Pieraksts uz Janvāri:

22. decembris – uz speciālistu konsultācijām;

BĒRNIEM LĪDZ 18 G.V. PIERAKSTS PIE ZOBĀRSTA
21.02.2018. no 08:00

Ķirurgs Viesturs Rozītis: Vēzis IR jāizoperē!

Lai gan netrūkst pacientu, kas labprāt iztiktu bez operācijas, ķirurgs Viesturs Rozītis ir pārliecināts: vēža gadījumā audzējs ir jāizņem!

Kuņģa un zarnu trakta ļaundabīgie audzēji ir ikdienas operācijas Liepājas Reģionālās slimnīcas ķirurgiem. Par šo ļaundabīgo audzēju ķirurģiskajām ārstēšanas iespējām stāsta 4.ķirurģijas nodaļas vadītājs Viesturs Rozītis.

"No visiem pacientiem, ko es pats operēju, vairāk nekā puse ir ar onkoloģisku diagnozi," savu stāstījumu iesāk V.Rozītis. Iemeslu šādai statistikai viņš saskata faktā, ka Latvijas sabiedrība noveco. "Jo, piemēram, resnās zarnas vēzis lielākoties ir gados vecāku cilvēku slimība – tie ir reti gadījumi, kad šo slimību diagnosticē jaunam cilvēkam," viņš saka no pieredzes. Slimnieki uz Liepājas reģionālo slimnīcu veikt šīs operācijas brauc ir no visas Kurzemes reģiona un visbiežāk tās ir liela apjoma operācijas.

Runājot par iemesliem, kāpēc attīstās kuņģa un zarnu trakta vēzis, V.Rozītis skaidro: iedzimtība ir tikai aptuveni desmitajai daļai pacientu. Pārējiem, visticamāk, iemesli meklējami dzīvesveidā: ļaundabīgo audzēju attīstību var veicināt smēķēšana, pārmērīga un negausīga ēšana un liekais svars, tāpat pārmērīga badošanās un nepārdomāta ēdiena izvēle. To var veicināt arī mazkustīgs dzīvesveids un citi faktori. "Es vispār uzskatu, ka mūsdienās cilvēki par maz rūpējas par savu veselību," saka ārsts, gan piebilstot, ka daļēji šo nerūpēšanos veicina mūsdienu saspringtais dzīves ritms, kad cilvēki ir pārmēru aizņemti darbā, ikdiena paiet stresā un rūpēs par dzīves materiālo pusi.

Nav retums gadījumu, kad kuņģa un zarnu trakta vēzi diagnosticē cilvēkam, kurš iestājies slimnīcā ar vēdera sāpēm. "Ārsts skaidro: nereti cilvēks ir vilcis sāpes līdz pēdējam un tikai tad, kad vairs nevar izturēt, nonācis slimnīcā. "Ja cilvēkam pēc 40 gadu vecuma ir sāpes vēderā vai citas nelabas sajūtas kuņģa zarnu traktā, es silti ieteiktu veikt tādu izmeklējumu kā fibrogastroduodenoskopiju – tā ir viena no endoskopijas metodēm, kas ļauj savlaicīgi konstatēt kuņģa – zarnu trakta gļotādas izmaiņas un paņemt audu paraugus tālākai izmeklēšanai," saka V.Rozītis.

Tāpēc tieši ar šo izmeklēšanas metodi arī sāk slimnīcā nonākušā pacienta izmeklēšanu, vajadzības gadījumā izmantojot otru endoskopijas metodi – fibrokolonoskopiju. Un turpmākai izmeklēšanai pievieno vēl dažādus radioloģiskos un laboratoriskos izmeklējumus pēc vajadzības.

"Ja mēs visa tā rezultātā esam atraduši vēzi, diemžēl visefektīvākā ārstēšana ir operācija – tas audzējs ir jādabū laukā," saka V.Rozītis. "Tā, protams, nav akūta operācija, kur situācija būtiski var mainīties nedēļas vai divu laikā, taču pusgadu vilkt garumā arī nevajadzētu." To sakot, viņš neslēpj, ka gandrīz vai ķirurgu ikdiena ir pacientu pārliecināšana, ka operācija ir jāveic, jo tā ir reālākā iespēja, kā pagarināt savu dzīvi. "Turklāt daudzos gadījumos pēc operācijas šis pagarinājums ir krietni ievērojams.

Pēcoperācijas periods lielākajā daļā gadījumu pēc ļaundabīgo audzēju operācijas būtiski neatšķiras no tā, kāds tas ir citiem kuņģa zarnu trakta operāciju pacientiem. "Jāievēro diēta, miers un ārsta noteiktais režīms," skaidro ārsts, gan piebilstot, ka ārstu konsīlijs, protams, lemj par katra konkrētā slimnieka tālāko ārstēšanas taktiku pēc operācijas.

Uzziņai:
2013. gadā slimnīcā kopumā veiktas 7019 operācijas no tām 347 onkoloģisku saslimšanu dēļ.

2014. gada pirmajā pusgadā slimnīcā kopumā veiktas 3618 operācijas no tām 213 onkoloģisku saslimšanu dēļ.

Slimnīcas avīze

14/02/2011