Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem

Ir jautājumi par

COVID-19?

Zvani: 67387661

Aicinām neizmantot ārkārtas tālruni 113 kā uzziņu tālruni, kur iegūt informāciju par COVID-19, lai neradītu risku citiem cilvēkiem saņemt palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.

Delikātā un nepatīkamā kaite – urīna nesaturēšana

Ramane
Daktere Ieva Ramane ar jauno aparatūru Urostym strādā gadu un atzīst, ka līdzšinējie urīna nesaturēšanas ārstēšanas rezultāti ar tā palīdzību ir patiešām labi.

Urīna nesaturēšana gan sievietēm, gan vīriešiem ir viena no tām delikātajām veselības problēmām, par kurām cilvēki runā nelabprāt pat ar savu ģimenes ārstu, nemaz nerunājot par citiem speciālistiem. Viens no klusēšanas iemesliem – mīts, ka šī vaina nav ārstējama. Attīstoties medicīnas iespējām, ir vairākas mūsdienīgas urīna nesaturēšanas ārstēšanas metodes, un viena no tām ir fizioterapeitiskās procedūras. Liepājas Reģionālajā slimnīcā šīm vajadzībām ir iegādāta speciāla aparatūra Urostym. Par tās iespējām un urīna nesaturēšanas problēmām kopumā stāsta slimnīcas ginekoloģe Ieva Ramane.

 

Sākumā varbūt paskaidrojiet – ko mēs varam saukt par urīna nesaturēšanu?

 

– Pēc definīcijas tā ir urīna patvaļīga noplūde, kas ir objektīvi demonstrējama un ir sociāla vai higiēniska problēma. Tā var būt gan pamatslimība, gan sekas kādām citām veselības problēmām. Tāpēc galvenais ir jautājums, kā cilvēks ar to sadzīvo, un tas ir ļoti individuāli. Vienam tā ir traucējoša jau tad, kad biksītēs ietek varbūt tikai pāris urīna pilienu fiziskās slodzes, piemēram, vingrošanas laikā, šķaudot, klepojot, smejoties vai citādi, kamēr kādam citam nekas briesmīgs nešķitīs, ja biksītēs visu laiku ir mazliet mitrs. Viss ir atkarīgs no katra cilvēka personiskās uztveres. Taču es kā ārste varu pateikt, ka urīna nesaturēšana nav normāla parādība nevienā gadījumā – pat ne vismazākajā. Skaidrs ir arī tas – ja urīna noplūde ir sākusies, pati no sevis tā nepāries. Tāpēc, jo ātrāk šo problēmu sāksim risināt, jo labāk tā padosies ārstēšanai.

 

Cik aktuāla tā ir Latvijā?

 

– Pēc manā rīcībā esošās informācijas Latvijā no urīna nesaturēšanas cieš ap 150 tūkstošiem cilvēku.

 

Kā jums šķiet, kāpēc cilvēki nemeklē ārstu palīdzību: tā ir neērtības sajūta, varbūt mīts, ka šī problēma nav ārstējama, vai varbūt ir vēl kādi citi iemesli?

 

– Manuprāt, pirmām kārtām cilvēkiem trūkst informācijas. Un līdz ar to daudzi domā, ka urīna nesaturēšana, kļūstot vecākiem, ir normāla parādība, daži pat to saista ar normālu novecošanas procesu. Ja vēl atklājas, ka mammai arī šī problēma ir bijusi aktuāla, tad viena liela daļa sieviešu pavisam nolaiž rokas. Protams, šī problēma nav mirstamkaite, tāpēc viss ir atkarīgs no cilvēka uztveres. Man ir bijušas pacientes, kuras stāsta, ka šī problēma ir tiktāl attīstījusies, ka viņas vairs nevar apmeklēt publiskus pasākumus, piemēram, teātri. Bet nekas – skatās televizoru un ar savu delikāto problēmu kaut kā sadzīvo.

 

Kāpēc urīna nesaturēšana rodas?

 

– Iemeslu ir ļoti daudz. Iegurņa muskulatūras vājums, menopauze, grūtas dzemdības. Tāpat šī problēma var attīstīties, ja piedzimis liels bērniņš. Bet viens no ļoti biežiem iemesliem šai problēmai ir mugurkaula vainas, kas ļoti bieži radušās pēc lielām fiziskām slodzēm. Īpaši raksturīgi tas ir lauku sievietēm, kuras visu mūžu ir smagi strādājušas. Tāpat mugurkaula problēmas var radīt liekais svars, un arī tas var izraisīt urīna nesaturēšanu.

 

Viens no uzskatiem ir, ka pie urīna nesaturēšanas vainojamas urīnceļu vai nieru kaites.

 

– Ja ir kāda saslimšana šajos orgānos, tai brīdī arī varētu būt nesaturēšana, taču tā pāriet, izārstējot pamatslimību. Vēl es gribu pieminēt dažādas iegurņa vai muguras operācijas – dažkārt arī pēc tam var attīstīties urīna nesaturēšana. Tā kā iemesli šai problēmai var būt visdažādākie.

 

Mēs, runājot par urīna nesaturēšanu, vairāk domājam par sievietēm, bet kā ir ar vīriešiem?

 

– Šī problēma var būt visiem: gan bērniem, gan vīriešiem, gan sievietēm, tomēr sievietes no tās cieš biežāk. Pamatā tas ir saistīts ar sievietes anatomiju. Bieži arī tiek uzskatīts, ka sievietēm ir jābūt visu varošām: jālaiž pasaulē un jāaudzina bērni, paralēli smagi jāstrādā un tā tālāk. Vīriešiem šī problēma var attīstīties pēc prostatas operācijām un dažādām citām uroloģiskām vainām.

 

Un bērniem?

 

– Viņiem visbiežāk ir novērojama tā saucamā nakts enurēze jeb, vienkārši runājot, čurāšana gultā naktī. Bērniem urīna nesaturēšanas iemesls nereti ir dažādas psiholoģiskas problēmas, piemēram, ja ģimenē ir nesaskaņas vai vecāku šķiršanās, ja ir nesaprašanās vai ja bērns nespēj iedzīvoties bērnudārzā un tamlīdzīgi.

 

Jūs minējāt, ka dažādi higiēnas līdzekļi problēmu neatrisinās, kādas ir ārstēšanas iespējas?

 

– Es vēl mazliet atgriezīšos pie tā, kad īsti cilvēks ar šo problēmu atnāk pie ārsta. Bieži vien sievietes no paziņām, kaimiņienes vai vēl kāda cita ir dzirdējušas par dažādām tabletītēm, ko padzer, un viss pāriet. Tad nu viņas dodas uz aptieku un, lai gan vajadzīgie ir recepšu medikamenti, tos nopērk, padzer, bet rezultāta nav. Viņas atnāk un tā arī stāsta: neko nepalīdzēja! Visbiežāk izrādās, ka tabletītes, ko cilvēks lietojis, nemaz nepalīdz novērst to urīna nesaturēšanas iemeslu, kāds ir konkrētajam cilvēkam. Un tad arī nav nekāds brīnums, ka tabletītes nepalīdzēja. Ir pat gadījumi, kad problēma, ko cilvēks pats uztver kā urīna nesaturēšanu, patiesībā tāda nemaz nav. Bieži vien tas ir gadījumos, kad cilvēks sirds slimību ārstēšanai lieto dažādus medikamentus, tostarp arī diurētiskus. Līdz ar to vairākas reizes naktī ir jāceļas un jāiet uz tualeti. Tā nav urīna nesaturēšana! Tāpēc es sirsnīgi iesaku nenodarboties ar pašārstēšanos, bet vispirms konsultēties ar ārstu, kurš iztaujās un, ja vajadzēs, nozīmēs ar nepieciešamos izmeklējumus, lai noskaidrotu, vai tiešām problēma, kas nomoka, ir urīna nesaturēšana. Palīdzību var meklēt gan pie ģimenes ārsta, gan ginekologa vai urologa. Protams, ir medikamenti, ko lieto, lai šo problēmu ārstētu, taču katrā konkrētā gadījumā tie ir citi un nav viena konkrēta medikamenta, kas būtu universāls un līdzētu visos gadījumos. Patiešām efektīva metode, kas daudzos gadījumos lieliski palīdz likvidēt šo problēmu, ir operācijas. Vienu no metodēm pirmo reizi Latvijā pirms aptuveni desmit gadiem tieši Liepājas slimnīcā sāka praktizēt ginekoloģe Hilda Treimane. Tā ir operācija, kuras laikā zem urīnizvadkanāla ievada speciālu lentu, tādā veidā likvidējot urīna nesaturēšanu. Īpaši efektīva šī metode ir pie tā saucamās stresa urīna nesaturēšanas.

 

Nu jau gadu Liepājas slimnīcā ir iegādāts aparāts Urostym, ko veiksmīgi izmanto šīs problēmas likvidēšanā.

 

– Tieši šī posma urīna nesaturēšanas ārstēšanā mums līdz šim trūka. Tas ir fizioterapijas aparāts, kuru izmantojot, pacients pats datora ekrānā redz un kontrolē procedūras gaitu. Sievietēm, ar to ārstējot urīna nesaturēšanu, vagīnā ievada zondi ar uztvērēju, uz vēdera piestiprina elektrodus un, izvēloties katram pacientam individuālu programmu, tiek veikts iegurņa muskulatūras treniņš. Bet tas vēl nav viss – paralēli notiek arī nodarbības pie fizioterapeita, kas, strādājot ar pacienti individuāli vai nelielās grupās, ierāda speciālus vingrinājumus, kas regulāri ir jāveic arī mājās. Tie nav sarežģīti un neprasa daudz laika – bieži vien tos var veikt paralēli dažādiem mājas darbiem, piemēram, gatavojot virtuvē vakariņas, skatoties televizoru un tamlīdzīgi. Fizioterapeits šajās tikšanās reizēs pacientiem māca arī, kā pareizi veikt dažādus sadzīviskus darbus, piemēram, celt smagumus tā, lai pārāk nenoslogotu iegurni un tamlīdzīgi. Taču ne jau visām sievietēm var veikt šīs procedūras. Ir daudz un dažādi iemesli, kāpēc tas nav iespējams, tāpēc vispirms ir svarīga konsultācija pie speciālista.

 

Cik ilgs ir ārstēšanās laiks?

 

– Mēs rekomendējam desmit reizes. Taču ne katru dienu – procedūru nepieciešams veikt vienu reizi nedēļā. Tāpēc šī ārstēšana ir veiksmīgi izmantojama arī tām pacientēm, kurām attāluma vai kādu citu iemeslu dēļ nav iespējams katru dienu nokļūt līdz slimnīcai. Un visbiežāk jau pēc piecām sešām treniņa reizēm ir jūtams rezultāts.

 

Vai Urostym ir izmantojams ārstēšanai arī vīriešiem?

 

– Protams, viņiem zondi ievada taisnajā zarnā vai izmanto tikai elektrodus.

 

Un bērniem?

 

– Arī, tikai viņiem šī procedūra ir daudz vienkāršāka, jo bērniem neizmanto zondi, bet tikai nelielus elektrodus. Turklāt es gribu uzsvērt, ka procedūras ar šo aparatūru ir absolūti nesāpīgas. Ar to darbojas speciāli apmācītas medicīnas māsas, kuras lieliski pārzina gan šīs aparatūras iespējas, gan programmas un visu pārējo.

 

Cik dārga ir ārstēšanās ar Urostym aparatūru?

 

– Ja ir diagnosticēta urīna nesaturēšana, pacientam par katru reizi ir jāmaksā tikai pacienta iemaksa – trīs lati. Pārējo apmaksā valsts. Turklāt šai maksā ir iekļautas arī desmit vingrošanas nodarbības pie fizioterapeita – par to atsevišķi nav jāmaksā. Līdz ar to jārēķinās ar aptuveni 30 latiem desmit nedēļu laikā. Es domāju, ka tas nav dārgi. Bet ir vēl viena lieta, ko es noteikti gribu uzsvērt: nevajag iedomāties, ka šis ir brīnumlīdzeklis, kas problēmu novērsīs īsā laikā un pavisam. Ir jārēķinās, ka būs nepieciešama arī paša līdzdalība un vismaz pusgadu būs mājās cītīgi jāvingro. Tāpēc viss ir atkarīgs no pacienta paša vēlēšanās šo problēmu novērst. Un vēl es gribu pateikt, ka urīna nesaturēšanu ir vērts ārstēt ne tikai jaunībā vai menopauzes laikā, kad tā ir īpaši izteikta, bet arī sirmā vecumā. Pie manis uz konsultāciju ir bijušas pat deviņdesmitgadīgas kundzītes, un tas ir tikai normāli, jo ar šo nepatīkamo problēmu nav jāsadzīvo nevienā vecumā.

 

Jums noteikti nav noslēpums, ka ir sievietes, kuras internetā, žurnālos un citur pašas ir sameklējušas dažādus vingrojumus, ko iesaka iegurņa muskulatūras stiprināšanai, lai novērstu urīna nesaturēšanu, un izmēģinājušas tos.

 

– Tas ir tikai slavējami, ja cilvēks kaut ko mēģina darīt. Tomēr es vienalga gribu pateikt, ka arī tādos gadījumos ir vērts konsultēties ar speciālistiem, jo nereti izrādās, ka sievietes šos vingrinājumus neveic pareizi. Man, piemēram, bija viena paciente, kura mājās pati bija vingrojusi un pēc tam sūdzējās, ka stipri sāpot dibens. Viņa nodemonstrēja, kā to dara, mēs viņai veicām kontroles testu ar Urostym, un izrādījās, ka šī sieviete, vienkārši runājot, ir pārforsējusi slodzi. Tas ir līdzīgi kā ar vingrošanu sporta zālē – ne vienmēr ir vajadzīga maksimālā slodze, lai panāktu vēlamo rezultātu.

 

Vai šis aparāts ir izmantojams arī citu problēmu, ne tikai urīna nesaturēšanas ārstēšanai?

 

– Galvenais, protams, ir urīna nesaturēšana, bet tikpat labi to var izmantot jebkura iegurņa pamatnes muskulatūras vājuma ārstēšanai, piemēram, sievietēm pēc dzemdībām, kad dzimuši lieli bērni un ir novājināta muskulatūra, kas rada arī seksuālas dabas traucējumus, tāpat dzemdes noslīdējuma sākuma stadijā un citos gadījumos. Vīriešiem ar Urostym palīdzību var ārstēt erektīlo disfunkciju un citas problēmas. Jebkuram ar šo aparātu var ārstēt vēdera izejas vai gāzu nesaturēšanas problēmas, bet tie jau ir maksas pakalpojumi.

 

Uzziņai:

 

● daktere Ieva Ramane pacientus ar urīna nesaturēšanas problēmām konsultē Liepājas Reģionālajā slimnīcā.

● Uz konsultācijām un procedūrām ar aparātu Urostym var pieteikties, zvanot pa tālruni 25933797 (kabineta medicīnas māsa Inese Kravcova)

 

 

 

 

Pārpublicējums no laikraksta "Tauta un veselība"

tematiskā pielikuma "Sievietes veselības avīze"

linija4

linija2

Foto galerijas

08/03/2018

Ārsts Sokols Rekshepi veic ginekoloģisku operāciju ar jaunu metodi. Foto: Kurzemes vārds

25/09/2015

Ginekoloģijas nodaļa fotogrāfijās

linija3

Video galerijas

10/03/2017

Apgūst jaunu metodi urīna nesaturēšanas ārstēšanā

29/03/2011

Strādājam Liepājā