Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem

Ir jautājumi par

COVID-19?

Zvani: 67387661

Aicinām neizmantot ārkārtas tālruni 113 kā uzziņu tālruni, kur iegūt informāciju par COVID-19, lai neradītu risku citiem cilvēkiem saņemt palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.

Zobārste aicina vecākus rūpēties par savu bērnu zobu veselību

Bērnu zobārste Airisa Zīdere savus pacientus pieņem Liepājas Zobārstniecības poliklīnikā, modernā un labiekārtotā kabinetā.
Bērnu zobārste Airisa Zīdere savus pacientus pieņem Liepājas Zobārstniecības poliklīnikā, modernā un labiekārtotā kabinetā.

Zobārstniecības poliklīnikas ārste Airisa Zīdere ir liepājniece, kura ne vienu vien gadu pēc medicīnas studijām Rīgā strādāja un guva pieredzi kā pieaugušo zobārste, bet tad trīs gadus rezidentūrā apguva specialitāti - bērnu zobārsts.

 

Kādēļ nolēmāt atkal mācīties un iegūt tieši bērnu zobārstes sertifikātu?


Pienāca brīdis, kad sapratu, - gribu savā dzīvē jaunu izaicinājumu. Sāku strādāt Rīgā, Stomatoloģijas institūta bērnu terapijas nodaļā un tad nolēmu, ka atkal studēšu un padziļināšu zināšanas tieši bērnu zobārstniecībā. Iestājos rezidentūrā un apguvu studiju programmu ar specializāciju bērnu zobārsts.

 

Ko nozīmē šī specializācija?

 

Ne tikai zobārstniecībā bērni ir īpaši pacienti – augoši organismi. Bērnu zobu anatomiskās īpatnības atšķiras no pieaugušo zobiem. Mazajiem vispirms izaug piena zobi, kas nomainās uz patstāvīgajiem zobiem. Ir piena zobu sakodiens, tad patstāvīgo zobu sakodiens, zobu skaits atšķiras u.c. Jāpielieto dažādas ārstēšanas metodes, lai pacientam vēlāk veidotos pareizs sakodiens. Stāstīt par bērnu zobu ārstēšanas specifiku varētu daudz un ilgi. Vēl arī tas ļoti būtiskais aspekts, ka bērnu zobārstam jāprot panākt psiholoģisku kontaktu ar mazo pacientu un, iespējams, tas pat ir vissvarīgākais, lai mēs veiksmīgi varētu sadarboties.

 

Šobrīd Liepājā rindā ir vairāk nekā 1000 bērnu, kuriem vajadzīga zobārsta palīdzība. Ko jūs gribētu teikt ne tikai šo, bet arī visu citu mazuļu un jau lielāku bērnu vecākiem?

 

Jāsaprot, ka bērnu zobu veselība vispirms ir atkarīga tikai un vienīgi no vecākiem un viņu attieksmes. Mazs bērns pats neprot rūpēties par saviem zobiņiem. Pieaugušajam ir jāiemāca to darīt, sākot ar to, ka jau divarpus gadu vecumā dēls vai meita pirmo reizi būtu jāatved uz Zobārstniecības poliklīniku pie zobu higiēnista. Mūsu poliklīnikā strādā tiešām labi higiēnisti un, piesakot vizīti, rindā būs jāpagaida tikai viena, divas nedēļas. Tas ir valsts apmaksāts pakalpojums un šo iespēju vajadzētu izmantot. Tikšanās laikā higiēnists novērtē vispārējo mutes dobuma  stāvokli un veic dažas zobu higiēnas procedūras. Ja speciālists pamanīs iespējamu piena zoba bojājumu, tad nosūtīs uz pārbadi pie zobārsta. Vecākiem šis ieteikums būtu jārespektē. Taču vairumā gadījumu notiek tā, ka četru, piecu gadu vecumā atvase pie zobārsta tiek aizvesta tikai tad, kad bērns jau sūdzas par sāpēm. Tad jau jebkura veiktā manipulācija būs sāpīga.

 

Kādas ir visbiežākās problēmas mazajiem pacientiem?

 

Mani tiešām ļoti uztrauc, ka atved daudzus divus ar pusi, trīs gadus vecus bērnus, kuriem praktiski tikko izauguši visi 20 piena zobiņi, bet skatoties redzu, ka 10 un nereti arī vairāk zobiņu ir ar lieliem, dziļiem caurumiem. Tā noteikti nevajadzētu būt. Šādos gadījumos man tiešām sāp sirds un jādomā par vecāku attieksmi pret savu bērnu, viņa zobiem. Pieaugušajiem jāsaprot, ka nevar bērna zobu bojājumus norakstīt tikai un vienīgi uz tā saucamo iedzimtību, bet vissvarīgākais tas, ko mazais ēd, kā un cik regulāri tiek kopti viņa zobi. Cukurotas konfektes, cepuma vai cita kāruma vietā labāk būtu iedot pagrauzt sulīgu burkānu. Tikko izaudzis pirmais zobiņš, jau tajā brīdī jāsāk par to rūpēties. Un tā arī par katru nākošo.

 

Ne viens vien vecāks uzskata, ka tā saucamie piena zobi pie zobārsta vispār nav jāārstē, jo tie jau tāpat drīz vien izkritīs...

 

Ļoti aplams uzskats. Gluži tāpat kā maldīgais ir uzskats, ka piena zobos nav nervu un tie vienkārši nesāp. Taču piena zobi ir zobi! Pie tam piena zobiņos esošie nervi ir pat divas reizes lielāki nekā patstāvīgajos zobos un arī cieto audu slānītis plānāks. Kad rodas bojājums, kariess, zobi bērniem bojājas ļoti strauji, ātri sasniedzot nervu. Smagos gadījumos viens vai vairāki zobiņi pat jāizrauj. Kāpēc piena zobi ir tiešām svarīgi? Tie žoklī notur vietu patstāvīgajiem zobiem, nodrošina pareizu žokļu kaulu augšanu, attīstību. Līdz ar to arī pareizu sejas muskulatūras attīstību, runas spēju un visbeidzot kuņģa zarnu trakta normālu attīstību.

 

Šeit kabinetā, kurā pieņemat mazos pacientus, ir iespēja viņu zobus ārstēt arī vispārējā narkozē.

 

Jā, bet vispārējā anestēzija tiek izmantota tikai nopietnos gadījumos un tad, kad vienlaikus jāsalabo vairāki zobi. Piemēram, trīsgadnieks nebūs gatavs ilgstoši sēdēt krēslā un sadarboties ar zobārstu. Zobu labošana vispārējā anestēzijā parasti notiek apmēram pusotru stundu. Kamēr anesteziologs nepārtraukti novēro pacientu, es ar savu asistenti veicam zobu labošanu, visu bojājumu ārstēšanu. Ieguvums – vienā tikšanās reizē mazajam var salabot visus zobus un, ja nepieciešams, arī kādu izraut. Ļoti būtiski, ka mazajam bērnam nerodas, nepaliek emocionāla trauma, bailes no zobārsta. Vēl ir pacienti – bērni invalīdi, kuru ārstēšana ne vienmēr ir iespējama zobārstniecības pacienta krēslā. Pieņemu un ārstēju arī šos pacientus.

 

Kādi ir jūsu ieteikumi tiem vecākiem, kuri atvases uz zobārstniecības kabinetu gatavojas vest pirmo reizi?

 

Pats galvenais ir iepriekš mājās ar dēlu vai meitu parunāties, pastāstīt par gaidāmo vizīti. Teikšu, ka tas pat ir vecāku uzdevums un atbildība. Mazajiem var parādīt vecumam atbilstošas grāmatiņas vai datorā izglītojošas filmiņas par to, kas ir zobiņi, kā tie var bojāties un kļūt sāpīgi, kā un kas tos var salabot. Runājot ar atvasi, nevajag lietot vārdus: šprice, urbji, tev sāpēs, tu nebaidies utt. Mums, bērnu zobārstiem, sarunājoties ar pacientiem, tādu vārdu nav!

 

Kas jums kā bērnu zobārstei sniedz vislielāko prieku?

 

Jāatzīst, ka to vairāk nekā divdesmit gadu laikā, kamēr strādāju ar pieaugušajiem pacientiem, neguvu tik daudz prieka un gandarījuma kā tagad. Kādēļ? Tādēļ, ka bērni un jaunieši ir ļoti patiesi, atsaucīgi un atklāti. Ar viņiem var parunāties par dažādām interesantām lietām. Bērni no sirds novērtē, ka mēs viņiem palīdzam. Viņu patiesais paldies un smaids sniedz milzīgu gandarījumu par manu darbu, kas ir manas sirds aicinājums. Esmu priecīga būt šeit, Liepājā, un strādāt jaunajā, skaistajā un labiekārtotajā kabinetā. Pamazām situācija uzlabosies un mazo pacientu rinda ar laiku vairs nebūs tik gara.

 

Slimnīcas avīze

2020.gada novembris

linija4

linija2

Foto galerijas

06/06/2014

Zobārstniecības poliklīnikai jauna aparatūra

 

linija3

Video galerijas

02/11/2017

Liepājā likvidēs bērnu zobārstniecības kabinetu.

07/06/2014

Zobus ārstēs ar modernāku aparatūru

Zobus ārstēs ar modernāku aparatūru