Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem

Ir jautājumi par

COVID-19?

Zvani: 67387661

Aicinām neizmantot ārkārtas tālruni 113 kā uzziņu tālruni, kur iegūt informāciju par COVID-19, lai neradītu risku citiem cilvēkiem saņemt palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.

Atklās fotogrāfa Pauļa Cīruļa fotoizstādi „Tā ir bijis”

c_297_145_16777215_00___images_bildes_rakstiem_3709_1.png

27. aprīlī plkst. 17 Liepājas muzeja ekspozīcijā K. Ukstiņa ielā 7/9 atklās Rīgas Medicīnas institūta fotogrāfa Pauļa Cīruļa foto izstādi “Tā ir bijis”. Izstāde būs apskatāma līdz 4. jūnijam. Ieeja bez maksas.

 

Izstādes atklāšanā kopā ar citiem ārstiem un māsām atmiņās kavēsies toreizējais LTF Liepājas nodaļas Liepājas Centrālās slimnīcas atbalsta grupas (vairāk kā 260 biedru) aktīvs biedrs, tagad Liepājas Reģionālās slimnīcas invazīvais kardiologs Alfrēds Lībiņš un Augstākās padomes deputāts, kurš 1990. gada 4. maijā balsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu, Liepājas Reģionālās slimnīcas Intensīvās terapijas un anestezioloģijas nodaļas virsārsts Ivars Krastiņš.

 

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) muzeja krājumā atrodas vairāk nekā 100 tūkstoši dažādu, pārsvarā melnbalto, foto materiālu - liecība par kādreiz mediķu aprindās slavenā fotogrāfa Pauļa Cīruļa darbību no 1957. līdz 1991. gadam.

 

No 1932. līdz 1935. gadam P. Cīrulis fotogrāfa arodu apguva pie leģendārā fotogrāfijas vecmeistara Viļa Rīdzenieka, līdztekus mācoties arī Rīgas vakara mākslas tehnikumā, kuru absolvēja 1936. gadā. Pēc tam strādājis laikrakstā „Jaunākās Ziņas”, žurnālos „Mana Māja” un „Latvijas Lauksaimnieks”.

 

Pēc Otrā pasaules kara P. Cīrulis sekoja savai topošai dzīvesbiedrei izsūtījumā uz Sibīriju, Blagoveščensku Amūras apgabalā, kur viņam izdevās atrast darbu fotogrāfa arodā. Pēc atgriešanās no Sibīrijas Paulis Cīrulis turpmāk vairāk nekā 30 gadus strādāja par fotogrāfu Rīgas Medicīnas institūta un Latvijas Medicīnas akadēmijas izdotajos laikrakstos „Padomju Mediķis” un „Pulss”.

 

Izstādei izraudzītās fotogrāfijas ir kā reportāža par pagājušā gadsimta 70. un 80. gadu notikumiem, tradīcijām un vidi, ikdienas darbu un cilvēkiem Rīgas Medicīnas institūtā un dažādās Rīgas klīnikās.

 

Katra fotogrāfija ir atsevišķs, fotogrāfa iemūžināts sižets, pēc kura var atpazīt gan laika garu un cilvēku „sadzīvošanu” ar padomju reglamentu, gan sajūsmināties par mediķu aizrautību un mīlestību pret savu arodu. Lielu vērību Paulis Cīrulis piešķīris attēla kompozīcijai un estētikai, tādējādi radot pats savu rokrakstu tā laika ierastajā, nereti „iestudētajā” sociālistiskā reālisma žanrā.

 

RSU Komunikācijas studiju katedras docents, fotogrāfs Alnis Skale: „Tieši ainaviskie vērojumi satuvina P. Cīruļa darbu estētiku ar fotogrāfijas vidē populāro un joprojām laikmetīgo sociālās ainavas jēdzienu. Šādas fotogrāfijas pieejas ietvaros cilvēks tiek attēlots, pretstatot to pastorālai ainavai. Tādejādi fotogrāfija sāk liecināt par cilvēku gan kā ainavas vai urbānās vides radītāju, gan produktu, piešķirot darbiem politiskas konotācijas.”

 

Attēli izgatavoti no melnbaltajiem foto negatīviem vai to digitālajām kopijām.

Izstādes atklāšanā par to pastāstīs Rīgas Stradiņa Universitātes muzeja vadītāja Daiga Dupate.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Goldmane, Liepājas muzeja muzejpedagoģe

linija4

linija2

Foto galerijas

04/04/2018

RSU studenti iepazīst slimnīcu

15/10/2017

RSU studenti iepazīst slimnīcu

linija3

Video galerijas

06/02/2018

Liepājā uzmanību vērš onkoloģiskajām saslimšanām

18/01/2018

Reģionālā slimnīca piedzīvos rekonstrukcijas darbus.