Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem
!!! Onkoloģisko pacientu diagnostikas un aprūpes kārtība
Pacienti ar aizdomām par onkoloģiskām saslimšanām uz izmeklējumiem un speciālistu konsultācijām ar korekti noformētu ģimenes ārsta nosūtījumu (forma 027/u) var pieteikties Liepājas Reģionālās slimnīcas Konsultatīvās nodaļas reģistratūrā katru darba dienu no plkst.10 .00 līdz 15.00

Svara samazināšana bez mokošām diētām

185
Viesturs Rozītis cītīgi seko savu bijušo pacientu sekmēm svara samazināšanā un atzīst, ka neviens vēl nav bijis ar rezultātu neapmierināts.

Marta beigās apritēja septiņi gadi kopš Liepājas Reģionālās slimnīcas Ķirurģijas nodaļas vadītājs Viesturs Rozītis veic kuņģa samazināšanas operācijas, izmantojot kuņģa apvada metodi.

Viņš bija pirmais ķirurgs Latvijā, kas sāka operēt ar šo metodi. Nu ziņas par to aplidojušas visu Latviju. Lai gan tā ir maksas operācija, tieši pie viņa ierodas ne tikai liepājnieki un tuvējās apkārtnes ļaudis, bet arī cilvēki no Rīgas, Daugavpils un citām Latvijas pilsētām. Arī ne mazums sabiedrībā populāru cilvēku. Kuri? Tas ir noslēpums, ko ārsts nekad neizpaudīs.

 

Beidzot varu valkāt džinsus!

 

«Ja tikai kāds ir gatavs klausīties, es par to varu runāt stundām ilgi, jo tā ir mana mīļākā operācija,» tā par kuņģa samazināšanas operācijām saka dakteris Rozītis. Un tā nav koķetēšana, bet daļēji tāda kā misijas apziņa, jo ārsts lieliski zina, cik daudz problēmu dzīvē cilvēkam atrisinās, atbrīvojoties no mokošā liekā svara. Ārsts neslēpj: «Mans pirmais pacients pirms septiņiem gadiem bija mans draugs no skolas laikiem. Viņš cieta no pārmērīgi liela svara un jau ilgi lūdzās, lai viņu izoperēju, bet es atradu visādas atrunas, lai pie tā neķertos. Taču pēdīgi piekritu, un operācija bija veiksmīga.»

 

Pirmajam pacientam pēc operācijas svara samazināšanās noritēja ļoti veiksmīgi, un tas dakterim Rozītim deva pārliecību, ka jāturpina, lai palīdzētu arī citiem cilvēkiem, kuru dzīvi daudz grūtāku padara liekais svars. Viena no viņa pirmajām pacientēm bija kāda optimistiska un dzīvespriecīga sieviete. Viņai vēl nebija 40 gadu, bet liekais svars bija jau kopš skolas gadiem. Taču dāma neslēpa: agrāk tas viņai nav sagādājis nekādas neērtības. Kā viņa reiz smējās, tad bez pūlēm varējusi pārmest kāju pāri krēslam un uzskriet līdz piektajam stāvam bez problēmām. Taču, tuvojoties 40 gadu slieksnim, pamazām parādījās veselības problēmas: sāka paaugstināties asinsspiediens un pa kāpnēm arī vairs bez aizdusas un apstāšanās nav spējusi uzkāpt. «Tad arī sapratu, ka nu ir jārīkojas, diemžēl zināju, ka pati saviem spēkiem ar diētām galā netikšu – jau iepriekš biju izmēģinājusi visdažādākās, bet rezultāts lielākoties īslaicīgs,» viņa stāsta.

 

Uzzinājusi, ka Liepājas Reģionālajā slimnīcā dakteris Rozītis veic kuņģa samazināšanas operācijas, viņa aizgāja vizītē un skaidri un gaiši pateica: «Es neiešu ātrāk ārā no kabineta, kamēr jūs man neapsolīsiet, ka operēsiet mani!» Viņas svars bija virs 130 kilogramiem. Ārsts, protams, piekrita un tagad, kad pēc operācijas pagājuši jau pieci gadi, šī pati sieviete saka: «Es joprojām esmu bezgala pateicīga dakterim Rozītim kaut vai par to, ka beidzot varu valkāt džinsus – es to gribēju visu mūžu, diemžēl tik lielu, kā man vajadzēja, gluži vienkārši nebija.»

 

Katlu zupas vairs nevarēs izēst

 

Ir pagājuši septiņi gadi kopš pirmajam operācijām, un ārsts atzīst: šajā laikā ļoti daudz kas ir mainījies. Pašas pirmās veica ar vaļējo metodi, ar plašu griezienu atverot vēdera dobumu. Taču jau drīz sāka izmantot laparoskopisko metodi, kas pacientam ir daudz saudzējošāka, jo ir mazāk invazīva. Līdz ar to īsāks un vieglāks ir atveseļošanās laiks un arī mazāks inficēšanās un komplikāciju risks pēc operācijas.

 

Ikvienam pacientam, kuram paredzama šī operācija, un, ja neieciešams, arī viņa tuviniekiem, ārsts pirms tās sīki un smalki izskaidro, kas notiks operācijas laikā un kas pēc tās būs izmainījies cilvēka organismā. «Operācija ilgst aptuveni divas trīs stundas – tas ir ļoti individuāli –, un tās laikā ārā mēs neko neņemam,» Viesturs Rozītis atklāj. «Aptuveni divus litrus lielo cilvēka kuņģi samazinām līdz 30–40 mililitriem, bet pārējo daļu slēdzam un atstājam turpat, kur tā ir. Līdz ar to, ka lielais kuņģis pēc operācijas ir kļuvis par pavisam mazu kuņģīti, ļoti ievērojami samazinās deva, ko cilvēks var apēst, un tas ir galvenais iemesls svara samazinājumam.» Turklāt šīs pašas operācijas laikā no gremošanas atslēdz līdz pat pusotram metram tievās zarnas, kas savukārt garantē, ka mazāk barības vielu uzsūcas organismā. Arī tas sekmē svara samazināšanos.

 

Kā liecina ārsta pieredze, strauja svara samazināšanās notiek jau pirmajā mēnesī. Viestura Rozīša bijušo pacientu vidū ir pat tādi, kuri jau pirmajā mēnesī atvadījās no 15 kilogramiem. Protams, jārēķinās ar to, ka radikāli jāmaina savi ēšanas paradumi. Tas attiecas gan uz apēstās pārtikas daudzumu, gan izvēli, jo pēc operācijas, kā stāsta bijušie pacienti, kuņģītim ir arī dažas kaprīzes. Piemēram, kāda dāma stāsta: «Es vairs nevarēju ēst tomātus vai ābolus ar visu mizu, un arī rieksti, kas man tik ļoti garšoja, manam mazajam kuņģītim nepatika.» «Un arī katlu zupas kā iepriekš vairs nevar izēst,» piebilst ārsts.

 

Turpmākajos mēnešos, pacientam pierodot pie jaunā ēšanas režīma, svars turpina samazināties, un pēc ārsta novērojumiem tas normalizējas vidēji divu gadu laikā, kad organisms ir atbrīvojies no uzkrātajām liekajām rezervēm. Iemesls tam ir gauži vienkāršs: cilvēks ēd maz, taču nedzīvo badā, un jūt sāta sajūtu no mazumiņa garšīga ēdiena. Dakteris Rozītis par šīm pārmaiņām izsakās tēlaini: «Tas ir tāpat kā lācim – kamēr tas savā migā guļ ziemas miegu, organisms tērē rezerves, un lācis notievē.»

 

Desmit lieku kilogramu dēļ neoperēs

 

Tomēr, uzzinot par šo operāciju, nav iemesla priecāties tiem, kas nekādi nespēj pašu spēkiem atbrīvoties no pieciem vai desmit liekajiem kilogramiem. «Viņus mēs noteikti neoperēsim!» dakteris Rozītis saka pavisam skaidri un bez aplinkiem. «Šī ir operācija, kas paredzēta nopietnos gadījumos, kad cilvēka svars ir ļoti liels.» Kritērijs, pēc kura nosaka, vai cilvēka svars ir sasniedzis bīstamo robežu, kad atļauts operēt, ir rādītājs, ko sauc par Ķermeņa masas indeksu (ĶMI).

 

Šo indeksu aprēķina ļoti vienkārši, cilvēka svaru kilogramos dalot ar auguma garumu metros, ņemtu kvadrātā. Vēl vieglāk to var aprēķināt, mājaslapā www.vieglaks.lv atrodot tabulu, kurā ievada vajadzīgos parametrus. Turklāt šajā interneta vietnē var atrast arī citu noderīgu informāciju par palielinātu svaru.

 

Svara samazināšanas operāciju veic tikai tad, ja veselam cilvēkam ĶMI ir 40 un vairāk, bet cilvēkam ar dažādām veselības problēmām, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu, cukura diabētu, depresiju, kaulu locītavu slimībām u.c. sasniedz vismaz 35. «Cilvēkiem ar pieciem vai desmit liekajiem kilogramiem būs jāmeklē citi svara samazināšanas risinājumi,» saka Viesturs Rozītis.

 

Līdz šim vairāk operētas sievietes, taču ārsts atzīst, ka palielināts svars, turklāt tāds, kas ievērojami pārsniedz normu, ir tikpat aktuāls arī vīriešiem. Tomēr no visiem izoperētajiem pacientiem viņu ir bijis aptuveni viena trešdaļa.

 

Ar šo problēmu sirgstošo cilvēku vecums ir ļoti dažāds. Līdz šim jaunākā izoperētā paciente bijusi 23 gadus veca jauniete. «Diemžēl tā ir mūslaiku problēma, kad virsroku ņem ātrā ēdināšana un mazkustīgs dzīvesveids,» tā Viesturs Rozītis skaidro palielināta svara iemeslus, vienlaikus minot arī to, ka lielai daļai pacientu problēma ir ģenētiski pārmantota no vecākiem. «To nu es varu apgalvot droši, ka ļoti tieviem vecākiem bērns nebūs ar palielinātu svaru,» viņš saka.

 

Turklāt Viesturs Rozītis pārmērīga svara problēmas vērtē ne tikai kā personiskas neērtības, bet arī sabiedrisku zaudējumu, jo cilvēks, kurš cieš no palielināta svara, ar laiku sāk nopietni slimot, nereti kļūt pat par invalīdu, kurš turpmākajā dzīvē pats vairs nespēj strādāt un uzturēt sevi un savu ģimeni, bet iztiek no pabalstiem. «Tāpēc es uzskatu, ka būtu vērts veselības budžetā atrast naudu, lai cilvēkus, kuru svars ir pietuvojies 200 kilogramu robežai, izoperētu par valsts līdzekļiem. Ieguvums būtu gan cilvēkam pašam, gan arī valstij, jo nenāktos viņu turpmākās dzīves laikā uzturēt,» saka Viesturs Rozītis.

 

Svars vairs neatgriežas!

 

Ārsts neslēpj, ka kuņģa apvada operācija ir unikāla ne tikai ar to, ka pēc tās strauji samazinās svars un cilvēks var pilnvērtīgi dzīvot, bet arī ar to, ka turpmāk, saprātīgi organizējot savu dzīvesveidu, palielinātais svars vairs neatgriežas, kā tas nereti ir pēc dažādām diētām. «Nevajag censties par visu varu ar laiku pievarēt tikpat lielu un tikpat treknu porciju kā pirms operācijas, bet pierast pie mazām porcijām, biežākām ēdienreizēm un, protams, arī rūpēties par fiziskām aktivitātēm,» skaidro ārsts, piebilstot: ja to visu ievēro, tad rezultāts ir garantēts!

 

 

 

 

Pārpublicējums no laikraksta „Tauta un veselība”

tematiskā pielikuma „Kurzemes veselības avīze”

 

linija4

linija2

Foto galerijas

14/02/2011

kuņģa samazināšanas operāciju veic ķirurgi V. Rozītis un M. Naļivaiko

14/02/2011

Asinsvadu operāciju veic ķirurgs A. Brūveris

linija3

Video galerijas