudziem cilvēkiem mūsdienās ir mazkustīgs darbs pie datora, rakstāmgalda, kad gandrīz vai vienīgā izkustēšanās dienas laikā ir došanās pusdienās, jo no rīta uz darbu un vakarā uz mājām cilvēks dodas ar automašīnu. Un mājās atkal apsēžas pie datora vai televizora. Šāds ilgstošs mazkustīgums rada asinsrites izmaiņas mazajā iegurnī. Tādējādi tur esošajos orgānos, tostarp prostatā, ir traucēta asins apgāde. Tāpēc cilvēkiem ar šādu darba režīmu, pirmkārt, ir svarīgi ņemt pauzes darba laikā, lai izkustētos un uzlabotu asins cirkulāciju visā organismā, arī mazajā iegurnī. Otrkārt, ir vajadzīgas fiziskās aktivitātes: peldēšana, skriešana vai kas cits. Tas ir ļoti svarīgi! Vīriešu veselībai kaitē darbs laukā aukstā laikā, kad ir iespējama saaukstēšanās. Reproduktīvo orgānu apsaldēšana ir kaitīga ne tikai sievietēm, bet arī vīriešiem!

 

– Vīriešu seksuālo funkciju var ietekmēt arī vienveidīgs un nepilnvērtīgs uzturs.

 

Nevienam nav noslēpums, ka ir speciāli produkti, tā saucamie afrodiziaki, piemēram, šokolāde, austeres, jūras veltes, dateles, vaniļa, rieksti un citi, kas stimulē seksuālo funkciju. Tajā pašā laikā pretēja iedarbība ir stipri vircotiem un trekniem ēdieniem. Būsim godīgi: pēc kārtīgas vēdera piestumšanas ar treknu un smagu ēdienu diezin vai kādam ir doma par mīlēšanos – drīzāk miegs ir klāt un nekādas varēšanas. Tam ir pavisam vienkāršs izskaidrojums: visa enerģija aiziet, lai organisms pārstrādātu uzņemto ēdienu un citam tās vairs nepietiek. Ja šāds dzīvesveids kļūst regulārs, nepaiet ilgs laiks, kad klāt ir arī aptaukošanās, kas nes līdzi dažādas veselības problēmas. Viena no tām ir paaugstināts holesterīna līmenis un ateroskleroze, kas bojā dažādus organisma asinsvadus, ne tikai sirds, par ko bieži tiek runāts. Arī dzimumsistēma, īpaši vīriešiem, ir asinsvadiem bagāta, tātad ateroskleroze var ietekmēt arī to. Tāpēc veselīga ēšana, lai saglabātu pilnvērtīgu dzimumfunkciju, patiešām ir nozīmīga.

 

– Kāds, jūsuprāt, ir labākais veids, kā pamudināt vīriešus pilnvērtīgi rūpēties par savu veselību un izdarīt nepieciešamās pārbaudes?

 

Manuprāt, to iespējams izdarīt, tikai un vienīgi runājot un stāstot, kāpēc tas ir vēlams. Skaidrs, ka mēs nevaram nevienam to uztiept, vai, nedod Dievs, kādu piespiest iet uz analīzēm. Tā ir katra cilvēka paša brīva izvēle. Mēs, ārsti, varam vienīgi skaidrot pārbaužu nepieciešamību ar konkrētiem piemēriem no dzīves. Manuprāt, tas ir visreālākais veids, kā mudināt rūpēties par savu veselību. Jo, kā jau es teicu, PSA analīze ir gan veids, kā konstatēt dažādas labdabīgas problēmas prostatas veselībā, gan arī ļaundabīgas. Galu galā ir vērts saprast, ka rūpes par savu veselību nesīs labumu pašam, nevis īstenos kādu ārsta kaprīzi.Pārpublicējums no laikraksta „Tauta un veselība”

tematiskā pielikuma „Sirds veselības avīze”
linija4

linija2

Foto galerijas

03/02/2016

Dz. Litavniece prezentē Kurzemes Uroloģijas centra iespējas Talsu slimnīcā

31/10/2014

Kurzemes Uroloģijas centra atklāšana

linija3

Video galerijas

01/07/2015

Prostatas audzēja diagnostika un ārstēšana LRS

Prostatas audzēja diagnostika un ārstēšana LRS

31/10/2014

Atklāj Kurzemes Uroloģijas centru

Atklāj Kurzemes Uroloģijas centru