Ievieš jaunu aknu audzēju ārstēšanas metodi

P1230023
Ārste Lelde Kulmane, asistējot ārstam Andrim Veisam, veic pirmo aknu metastāžu ķīmijembolizāciju.

23.01.12. pirmo reizi Liepājas Reģionālajā slimnīcā sadarbībā ar Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas speciālistiem tika veikta aknu metastāžu ķīmijembolizācija.

Liepājas Reģionālās slimnīcas uroloģe, onkoloģe Dzintra Litavniece skaidro, ka onkoloģiskai patoloģijai, īpaši saistībā ar resnās zarnas vēzi, nereti ir metastātisks process aknās, tas ir - audzēja tālāka izplatība aknās.Liepājas slimnīcas ārste – inavazīvā radioloģe Lelde Kulmane kopā ar Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas ārstu – invazīvo radiologu Andri Veisu veica aknu metastāžu ķīmijembolizāciju, kas ir mūsdienīga metode aknu metastāžu ārstēšanā. Pirms manipulācijas kolēģi no Rīgas lasīja lekcijas. Ķirurgs Jānis Vilmanis runāja par aknu audzēju un metastāžu operatīvu ārstēšanu. Savukārt Andris Veiss iepazīstināja kolēģus ar ķīmijembolizācijas iespējām aknu audzēju ārstēšanā.

Aknu vēzis var būt primārs vai metastātisks. Primāra aknu vēža izcelsmes vieta ir aknas. Savukārt metastātiska aknu vēža izcelsmes vieta ir kāds cits orgāns, (piemēram, resnā zarna, zarnas, aizkuņģa dziedzeris) un kurš izplatījies uz aknām.

Trans-arteriāla ķīmijembolizācija (TACE) ir audzēja paliatīvas terapijas veids, kas ietver selektīvu aknu artērijas bloķēšanu un ķīmijpreparāta nogādāšanu tieši audzēja masā. Audzēju barojošās aknu artērijas obstrukciju veic angiogrāfijas laikā un to sauc par trans-arteriālu ķīmijembolizāciju.

Aknu ķīmijembolizāciju veic divos gadījumos - vai nu tas ir primārs aknu audzējs, kas nav pārņēmis visu aknu, bet ir atsevišķās vietās. Vai tā ir, piemēram, zarnu vēža metastāze pie noteikuma, ka zarna ir izoperēta. Katrai šai manipulācijai ir ļoti stigri noteikumi kad var un kam var to veikt, jo ne visi pacienti ir piemēroti šādai procedūrai. Līdz ar to onkologu konsīlijs nolems kuriem pacientiem to var darīt. Aknu metastāžu ķīmijembolizācija ir ļoti specializēta procedūra. Tā ir efektīva ārstēšanas iespēja pacientiem ar aknu metastāzēm.

Paredzēts, ka šī metode - aknu metastāžu ķīmijembolizācija - būs pieejama Liepājas Reģionālajā slimnīcā arī turpmāk.

Indra Grase

slimnīcas sabiedrisko attiecību vadītāja

23/01/2012

Pirmo aknu metastāžu ķīmijembolizāciju veic L.Kulmane, A. Veiss