Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem

Ir jautājumi par

COVID-19?

Zvani: 67387661

Aicinām neizmantot ārkārtas tālruni 113 kā uzziņu tālruni, kur iegūt informāciju par COVID-19, lai neradītu risku citiem cilvēkiem saņemt palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.

Mārcis Kristons: Ar astmu jokot nedrīkst

Pneimonologs Mārcis Kristons uzsver, ka liela nozīme astmas ārstēšanā ir tam, vai pacients ir apmācīts pareizi lietot inhalējamo ierīci.
Pneimonologs Mārcis Kristons uzsver, ka liela nozīme astmas ārstēšanā ir tam, vai pacients ir apmācīts pareizi lietot inhalējamo ierīci.

Astma ir viena no tām slimībām, kuru nevar izārstēt, bet ar kuru var lieliski sadzīvot. Protams, ievērojot zināmus priekšnoteikumus. Šajā procesā ir iesaistīts gan pacients pats un, ja nepieciešams, arī viņa tuvinieki, gan ārsts. Kā sadzīvot ar astmu, stāsta Liepājas reģionālās slimnīcas ārsts pneimonologs Mārcis Kristons.

 

– Pastāv uzskats, ka astmas slimniekiem grūts laiks ir pavasaris, kad plaukst pumpuri. Vai tā ir?

 

Ja cilvēkam ir alerģija pret ziedputekšņiem, tad tā arī ir. Šādiem pacientiem ziemā būs vieglāk dzīvot, bet citādi pavasaris varētu būt bīstamāks ar dažādām vīrusu infekcijām, tai skaitā gripu, kas astmas slimniekiem var veicināt slimības uzliesmojumus. Pēc ziemas vispār organisms vitamīnu un saules trūkuma dēļ var būt novājināts.

 

– Atgādiniet, kādi ir raksturīgākie astmas simptomi? Precīzāk, simptomi, kas var likt cilvēkam aizdomāties par astmu.

 

Galvenie simptomi ir ilgstošs klepus, apgrūtināta elpošana, čīkstēšana krūtīs. Parasti sākumā cilvēki paši mēģina ārstēties visādiem līdzekļiem, lietojot gan pretklepus līdzekļus, gan citus medikamentus, gan dabas līdzekļus, tomēr, ja saaukstēšanās ieilgst, noteikti vajag doties pie ārsta.

 

– Astmu uzskata par diezgan viltīgu slimību, ko nav nemaz tik viegli diagnosticēt.

 

Tā arī ir. Protams, ir ne mazums gadījumu, kad pacientam ir tipiskas astmai raksturīgās sūdzības un astmai tipiskās izmaiņas spirometrijas (elpas plūsmas mērījumu) rādījumos, kas nešauboties ļauj saprast, ka tā ir astma. Taču ir arī komplicētāki gadījumi. Piemēram, ja pacientam ir tikai ilgstošs klepus, tam var būt arī ļoti daudz citu iemeslu, ne tikai astma. To var provocēt deguna vai kakla problēmas, kuņģa problēmas, kāda plaušu slimība. Tikpat labi šis klepus var būt blakus parādība no medikamentu lietošanas u.c. Šajos gadījumos, lai nonāktu pie pareizās diagnozes, ir nepieciešama komplicētāka un garāka izmeklēšana – jāveic ne tikai spirogrāfija, bet arī dažādi citi izmeklējumi, lai izslēgtu citas diagnozes.

 

– Kad kļūst skaidrs, ka īstais sūdzību iemesls tomēr ir astma, ir skaidrs arī tas, ka būs vajadzīga specifiska ārstēšana, jo ar parastajām zāļu tējām vai pretklepus līdzekļiem nebūs līdzēts.

 

Jā, bez specifiskiem astmas ārstēšanas medikamentiem ar šo slimību būs grūti sadzīvot, turklāt tā progresēs, radot aizvien jaunus veselības traucējumus. Lai gan astmas ārstēšana katram cilvēkam ir stipri individuāla, vadoties no slimības smaguma pakāpes un daudziem citiem faktoriem. Ir cilvēki, kam pietiek ar vienu inhalējamo medikamentu, tā saucamo monoterapijas inhalatoru, kurā ir tikai viens medikaments. Smagākos gadījumos slimības ārstēšanai vajadzēs vairākus medikamentus, parasti tie ir kombinētie inhalējamie preparāti, reizēm jālieto papildus zāles tablešu formā. Bet pats pamatu pamats astmas ārstēšanā ir inhalējamie preparāti, kas mērķtiecīgi nonāk elpceļos.

 

– Vai ar astmu arī ir tā kā ar daudzām citām slimībām: jo ātrāk to atklāj, jo vieglāka ir ārstēšana?

 

Visbiežāk tā ir, un tas nozīmē arī to, ka būs vajadzīga mazāka medikamentu deva nekā tad, ja slimība ir jau ielaista. Tomēr mēdz būt gadījumi, kad slimība sākas diezgan pēkšņi un smagi.

 

– Kādi ir zināmākie faktori, kas izraisa un provocē šo slimību?

 

Tā var būt alerģija, iedzimtība, kaitīgi dzīves un darba apstākļi, protams, smēķēšana, arī plaušu slimības. Astma var būt sekas gripai vai plaušu karsonim.

 

– Saistībā ar astmu tiek runāts par kontrolētu un nekontrolētu astmu. Ko tas nozīmē, un cik svarīgi ir kontrolēt astmu?

 

Šis termins raksturo situāciju, kad, veiksmīgi ārstējoties, pacientam nav sūdzību par savu veselību vai arī tās ir ļoti reti. Lai astma būtu kontrolēta, ir svarīgi precīzi izvēlēties piemērotākos medikamentus un to devu katram konkrētam pacientam. Kā jau es minēju, pamatu pamats astmas ārstēšanā ir inhalējamie preparāti, kas mērķtiecīgi nonāk elpceļos. Ir ļoti daudz un dažādi to veidi. Ir cilvēki, kam pietiek ar vienu inhalējamo preparātu, bet citiem veselības stāvokļa stabilizēšanai jāņem talkā arī tā saucamie glābējinhalatori. Šis inhalators cilvēkam vienmēr somiņā vai kabatā ir jānēsā līdzi, un viņš to lieto papildus pamata medikamentiem. Glābējinhalators ļoti ātri atvieglo slimnieka stāvokli. Protams, būtu labi, ja šāda palīdzība vispār nebūtu vajadzīga, jo tad mēs droši varētu teikt, ka astma ir kontrolēta, taču bieži ir gadījumi, kad pilnīgi bez tā iztikt nevar.

 

– Vai ir kāda norma, cik bieži ieteicams lietot glābējinhalatoru?

 

Pārāk bieža vajadzība pēc tā var liecināt, ka tuvojas slimības saasinājums un ir vajadzīga pamatārstēšanas korekcija: medikamentu vai to devu maiņa. Tādos gadījumos noteikti ir jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai pneimonologu. Par saasinājumu var domāt, ja glābējinhalatora palīdzība nepieciešama biežāk nekā četras reizes dienā un mēnesī vairs nepietiek ar vienu baloniņu.

 

– Jūs iepriekš minējāt, ka ir labāk, ja pacientam pietiek ar monoterapijas inhalatoru. Kāpēc?

 

Monoterapijas inhalatoru visbiežāk izmanto gadījumos, kad astma ir vieglākā formā. Katram medikamentam ir savas blakus parādības, tāpēc ir labi, ja iespējams slimību kontrolēt ar vieglākiem līdzekļiem. Savukārt, ja slimība ir smagākā formā, izmanto inhalatoru, kurā ir kombinēti vairāki medikamenti. Tīri no praktiskā viedokļa tas atvieglo medikamentu lietošanu. Domāju, ka ikviens piekritīs: ir vieglāk, ja var iztikt ar vienu preparātu, nevis jālieto vairāki, turklāt dažādos laikos. Jo mazāk inhalāciju jāveic, jo ir lielākas cerības uz pacienta lielāku līdzestību ārstēšanās procesā. Turklāt vienā inhalatorā kombinētie medikamenti darbojas labāk, nekā šos pašus medikamentus lietojot katru atsevišķi.

 

– Kurš speciālists pacientam izvēlas piemērotākos medikamentus – ģimenes ārsts vai pneimonologs?

 

Tas tomēr vairāk ir pneimonologa darba lauciņš, jo pneimonologs ik dienas strādā ar astmas pacientiem.

 

– Vai tas nozīmē, ka astmas slimniekiem pie šī speciālista jākonsultējas regulāri?

 

Pamatā šos pacientus uzrauga ģimenes ārsti, kuriem arī vajadzētu saprast, kad nepieciešama papildu konsultācija pie pneimonologa. Biežākas konsultācijas pie šī speciālista pacientiem ir svarīgas slimības diagnosticēšanas sākumposmā, lai izvērtētu, cik efektīvi ir izvēlētie medikamenti un vai nav nepieciešamas kādas korekcijas. Trīs mēnešus pēc slimības diagnosticēšanas atkārtoti jāizdara spirometrija. Turpmāk, ja slimība tiek veiksmīgi kontrolēta, ģimenes ārsts var sekot pacienta veselības stāvoklim un izrakstīt pneimonologa nozīmētos medikamentus, ko 75% apmērā kompensē valsts. Ja viss ir kārtībā, pietiek ar vizīti pie pneimonologa reizi gadā.

 

– Astmas pacientiem ir ļoti svarīgi pareizi lietot inhalatoru, taču bieži vien ar to rodas problēmas, īpaši pacientiem, kam astma tikko diagnosticēta.

 

Tā tas ir, jo medikamentu tirgū ienāk aizvien jaunas inhalācijas ierīces un katrai no tām ir savādāks lietošanas mehānisms. Tāpēc ir svarīgi, lai ģimenes ārsti ne tikai izrakstītu pacientiem inhalatoru, bet arī pārliecinātos, ka viņi prot to pareizi lietot. Inhalējamie medikamenti, kā jau minēju, ir ļoti labi tāpēc, ka, pareizi lietoti, tie ar ieelpas plūsmu ļoti mērķtiecīgi nonāk elpceļos. Savukārt ja inhalatoru lieto nepareizi, zāles nesasniedz mērķi, un tad to lietošanai nav nekādas jēgas. Tāpēc apmācība būtu jāveic gan ģimenes ārstiem, gan to māsiņām. Turklāt daudzviet Latvijā ir specializēti astmas slimnieku apmācības kabineti, kur pacientus apmāca bez maksas.

 

– Varbūt palīgs šai ziņā var būt arī farmaceits, kurš aptiekā izsniedz inhalatoru?

 

Noteikti! Tieši tāpat kā farmaceiti pārliecinās, vai pacients zina, kā lietojamas jebkuras citas zāles, vajadzētu arī pajautāt, vai pacients zina, kā pareizi lietot inhalatoru. Arī iegādājoties to atkārtoti, ir vērts pārjautāt.

 

– Ārstam ir iespēja izrakstīt gan oriģinālos, gan arī patentbrīvos jeb oriģinālā medikamenta kopiju medikamentus. Kāda ir atšķirība starp šiem abiem medikamentiem, un vai pacientam ir jāzina, ka izvēlētais medikaments nav oriģinālais?

 

Par to, ka patentbrīvais medikaments varētu nebūt efektīvs, bažām nav pamata, jo noteikumi paredz, ka to ražotājiem ir jāizmanto tā pati aktīvā viela, kas ir oriģinālajā medikamentā. Personiski es labprātāk saviem pacientiem rekomendēju oriģinālos medikamentus, taču nereti ārstam ir jāsamēro ārstēšana un pacienta materiālās iespējas. Tas arī ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ārsti izvēlas patentbrīvos medikamentus, jo tie bieži vien ir lētāki par oriģinālajiem. Taču, ja pacientam, lietojot patentbrīvo medikamentu, rodas kādas sūdzības, par to noteikti jāinformē ārsts. Lai gan būtiskām problēmām nevajadzētu rasties. Drīzāk tās varētu būt saistītas ar individuālu nepanesību. Cita lieta, ka patentbrīvajiem inhalatoriem mēdz būt savādāka inhalācijas ierīce nekā oriģinālajiem, un pacients pirmajā brīdī varētu apjukt. Tāpēc arī ir tik svarīgi pārliecināties, vai viņš attiecīgo ierīci prot pareizi lietot un pacientu apmācīt.

 

Pārpublicējums no laikraksta „Tauta un veselība”

tematiskā pielikuma „Plaušu veselības avīze”

 

linija4

linija2

Foto galerijas

linija3

Video galerijas

14/03/2017

Vai Liepājā pastāv risks inficēties ar leģionāru slimību?

23/01/2017

Gripas profilakse

Gripas profilakse