Bērniem cirkšņa trūces operācijas veic laparoskopiski

Profesors Amulja Saksena (no kreisās) kopā ar slimnīcas bērnu ķirurģi Mariju Krauli zēnam veic cirkšņa trūces operāciju, izmantojot laparoskopisko metodi. (foto - Dainis Ģelzis)

10. maijā Liepājas Reģionālajā slimnīcā ieradās profesors Amulja Saksena (Amulya Saxena, Chelsea Children's Hospital, Chelsea and Westminster NHS Fdn Trust, Imperial College London) no Londonas, kas kopā ar slimnīcas bērnu ķirurģi Mariju Krauli diviem zēniem veicas cirkšņa trūces operācijas, izmantojot laparoskopisko metodi.

Profesors Amulja Saksena ir Eiropas bērnu ķirurgu asociācijas prezidents, viens no Eiropas vadošajiem minimāli invazīvajiem bērnu ķirurgiem.

Daktere M. Kraule informēja, ka cirkšņa trūces operācijas ir biežākās plānveida operācijas bērnu vecumā. „Kopā ar profesoru operējām laparoskopiski divus bērnus ar cirkšņa trūcēm – vienu piecus gadus un otru vienpadsmit mēnešus vecu. Attīstoties minimāli invazīvajai ķirurģijai pasaulē arvien biežāk tiek izmantota tieši laparoskopijas metode, kas ļauj ātri un efektīvi labot defektu, mazāk traumējot sēklas saites elementus, kas ir sevišķi vērtīgi, ja trūce ir abpusēja,” pastāstīja M. Kraule un norādīja, ka Latvijā bērniem cirkšņa trūces laparoskopiski neoperē, vairāk organizatorisku problēmu dēļ.

Informācijas avots: laikraksts „Kurzemes vārds”

Laikrakstam „Kurzemes vārds” profesors Amulja Saksena  atzina, ka ikvienā Rietumeiropas slimnīcā tiek ārstētas 15 līdz 20 trūces nedēļā, tā kā var secināt, ka tas ir ļoti izplatīti. "Un, ja to var izdarīt laparoskopiski, tas ir ļoti labi," teica profesors. Tieši tāpēc ārsts vakar bija ieradies Liepājā – lai apmācītu Liepājas Reģionālās slimnīcas bērnu ķirurģi Mariju Krauli veikt mazinvazīvu cirkšņa trūces likvidēšanu.

"Pēdējo trīsdesmit gadu laikā laparoskopiskas operācijas bērniem ir pierādījušas vairums priekšrocību – rētas ir ļoti mazas, bērns piedzīvo mazāk sāpju, līdz ar to nav nepieciešams tik daudz pretsāpju līdzekļu," skaidroja profesors, kura publikācijas un grāmata par šādu operāciju veikšanu populāra visā pasaulē. Tāpat par vienu no lielākajiem ieguvumiem ārsts minēja iespēju redzēt darbības lielā palielinājumā. "Mazam bērnam organismā viss ir ļoti smalks, tāpēc tas, ka visu redzam 20 līdz 40 reizes lielā palielinājumā, ievērojami uzlabo operācijas rezultātu," uzsvēra A. Saksena.

Ņemot vērā šos faktorus, atveseļošanās pēc šādas operācijas ir ievērojami ātrāka. "Pacienta mamma mums vēl no rīta vaicāja, vai bērns varēs spēlēties laukā, jo tuvojas taču vasara. Protams, neliela piesardzība ir jāievēro, jo tā tik un tā ir operācija, bet atveseļošanās ir ļoti strauja," stāstīja profesors.

Abi vakar operētie pacienti bija vienpadsmit mēnešus un piecus gadus veci puikas ar cirkšņa trūcēm. Latvijā šāda kaite tiek risināta ar atvērtas operācijas palīdzību, taču teju visur Eiropā to operē laparoskopiski. "Es domāju, ka ir ļoti svarīgi arī jūsu ārstus iepazīstināt ar procedūru, kas ilgtermiņā sniedz tikai ieguvumus," sacīja A. Saksena.

10/05/2018

M.Kraule un A.Saksena veic laparoskopisku operāciju bērnam. Foto - Dainis Ģelzis

21/02/2017

Bērnu nodaļa saņem dāvinājumu no AE Partner darbiniekiem