Slimnīcā drīzumā uzsāks sirds stimulatoru implantēšanu

V. Stirna: "Pēc izmēra kardiostimulators ir aptuveni kā ceturtā daļa no parasta viedtālruņa izmēra."

Kad sirds strādā pareizi, mēs to ikdienā pat nepamanām. Taču ne mazums cilvēku sirgst ar dažādām sirds slimībām, un viņiem ir nepieciešami sirds stimulatori. Drīzumā Liepājas Reģionālajā slimnīcā tiks uzsākta sirds stimulatoru implantēšana. Par to, kādos gadījumos tiek izmantoti elektrokardiostimulatori un kā tie darbojas, stāsta slimnīcas invazīvais kardiologs, aritmologs Valters Stirna.

„Cilvēkam kardiostimulators ir vajadzīgs tad, ja viņa sirds strādā pārāk lēni. Piemēram, ja cilvēks zaudē samaņu un viņam vienlaikus konstatē arī zemu pulsu, ko parasti fiksē elektrokardiogrammā, tad ir diezgan droši, ka cilvēkam ir nepieciešams sirds stimulators.

Kas ir kardiostimulators?

Kardiostimulators ir neliela medicīniska ierīce, kas kontrolē sirds ritmu, tādējādi uzturot regulāru sirdsdarbību. Kardiostimulatori ir aprīkoti ar bateriju, kas aizņem lielāko daļu no ierīces un nelielu mikroshēmu, kas ir kā neliels datora procesors, ko var ieprogrammēt, lai iestatītu elektrokardiostimulatora ātrumu, enerģijas izvadi un daudz dažādu citu parametru. Stimulators vienlaikus nolasa sirdsdarbības esamību vai neesamību un dod elektrisku impulsu tad, kad tas ir nepieciešams.

Kā tiek implantēts sirds stimulators?

Sirds stimulatora implantēšana ir samērā vienkārša procedūra. Parasti to implantē zem kreisā atslēgas kaula zemādā, kur ir ļoti piemērota vieta stimulatora novietošanai, jo tieši blakus atrodas centrālā vēna caur kuru ievada elektrovadus, kurus ievieto sirdī. Tad, kad elektrovadi iznāk no vēnas, tos ieskrūvē stimulatorā, kuru turpat piešuj pie zemādas audiem vai muskuļiem. Ķirurgs kreisā pleca rajonā izdara nelielu 3-4 centimetru lielu griezienu, kur tiek sagatavota vieta pašam stimulatoram. Procedūra notiek lokālā narkozē. Implantēšana ilgst apmēram 40 minūtes. Nākamajā dienā pacients jau var doties mājās. Pēc tam ikdienā pacients stimulatora darbību vispār nejūt.

Vai stimulators var pats no sevis izslēgties?

Stimulators bez iemesla nevar izslēgties. Kad pacients atnāk uz ikgadējo pārbaudi, tad pirmā informācija, ko mēs iegūstam, ir baterijas izmantošanas ilgums. Turklāt pēc baterijas derīguma termiņa beigām, kas vidēji ir desmit gadu, stimulators apmēram uz pusgadu ieslēdzas drošības režīmā. Parasti mēs cenšamies līdz tam nenonākt. Kad redzam, ka baterija darbosies vēl pāris mēnešus, mēs pacientu pierakstām rindā uz sirds stimulatora nomaiņu.

Vai drīkst iet caur lidostas drošības vārtiem, ja ievietots sirds stimulators?

Drīkst iet caur drošības vārtiem gan Saeimas ēkā, gan lidostās, gan citās vietās, kur tiek ievērota pastiprināta drošība. Pacientam pēc implantācijas tiek dots speciāls dokuments, tā saucamā, stimulatora pase, kas ir objektīvs pierādījums, ka viņam ir kardiostimulators un viņš var mierīgi ceļot pa pasauli un staigāt arī valdības ēkās.

Vai stimulators var ietekmēt mobilo telefonu vai kādas citas ierīces?

Stimulators mobilajam telefonam pilnīgi noteikti netraucē un arī mobilais telefons stimulatoram strādāt netraucē. Droši var veikt ultrsonogrāfijas, rentgena, datortomogrāfijas izmeklējumus.Vienīgais izmeklējums, ar kuru ir problēmas, ir magnētiskā rezonanse, jo magnētiskais lauks var sabojāt stimulatoru. Ja jāveic magnētiskās rezonanses, tad stimulators ir jāpārslēdz drošības režīmā.

Vai var nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, ja ir sirds stimulators?

Fiziskās aktivitātes, kā lēkšana, skriešana, peldēšana, vannošanās, ūdens atrakciju parka izklaides, sekss, u.c. ir atļautas. Vienīgais, kas nebūs atļauts lielākai daļai pacientu ar sirds stimulatoru, ir profesionālais sports. Taču neviens aritmologs neaizliegs cilvēkam ar stimulatoru nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm un piedalīties amatieru sacensībās. Ja cilvēks nodarbojas ar kontakta sporta veidiem, mēs brīdinām, ka viņam ir jābūt nedaudz uzmanīgākam. Bet par to, ka ar stimulatoru kaut kas varētu notikt, nav jāuztraucas.

Indra Grase

slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste