Pieraksts uz Septembri:

23. augusts – uz izmeklējumiem;

25. augusts – uz speciālistu konsultācijām;

31.10.2017. no 12:00

Pateicoties komandas darbam, pacientu izdevās glābt

P5190161

Tas bija šā gada sākumā. Ap desmitiem vakarā Liepājas Reģionālajā slimnīcā tika nogādāts kāds 70 gadus vecs vīrietis ar stipram sāpēm vēderā. Veicot papildus izmeklēšanu, apstiprinājās dežūrķirurga Vladimira Teņa sākotnēji uzstādītā diagnoze - vēdera aortas aneirismas (asinsvadu paplašinājuma) plīsums.

No mājām tika izsaukts asinsvadu ķirurgs Algers Brūveris, kurš ieradās nekavējoties, un, pateicoties ārstu un medicīnas personāla ātrai un precīzai rīcībai pacienta dzīvību izdevās glābt. Vīrietim tika veikta vēdera aortas rekonstrukcijas operācija, kas noritēja aptuveni trīs stundas. Tās gaitā bojātā aortas posma vietā iešuva sintētisku protēzi, kas vīrietim tagad nodrošina normālu asinsriti organismā.

Veicot gan neatliekamu, gan jebkuru cita veida operāciju, ļoti svarīga ir medicīnas personāla spēja darboties vienotā komandā, kā arī ļoti liela loma ir pieredzei un profesionalitātei, uzskata A. Brūveris un piebilst, ka pateicoties anesteziologu un ķirurgu kopējam darbam pacientu izdevās glābt. „Par šī vīra dzīvību ir jāpateicas anesteziologam Agrim Auderam, jo ne jau tikai ķirurģiskā puse ir būtiska, bet ļoti svarīgi kā tiek novadīts narkozes etaps. Neatliekama operācija, atšķirībā no plānveida operācijas, neļauj iepriekš sagatavoties, paredzēt visus sīkumus, rūpīgi izmeklēt un sagatavot pacientu, tāpēc anesteziologam jāspēj nekavējoties novērtēt pacienta veselības stāvokli un izvēlēties atbilstošāko narkozes ievadīšanas taktiku. Viņam jāizdomā kā saglabāt cilvēka dzīvību, nodrošinot sirds darbību un elpošanu. Tam ir nepieciešama ļoti augsta profesionalitāte. Jāpateicas arī Mārtiņam Sileniekam un Vladimiram Tenim, kurš uzreiz nekļūdīgi uzstādīja diagnozi, kas ir ļoti būtiski pie šādas saslimšanas. Tā ir varonība ko ikdienā veic mediķi, bet kas bieži iedzīvotāju acīm paliek apslēpts,” saka A. Brūveris.

Kas ir vēdera aortas aneirisma?

„Cilvēkiem, sevišķi smēķētājiem, pēc 50 gadu vecuma artērijas sieniņās sāk izgulsnēties kaļķis, izveidojas kaļķa plātnīte, kas saēd sieniņu, kā rezultātā tā vairs nav tik izturīga un spiediena ietekmē izveidojas asinsvada paplašinājums, ko sauc par aneirismu,” skaidro A. Brūveris un piebilst, ka vēdera aortas aneirismas plīsumi nav bieži sastopami, bet daudzi pacienti mirst nesasniedzot operāciju zāli. Cilvēki parasti neizjūt izteiktus simptomus vai arī nepievērš tiem pienācīgu uzmanību. Viens no simptomiem var būt pulsēšanas sajūta vēderā. Taču bieži asinsvada paplašinājums izveidojas lēni un nepamanāmi, tā arī nesasniedzot plīšanas stadiju. Savukārt citkārt tas var paplašināties ātri un plīst bez brīdinājuma. Tas izpaužas kā skaudras sāpes vēderā, šoks, samaņas zaudēšana. Tādos gadījumos noteikti jāsauc ātrā palīdzība un nevajag gaidīt ar domu – varbūt pāries. Tas nepāries. „Ja ir stipras sāpes, cilvēkam vienmēr ir jānonāk slimnīcā. Sāpju cēlonis var nebūt aortas aneirisma, bet vienalga jānoskaidro, kas ir sāpju iemesls. Tāpēc nevajag ciesties stipru vēdera sāpju gadījumā, bet izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību vai pašiem doties uz slimnīcu,” pārliecināts ir A. Brūveris. Neatliekama aortas aneirismas ķirurģiskā ārstēšana ir sarežģīta, liela apjoma operācija. 30% gadījumu tā var beigties letāli. Savukārt, ja operāciju neveic, mirstība ir 99.5% gadījumu. A. Brūveris stāsta, ka šī patoloģija galvenokārt ir novērojama pacientiem pēc 65 gadu vecuma un ļoti reti tas notiek jaunākiem. No riska faktoriem pirmajā vietā ir smēķēšana, kas var izraisīt aterosklerozi. Nākošais riska faktors ir augsts asinsspiediens - jo lielāks spiediens asinsvados, jo lielāks risks, ka tas var pārplīst. Kā arī augsts holesterīna līmenis un cukura diabēts.

Diagnosticēt šo patoloģiju ir ļoti vienkārši, jo lielāko daļu aortas aneirismu var atklāt, veicot vēdera dobuma ultrasonogrāfiju. Lai nenonāktu līdz akūtam stāvoklim, ikvienam cilvēkam pēc 40 - 50 gadu vecuma vismaz reizi trijos, četros gados noteikti vajadzētu profilaktiski veikt vēdera dobuma ultrasonogrāfiju. „Tā ir ātri veicama diagnostikas metode, kas šo patoloģiju atklāj vienā mirklī,” skaidro A. Brūveris un piebilst, ka mūsu slimnīcā vidēji gadā tiek veiktas 16 plānveida aortas aneirismas operācijas. „Pacients pēc operācijas parasti jūtas apmierinoši un aizmirst par to līdz ko sadzīst brūces. Arī darba spējas var atjaunoties tādā pašā līmenī kādas ir bijušas pirms operācijas,” saka A. Brūveris. Taču smaga fiziska darba strādniekam mediķi iesaka tomēr pāriet pie mierīgākiem darbiem.

Indra Grase

sabiedrisko attiecību vadītāja