Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem

Ir jautājumi par

COVID-19?

Zvani: 67387661

Aicinām neizmantot ārkārtas tālruni 113 kā uzziņu tālruni, kur iegūt informāciju par COVID-19, lai neradītu risku citiem cilvēkiem saņemt palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.

Ērces ir bīstamas līdz pat vēlam rudenim

Infektoloģe Ingrīda Strika uzskata, ka visefektīvākā aizsardzība pret ērču encefalītu ir vakcinācija.
Infektoloģe Ingrīda Strika uzskata, ka visefektīvākā aizsardzība pret ērču encefalītu ir vakcinācija.

Ņemot vērā klimatu, Latvijā ērces ir ļoti izplatītas. Tās dzīvo ne tikai laukos vai mežos, tās var būt arī pilsētās, parkos, smiltīs. Latvijā sastopamas divas ērču sugas, kas pārnēsā cilvēkiem bīstamas infekcijas slimības, to skaitā arī ērču encefalīta vīrusu. Vislielākā ērču aktivitāte ir laika posmā no maija līdz septembrim, taču aktīvas tās var būt līdz pat vēlam rudenim. Liepājas Reģionālās slimnīcas infektoloģe Ingrīda Strika stāsta kā atpazīt ērču encefalītu un kā rīkoties, ja piesūkusies ērce.

 

Kas ir ērču encefalīts?


Ērču encefalīts ir vīrusu izraisīta infekcijas slimība, kas skar un bojā cilvēku nervu sistēmu. Tā ir bīstama infekcijas slimība, jo tās komplikācijas var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Taču kā jebkurai slimībai, arī ērču encefalītam var būt gan viegla slimības norise, gan ļoti, ļoti smaga. Arī tad, ja slimība norit salīdzinoši viegli, var attīstīties nervu sistēmas traucējumi, kas var izpausties kā atmiņas traucējumi, koncentrēšanās spēju zudums, darba spēju zudums. Savukārt smagākos gadījumos cilvēkam parādās apziņas traucējumi, līdzsvara traucējumi, var attīstīties gan paralīze, gan parēze (daļēji zaudēts muskuļu spēks), kas ir ļoti smagi un paliekoši nervu sistēmas bojājumi. Tā patiesībā ir invaliditāte. Tātad slimība ir ļoti nopietna.

 

Vai saslimt ar ērču encefalītu lielākas iespējas ir lauku iedzīvotājiem, vai arī pilsētniekiem ir tādas pašas iespējas?


Protams, lauku iedzīvotāji ir vairāk pakļauti iespējai inficēties ar ērču encefalītu, bet nav pasargāti arī pilsētnieki. Es esmu profilakses piekritēja un uzskatu, ka visefektīvākā aizsardzība pret ērču encefalītu ir vakcinācija. Turklāt, ja kādreiz revakcinācija bija jāveic ik pēc trim gadiem, tad tagad atkārtoti jāpotējas tikai ik pēc pieciem gadiem. Tas ir pietiekami ilgs laiks. Vakcinējoties pret saslimšanu ar ērču encefalītu, mēs nevaram sevi pasargāt pilnībā, bet gadījumā, ja ērce tomēr iekož varam justies droši, ka slimība izpaudīsies daudz vieglākā formā, kas neprasīs ilgstošu ārstēšanos klīnikā, kā arī neradīs jau iepriekš minētās sekas. Šo poti vajadzētu saņemt ikvienam, bet gadu no gada cilvēki par to aizmirst un atceras tikai tad, kad ērces ir aktīvas vai kāda no tām jau piesūkusies.

 

Kad ir pareizi vakcinēties?


Kādreiz uzskatīja, ka vakcinēties var tikai un vienīgi ērču neaktīvajā periodā. Proti, vēlu rudenī un ziemā. Daudzi ārsti arī patlaban pieturas pie šī viedokļa, kas, manuprāt, nav nepareizs. Bet ir vēl viena iespēja - tie, kas to vēlas, var uzsākt paātrināto vakcinēšanās kursu. Potēšanās shēma ir nedaudz savādāka, ir jāievēro daži noteikumi, bet to rekomendē jebkurā sezonā, neatkarīgi no ērču aktivitātes. Vēl gribu akcentēt to, ka noteiktās Latvijas teritorijās (endēmiskās teritorijas), kur novērota visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu, bērni var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģiskās uzraudzības datiem pie tā saucamajiem endēmiskajiem rajoniem ir pieskaitāmi arī tādi Kurzemes novadi, kā Pāvilostas, Ventspils, Vaiņodes, Rucavas, Skrundas, Aizputes, Durbes, Grobiņas u.c..

 

Vai cilvēki, kas jau ir slimojuši ar ērču encefalītu, aicina savus tuviniekus būt atbildīgiem un vakcinēties?


Es katram pacientam saku: „Neizmirstiet saviem radiem, draugiem, paziņām, pastāstīt, kā gāja pašiem, un lieciet viņiem potēties." Daži saka, jā, to darīšot, bet īpašu atgriezenisko saiti es nemanu. Cilvēki dažkārt nenovērtē savu veselību. To, kas viņiem ir dots. Iespējams, lai cilvēki saprastu vakcinācijas nozīmi, viņiem pašiem jāredz kāda sava tuvinieka saslimšana ar ērču encefalītu un komplikācijas, kas to pavada. Vakcīna nav lēta, bet uzskatu, ka dzīvē ir daudzas citas lietas, bez kurām var iztikt.

 

Vai ērci var izņemt pats, ja tā piesūkusies un kā pareizi to izdarīt?


Protams, ja nav bailes un ir pārliecība, ka to prot izdarīt, ērci var izņemt arī pats. Patiesībā tas ir ļoti vienkārši. Pirms ērces izņemšanas koduma vietai jāpiespiež alkoholā samērcēts vates tampons, pēc tam jāuzlīmē plāksteris un kādu stundu jāpatur. Ērce apreibst un savu snuķīti izvelk ārā no ādas. Tajā brīdī mēs to varam viegli noņemt. Ērci nedrīkst raustīt, staipīt, kasīt, jo tajā brīdī, kad mēs to mokām, tā savu kuņģa saturu caur koduma vietu ielaiž cilvēka ķermenī. Tāpat ērci nedrīkst griezt ar nazi. Ir bijuši gadījumi, kad cilvēki ar nazi nogriež ērci un tās galva paliek iekšā. Ja ir šaubas, par personīgajām prasmēm, tad labāk vērsties traumpunktā un lūgt mediķu palīdzību.

 

Cik ilgs ir ērču encefalīta inkubācijas periods? Kādi ir ērču encefalīta pirmie simptomi, pēc kuriem varētu pateikt, vai ir notikusi saslimšana?


Vidēji ērču encefalīta inkubācijas periods ilgst divas nedēļas, kad varētu parādīties kādi slimības simptomi. Bet tie var parādīties arī ātrāk – pēc 4-5 dienām un ilgāk - līdz pat mēnesim. Ja ir notikusi inficēšanās, klasiskos gadījumos būs paaugstināta ķermeņa temperatūra līdz 38, 39 grādiem, laušanas sajūta kaulos kā pie saaukstēšanās slimībām. Parasti ir arī diezgan liels nespēks, nogurums, ļoti nepatīkamas galvas sāpes, kas pirmajās trijās dienas var arī pāriet, pieklust. Smagākos gadījumos slimība var izplatīties smadzenēs, smadzeņu apvalkos. Tad galvas sāpes kļūst aizvien stiprākas, sāp acu āboli, ir vemšana, slikta dūša, nepatika pret spilgtu gaismu, paaugstināta sāpju jutība, kā arī apziņas traucējumi, kas norāda jau uz nopietnāku slimības norisi.

 

Kad cilvēkam vajadzētu vērsties pie ārsta?


Tajā brīdi, kad ir iekodusi ērce, nevar prognozēt, vai cilvēks saslims un kā slimība attīstīsies. Ne vienmēr vajag nekavējoties vērsties pie ārsta. Ja ir nemierīgs prāts un gribas aprunāties par šo atgadījumu, tad, protams, var apmeklēt ģimenes ārstu un konsultēties, ko darīt. Taču, ja sāk celties temperatūra un parādās stipras galvas sāpes, tad gan noteikti jādodas pie ārsta.

 

Kā norit ērču encefalīta ārstēšana?


Ir ļoti svarīgi izvērtēt saslimšanas smaguma pakāpi – vai tā ir tikai drudža forma, vai parādās arī citi nervu sistēmas simptomi. Ja attīstās galvas smadzeņu apvalka iekaisums (meningīts), tad pacientam tiek noteikts gultas režīms. Taču vairumā gadījumu mēs pielietojam tikai simptomātisko terapiju. Tātad noņemam, likvidējam simptomus, mazinām sāpes, stabilizējam un uzlabojam pacienta pašsajūtu. Ārstēšana, kas būtu vērsta uz vīrusa likvidāciju cilvēka organismā, pagaidām nav visā pasaulē. Līdz ar to organisma atkopšanās laiks ir ļoti ilgstošs un nopietns.

 

Kā ar tautas līdzekļiem? Vai tos var lietot?


Ja kādam tas palīdz, tad to var darīt. Bet lai teiktu, ka ārstēšana ar tautas līdzekļiem ir medicīniski un zinātniski pierādīta – tā diemžēl nav.

 

Daudzos gadījumos cilvēki ērču encefalītu izslimo, pašiem nezinot. Vai pēc tam tiek novērotas kādas komplikācijas?


Par tālejošām sekām, grūti teikt. Tomēr pastāv viedoklis, ka nediagnosticēts ērču encefalīts varētu būt par iemeslu hroniskām galvas sāpēm, atmiņas traucējumiem. Diezgan manāmi tiek ietekmēta cilvēku pašsajūta un darba spējas. Pediatri uzskata, ka to bērnu, kas pārslimojuši ērču encefalītu salīdzinoši agrīnā vecumā, attīstība tiek mazliet traucēta.

 

Ir dzirdēts, ka mežsargiem imunitāte ir izstrādājusies uz visu mūžu. Ja viņiem iekož ērce, nekas nekaiš. Vai tā ir taisnība?


Jā. Tiem, kas ir pārslimojuši ērču encefalītu, tiešām attīstās imunitāte. Tiek uzskatīts, ka vēlreiz viņi ar šo slimību vairs neslimos. Tiem, kuriem pēc ērču kodumiem nav bijusi apstiprināta ērču encefalīta diagnoze, var pieļaut, ka tomēr kādreiz ir iekodusi inficēta ērce un viņš pārslimojis slimību vieglākā formā, kā rezultātā izveidojusies stabila imunitāte.

 

Ir dzirdēts, ka ar ērču encefalītu var saslimt arī dzerot inficētu, nevārītu pienu, īpaši kazas.


Cilvēki var inficēties ne tikai no ērces koduma. Pastāv arī inficēšanās risks, dzerot nevārītu, nepasterizētu pienu – galvenokārt kazas pienu. Kazas arī slimo ar ērču encefalītu, un ik pa laikam slimnīcā nonāk cilvēki, kuri ar ērču encefalītu inficējušies, dzerot kazas pienu. Bijis pat tā, ka slimnīcā nonāk visa ģimene, kas regulāri bija lietojuši kazas pienu.

 

Kā izvairīties no ērces piesūkšanās un saslimšanas ar ērču encefalītu?


Lai pasargātu sevi no ērcēm, vajadzētu ģērbties gaišas krāsas apģērbā, uz kura ērces ir vieglāk pamanāmas. Jāpielāgo apģērbs tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt. Piemēram ejot mežā, bikšu gali jāieliek zeķēs, apģērbam vajadzētu būt ar ciešu apkaklīti, garām un noslēgtām piedurknēm. Atgriežoties no meža, uzreiz rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces. Īpaši rūpīgi sev un bērniem jāpārbauda paduses, apvidu ap nabu, jostasvietu, ceļu locītavas, matus, apvidu ap ausīm, cirkšņus, kur ērces piesūcas visbiežāk. Tāpat jāatceras, ka ērces mājās var pārnest arī mājdzīvnieki, kā arī tās var ienest ar puķēm, zariem, ogām, sēnēm. Ir pieejams neliels aparātiņš – ērču atbaidītājs –, līdzīgs tam, kādu mēs spraužam kontaktā un kas atbaida dažādus insektus. Tāds ir arī pret ērcēm, ko ieliek kabatā. Tas darbojas uz baterijām. Ejot mežā un skaidri zinot, ka tur būs kukaiņi, lai sevi pasargātu, šādu ērču atbaidītāju var ņemt līdzi.

 

 

Indra Grase

Pārpublicējums no laikraksta „Tauta un veselība"
tematiskā pielikuma „Kurzemes veselības avīze"

linija4

linija2

Foto galerijas

linija3

Video galerijas

14/03/2017

Vai Liepājā pastāv risks inficēties ar leģionāru slimību?

23/01/2017

Gripas profilakse

Gripas profilakse