Pieraksts uz Novembri:

27. oktobris – uz speciālistu konsultācijām;

31.10.2017. no 12:00

Risks attaisnojās! Sarežģītā operācija izdevās

Asinsvadu ķirurgs Algers Brūveris stāsta, ka aterosklerozes iespaidā pacientam bija sašaurināta krūšu aortas daļa ar vienu no galvenajām aortas loka artērijām, kā rezultātā samazināta skābekļa piegāde galvas smadzenēm. Tagad šī problēma ir likvidēta.

"Tā ir reta pataloģija un līdz ar to šādas operācijas ir retums visā Latvijā," - tā par šomēnes veiktu operāciju, kāda mūsu slimnīcā īstenota pirmo reizi, saka Liepājas Reģionālās slimnīcas asinsvadu ķirurgs Algers Brūveris. Tās laikā 54 gadus vecajam liepājniekam Valdim Milleram veikta brahiocefālā stumbra t.i.

labās miega artērijas un zematslēgkaula artērijas protezēšana, atverot krūšu kurvi līdzīgi kā sirds ķirurģijā. Pacients jau ir atgriezies mājās un, ja vien ievēros visu ārsta noteikto režīmu, problēmām nevajadzētu rasties.

"Paveikt šo darbu bija iespējams, tikai pateicoties veiksmīgai mūsu slimnīcas ķirurgu, anesteziologu un reanimatologu komandas sadarbībai," - tā par notikušo unikālo operāciju saka dakteris Brūveris. Viņš to veica sadarbībā ar ķirurgu Viesturu Rozīti un anestezioloģi Ināru Kāni. Pacients, kam to veica, jau ilgstoši ārstējās pie asinsvadu ķirurga sakarā ar citu lielo artēriju slēgumiem, kurus ārstējot jau agrāk bija veikta vēdera aortas protezēšana, taču slimība turpināja progresēt citos asinsvados.

"Rezultātā pacientam, kurš savas slimības dēļ jau tā ir invalīds, pilnībā bija zudusi jebkāda dzīves kvalitāte – viņam bija aizsprostota galvas artērija, kas apgādā smadzenes ar asinīm," sarunā ar "Kurzemes Vārdu" pastāstīja A.Brūveris. "Līdz ar to, ka smadzenēm ar asinīm netika piegādāts skābeklis, pacientam faktiski nebija spēka – viņš nevarēja normāli pakustēties, nemaz nerunājot par kaut kādām aktīvākām darbībām." Līdz ar to pieņemts riskants lēmums veikt operāciju, kāda līdz šim Liepājas Reģionālajā slimnīcā nebija veikta un kāda nebija arī asinsvadu ķirurga A.Brūvera pieredzē. Viņš neslēpj - risks pastāvēja, un rezultāts varēja būt piecdesmit pret piecdesmit. Tāpēc notika nopietna sagatavošanās operācijai un rezultāts bija veiksmīgs!

Uz jautājumu par paša ārsta emocijām pirms šādas operācijas A.Brūveris atbild diezgan bezkaislīgi: viņš sapratis, ka nav nekādas lielās izvēles, ja gribam šim pacientam palīdzēt. Tagad, ja vien vīrietis ievēros ārsta noteikto režīmu un atveseļošanās periodā ārstēsies atbilstoši visām rekomendācijām, nekādiem sarežģījumiem nevajadzētu rasties, un, kā uzskata ārsts, šī pacienta stāvoklis ir ievērojami uzlabojies.

"Es esmu bezgala pateicīga dakterim Brūverim un visiem citiem, kas iesaistījās šajā darbā," sarunā ar „Kurzemes vārdu” teica izoperētā pacienta mamma. "Jo dzīve, kas bija līdz šim - tās bija vienas vienīgas šausmas." Viņa pastāstīja, ka pirms operācijas dēls mocījies ar neciešamām galvas sāpēm, regulāri saukta ātrā palīdzība. Mazliet stāvoklis atvieglots, ārstējoties slimnīcā, taču, veicot izmeklējumus, kļuvis skaidrs, ka bez operācijas problēma nav atrisināma. Pacienta mamma neslēpj, ka bijusi informēta arī par lielo risku un iespējamo neveiksmi operācijas laikā. "Bet es esmu tāds cilvēks – es riskēju, tāda ir mana daba, turklāt šoreiz tā bija vienīgā iespēja, kā atvieglot dēlam dzīvi," sacīja mamma. Un priecājas, ka risks attaisnojies! Tagad dēlam pēc atkopšanās no šīs operācijas stāvot priekšā vēl viena – kāju asinsvadu operācija, ko arī veiks A.Brūveris.

Runājot par iespējām arī turpmāk veikt šāda veida operācijas, A.Brūveris neslēpa, ka tāda kā šim pacientam – tā ir reta pataloģija un bieži tādas negadās, taču reizi gadā, varbūt reizi divos gados kādam pacientam to atklāj. Ja vajadzēs, operēšot arī citus pacientus!

Autors: Kristīne Pastore, laikraksts „Kurzemes vārds”

14/02/2011

kuņģa samazināšanas operāciju veic ķirurgi V. Rozītis un M. Naļivaiko