Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem

Ir jautājumi par

COVID-19?

Zvani: 67387661

Aicinām neizmantot ārkārtas tālruni 113 kā uzziņu tālruni, kur iegūt informāciju par COVID-19, lai neradītu risku citiem cilvēkiem saņemt palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.

Jūlija Cīrule-Galuza: Probiotikas nav tikai modes lieta

Jūlija Cīrule-Galuza: Probiotiku pamatuzdevums ir aizvietot sliktās baktērijas, kas savairojušās zarnu traktā, kā arī papildināt tur trūkstošo labo baktēriju klāstu.
Jūlija Cīrule-Galuza: Probiotiku pamatuzdevums ir aizvietot sliktās baktērijas, kas savairojušās zarnu traktā, kā arī papildināt tur trūkstošo labo baktēriju klāstu.

Līdzās antibiotikām, ko lieto nopietnu infekcijas slimību gadījumos, pēdējos gados aizvien biežāk tiek pieminētas probiotikas. Tās palīdz novērst antibiotiku lietošanas dēļ radušās problēmas un ir noderīgas arī citos gadījumos, kad izjaukta zarnu dabīgā mikroflora.

 

Vai tā ir tikai modes lieta, vai tomēr noderīgs līdzeklis, kad sācis streikot vēders, skaidro Liepājas Reģionālās slimnīcas bērnu ārste Jūlija Cīrule-Galuza.

 

– Lai ieviestu pilnīgu skaidrību, es uzreiz pateikšu, ka prebiotikas un probiotikas nav viens un tas pats. Prebiotikas ir nesagremojamas balastvielas, kas veicina labo baktēriju augšanu un vairošanos zarnu traktā. Savukārt probiotikas ir mikroorganismi, kas var pozitīvi ietekmēt zarnu traktā mītošo baktēriju sastāvu. Ir vairāku veidu probiotikas ar dažādu sastāvu: divu, trīs un pat vairāk nosaukumu baktēriju kopums. Probiotiku pamatuzdevums ir aizvietot sliktās baktērijas, kas savairojušās zarnu traktā, kā arī papildināt tur trūkstošās labās baktērijas – tas nozīmē panākt zarnās vajadzīgo baktēriju līdzsvaru, lai organisms atkal darbotos pareizi. Tās ieteicamas, kad zarnu darbības traucējumi radušies uzņemto antibiotiku dēļ, vai mazuļiem zobu šķilšanās laikā, stresa, vides maiņas dēļ, piemēram, ceļojumā, vai vēl kādu citu iemeslu rezultātā. Zarnu darbības traucējumi var būt arī pavisam maziem bērniņiem.

 

– Kas par to var liecināt?

 

– Piemēram, vēdera uzpūšanās vai vēdera izejas traucējumi. Ja mamma ievēro, ka mazulim vēdera izeja ir savādākā krāsā nekā parasti vai autiņos ir pārāk daudz gļotu, tas liecina, ka ar vēdera darbību kaut kas nav kārtībā.

 

– Pirms probiotiku lietošanas noteikti ir vajadzīga ārsta konsultācija?

 

– Ne vienmēr, jo tas ir līdzeklis, ko var lietot, nekonsultējoties ar ārstu, ja ir redzams, ka kaut kas nav kārtībā. Tas nekādu ļaunumu nenodarīs. Probiotiku sastāvā esošās vielas, kas organismā nebūs vajadzīgas, pašas atradīs izeju un neuzsūksies. Tāpēc mammas droši var doties uz aptieku un iegādāties probiotikas. Uzmanīgām jābūt pavisam mazu bērnu mammām: probiotikas bez ārsta konsultācijas nevajadzētu dot mazulim līdz trīs mēnešu vecumam, jo tā var palaist garām kādu nopietnu problēmu. Turklāt šādā vecumā vislabākās probiotikas mazulim ir mammas piens. Taču lielākiem bērniem – droši! Manā praksē ir bijuši gadījumi, kad mamma atved uz konsultāciju mazuli ar caureju un stāsta, ka devusi probiotikas, bet nepalīdz. Kad jautāju, cik iedeva, viņa atbild – vienu kapsulu. Ar to ir stipri par maz, un problēma nebūs atrisināta. Probiotikas jālieto vismaz vienu nedēļu, bet pēc antibiotiku saņemšanas – divas, pat trīs nedēļas.

 

– Ne mazums vecāku, kas lasījuši dažādus rakstus žurnālos vai internetā, ir pārliecināti, ka pēc antibiotiku lietošanas probiotikas ir obligātas, lai zarnās atjaunotos normāla mikroflora.

 

– Par sliktu tas noteikti nenāks. Ļoti ieteicamas probiotikas ir gadījumos, ja antibiotikas lietotas daudz un ilgstoši, un bērnam ir radušies zarnu darbības traucējumi, piemēram, slikta dūša vai caureja. Taču, ja nekā tamlīdzīga nav, tad probiotikas lietot nevajag – bez tām var iztikt, jo cilvēka organismam ir lieliskas spējas pašatjaunoties. Ir kāda būtiska  nianse: ja lieto antibiotikas un vajadzīgas arī probiotikas, farmaceitu vajag pabrīdināt par antibiotiku lietošanu, jo šādos gadījumos jebkuras probiotikas nederēs.

 

– Jums noteikti ir zināms arī uzskats, ka probiotikas mūsdienās ir gluži vai modes lieta.

 

– Tāpēc jau es teicu, ka tās nav obligātas, taču ieteicamas gadījumos, kad radušies vēdera darbības traucējumi.

 

– Probiotikas nopērkamas gan pilienos, gan pulveros, gan kapsulās, gan tabletēs. Kuras no šīm formām būtu piemērotas dažāda vecuma bērniem?

 

– Pašiem mazākajiem es noteikti iesaku pilienus vai pulverīti, ko var izšķīdināt ūdenī un viegli iedot izdzert, turklāt tajos nav piemaisījumu, kādi ir, piemēram, kapsulās vai tabletēs – tur ir gan saistvielas, lai tablete turētos kopā, gan arī vielas, no kā izgatavota kapsula. Ar pilieniem gan ir sarežģītāk iedot precīzu devu, jo man nav skaidrs, kā baktērijas, kas atrodas šķidrumā, sastāsies vajadzīgajā daudzumā vienā pilienā. Savukārt kapsulas vai tabletes būs piemērotākas lielākiem bērniem, kam nav problēmu tās norīt. Turklāt tabletes ir garšīgas. Ar kapsulām sarežģītāk var būt gadījumos, kad ir tik slikti, ka bērnam ir grūti norīt jebko. Tad es vecākiem saku: «Labāk lieciet bērnu mierā un lietojiet pilienus vai tabletes!» Agrāk probiotiku kapsulu formu ieteicu, jo tām bija lielāka garantija precīzākā devā nonākt zarnās, pa ceļam nekur nepazūdot. Mērojot ceļu līdz zarnām, kur dzīvo baktērijas, probiotikām bija jāpārvar tādi šķēršļi kā kuņģis un divpadsmitpirkstu zarna. Kapsulas apvalks bija izveidots tā, lai to izturētu un izšķīstu paredzētajā vietā – aiz šīm barjerām. Jaunākajos jebkuras formas probiotiku preparātos pienskābās baktērijas tiek apstrādātas ar īpašu metodi, kas ļauj šiem produktiem nodrošināties pret kuņģa sulas un žults sāļu iedarbību, kā arī pagarina uzglabāšanas laiku.

 

– Ir mammas, kas ļoti uztraucas par saviem bērniem: vai tikai mazuļa puncī nenonāks kāds bacilis no smilšu kastes, zemeņu dobes, vai bērns nenolaizīs netīru rociņu utt. Viņas ir gatavas darīt jebko, lai mazuli pasargātu.


Te noder manis pieminētā probiotiku lietošana profilaksei. Taču vienlaikus gribu atgādināt, ka bērnus no visa nav iespējams pasargāt. Turklāt, ja cilvēks ir vesels, patogēnajām baktērijām nemaz nevajadzētu nonākt zarnu traktā, bet gan aiziet bojā jau pa ceļam. Bērniem gadās inficēties biežāk, jo viņu kuņģa skābe vēl nav tik aktīva kā pieaugušajiem. Taču mūsdienās daudzas zarnu trakta problēmas, piemēram, to pašu salmonelozi ārstē bez antibiotikām, lietojot tikai probiotikas. Turklāt tādā veidā samazinās infekcijas nēsāšanas laiks, kad slimajam bērnam pašam vairs nav slimības izpausmju, bet viņš vēl var inficēt citus.

 

– Jūs minējāt šķēršļus, kas jāpārvar probiotiku preparātos esošajām baktērijām, kamēr tās nonāk zarnu traktā. Vai jaunās paaudzes līdzekļi, piemēram, Lactobex, to paveic veiksmīgāk?

 

– Pētījumi pierāda, ka tā patiešām ir.

 

– Vasarā daudzi dodas ceļojumos, un vecāki ņem līdzi pat ļoti mazus bērnus. Ko šādiem vecākiem ieteikt, lai gaidīto atpūtu nesabojātu vēdersāpes vai vēl nopietnākas problēmas?

 

– Būtu vērtīgi savā ceļojumu somā ielikt probiotikas. Tās noderēs gan bērniem, gan vecākiem pašiem, jo sveša vide, ūdens, cits ēdiens var radīt problēmas ar kuņģa zarnu traktu: baktērijas, kas dzīvo mūsu zarnu traktā, svešā valstī var «apjukt». Protams, nopietnas infekcijas gadījumā probiotikas nelīdzēs, taču vieglākos gadījumos sekmēs cīņu ar infekciju. Vēl svešā valstī noteikti nevajadzētu pārēsties – tad nepalīdzēs nekādas probiotikas. Un, protams, bieži jāmazgā rokas.

 

– Tomēr ir vecāki, kas uzskata: ja arī ir problēmas, mēs aptiekām ejam ar līkumu un izvēlamies tikai dabīgus līdzekļus. Ko jūs ieteiktu šādiem cilvēkiem?

 

– Pirmām kārtām dažādas tējas: kumelītes, raudeni vai citas. Ir cilvēki, kas sāpošu vēderu ārstē ar kolu. Reizēm tā noder, jo zarnu traktu izskalo kā kanalizācijas caurules, taču, ja tur jau ir kairinājums, var kļūt vēl sliktāk. Kola var palīdzēt, ja cilvēks ir pārēdies. Dabīgo līdzekļu cienītajiem es varu ieteikt dažādus jogurtus ar bagātīgu labo baktēriju sastāvu. Te gan jāuzmanās cilvēkiem ar piena produktu nepanesību jeb alerģiju. Pat ja bērnu alerģija vairs netraucē, jāatceras: ja tāda ir bijusi, nosliece uz to saglabājas visu mūžu. Kuņģa zarnu trakta problēmu gadījumos piena produkti jau tā ir grūtāk sagremojami, tāpēc ar tiem aizrauties nevajag. Bet, ja šādu problēmu nav un bērnam pašam nav pretenziju pret konkrēto jogurtu, to var lietot droši. Taču nevajag bērnu spiest ēst ar varu – tas var beigties ar jaunu vemšanu.

 

– Kā iemācīt bērniem pašiem saprast, kad puncis sācis dumpoties?

 

– Ar bērniem ir jārunā par viņu veselību un pašsajūtu, ir jāiemāca pateikt vecākiem par vēdera problēmām: «mīkstu» vēderiņu, aizcietējumiem, sliktu dūšu, vemšanu utt. Jāmāca bērniem, ka vēdera izejai ir jābūt regulārai – vismaz reizi dienā. Mazāko bērnu vecākiem pašiem jāpaseko, kas tai podiņā ir. Man bija gadījums, kad viena mamma stāstīja par mazuli, kā viņam klājas, un es pajautāju, kā bērns kakā. «Labi!» atbildēja mamma. «Kā zaķītis, ar spiriņām.»

 

Bērniem jāmāca izvēlēties labu pārtiku, tāpēc uz produkta iepakojuma jālasa tā sastāvs. Lai gan dažkārt tas ir visai grūti, jo, kā liecina mana pieredze, ar katru gadu tas tiek rakstīts aizvien mazākiem burtiem... Bērni ir jāmāca novērtēt, kuru produktu nepirkt, jo tas satur nevēlamas vielas. Kaut vai tās pašas daudz pieminētās e-vielas. Man gan ir viens ļoti pamācošs piemērs, kā apjūk pat pieaugušie. Kāda labi izglītota trīs bērnu mamma, kuras bērnam bija nopietnas aknu problēmas, nevēlējās atstāt mazuli slimnīcā, un mēs vienojāmies, ka viņi var doties mājās, tikai ļoti daudz jādzer. Lai arī bērns to darīja, pēc nedēļas analīzes nebija uzlabojušās. Kad jautāju mammai, ko bērns īsti dzer, uzzināju, ka speciāli bērniem domātu dzērienu bez e-vielām. Man tas šķita aizdomīgi, un tāpēc kopā ar mammu izpētījām sīkiem burtiņiem rakstīto sastāvu. Tajā tiešām nebija minēta neviena e-viela. Toties bija minēti to pilnie nosaukumi... Tas nozīmē, ka mums visiem vēl ir daudz jāmācās.

 

 

 

 

Pārpublicējums no laikraksta „Tauta un veselība”

pielikuma „Bērnu veselības avīze”

linija4

linija2

Foto galerijas

10/05/2018

M.Kraule un A.Saksena veic laparoskopisku operāciju bērnam. Foto - Dainis Ģelzis

21/02/2017

Bērnu nodaļa saņem dāvinājumu no AE Partner darbiniekiem

linija3

Video galerijas

12/05/2018

Liepājā turpmāk veiks Latvijā reto laparoskopisko cirkšņa trūces operāciju

01/02/2018

Latvijā gripas epidēmija