Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem

Ir jautājumi par

COVID-19?

Zvani: 67387661

Aicinām neizmantot ārkārtas tālruni 113 kā uzziņu tālruni, kur iegūt informāciju par COVID-19, lai neradītu risku citiem cilvēkiem saņemt palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.

Iveta Šime: Ārstējam sirdi, bet sāp kuņģis. Kāpēc?

Kardioloģe Iveta Šime nenoliedz, ka, lietojot medikamentus, lai ārstētu sirds asinsvadu slimības, pastāv risks iedzīvoties kuņģa problēmās, taču izvēloties piemērotākos preparātus kuņģa ārstēšanai un aizsardzībai, tās ir veiksmīgi pārvaramas.
Kardioloģe Iveta Šime nenoliedz, ka, lietojot medikamentus, lai ārstētu sirds asinsvadu slimības, pastāv risks iedzīvoties kuņģa problēmās, taču izvēloties piemērotākos preparātus kuņģa ārstēšanai un aizsardzībai, tās ir veiksmīgi pārvaramas.

Cilvēka organisms ir vienota sistēma un tāpēc slimību gadījumā tieši tā arī ārstējams – kā vienots veselums, nevis pa daļām. Tāda ir Liepājas Reģionālās slimnīcas kardioloģes Ivetas Šimes vissvētākā pārliecība.

 

 

Tāpēc, atnākot pie kardiologa, pacientam jāpastāsta arī par citām savām veselības problēmām. Šajā sarunā ar dakteri īpašu uzmanību pievēršam kuņģa kairinājumiem, ar ko saskaras daudzi kardioloģiskie pacienti.

 

– Sirds slimnieki laikam ir vieni no tiem, kuriem ik dienas jālieto daudz medikamentu.

 

Agrāk tā bija, taču mūsdienās, kad terapijā ir ienākuši jaunās paaudzes preparāti, situācija ir diezgan būtiski mainījusies. Tagad mēs daudz pamatotāk varam nozīmēt konkrētus medikamentus, turklāt mazākā skaitā. Jo labāk slimnieks ir izmeklēts, jo labāk iespējams piemeklēt tos medikamentus, kas viņa situācijā ir visefektīvākie. Un tā vairs nav sauja zāļu, bet varbūt tikai viens medikaments, taču ļoti mērķtiecīgi un pamatoti izrakstīts. Tomēr ne mazums pacientu joprojām medikamentus lieto paši uz savu galvu, bez konsultēšanās ar ārstu. Minēšu tikai vienu piemēru: pie mums slimnīcā iestājās skaista, kopta 64 gadus veca sieviete, kas lietoja trīs dažādus medikamentus. Pirms sešiem gadiem viņai tika izmeklēti sirds asinsvadi, bet tagad sieviete nonāca pie mums ar sūdzībām par smaguma sajūtu pakrūtē. Viņa lietoja aspirīnu, preparātu, lai palēninātu sirdsdarbību, un vēl zāles pret paaugstinātu holesterīnu. Pamatojuma, kāpēc viņai šīs zāles būtu jālieto – nav.

 

– Tad kāpēc viņa tās lietoja?

 

Tiešām – kāpēc? Kas viņai lika to darīt? Es jautāju: «Kāpēc jūs lietojat aspirīnu, ja jūsu sirds asinsvadu izmeklējumi rāda, ka tur viss ir vislabākajā kārtībā?» Viņa man atbildēja: «Brīžiem lietoju, tad pārtraucu, tad atkal palietoju.» Esot dzirdējusi reklāmā, ka vajag, un ģimenes ārsts arī šo izvēli atbalstījis. Bet kāpēc – to es nesaprotu? Tāpat kā to, kāpēc ir jālieto medikaments, lai palēninātu sirdsdarbību, ja nekādi izmeklējumi neapliecina, ka tas ir vajadzīgs? Viņas situācijā pietiktu ar pastaigām svaigā gaisā un svara samazināšanu, bet nē – cilvēks bez pamatojuma ķeras pie zālēm.

 

– Tāda zāļu lietošana, protams, ietekmē kuņģi.

 

Tieši tā arī ir – no šo zāļu lietošanas cilvēki iedzīvojas kuņģa čūlā, erozijā, gastrītā un tamlīdzīgās problēmās. Var rasties arī barības atgrūšana atpakaļ barības vadā – atviļņa slimība. Barības vai kuņģa sulas atvilnis kairina barības vadu, īpaši naktī un guļus stāvoklī. Atviļņa slimības pacienti sūdzas par spiedošu sajūtu, sāpēm un spazmām aiz krūšu kaula, kas ir ļoti līdzīgas pazīmēm, kādas mēdz būt pie stenokardijas. Ja šādos gadījumos cilvēks nenonāk pie zinoša ārsta, bet turpina lietot paša izvēlētās zāles, tas kuņģa stāvokli tikai pasliktinās.

 

– Vai kardioloģiskie pacienti bieži sūdzas par sāpēm kuņģī, dedzināšanu un tamlīdzīgām vainām?

 

Jā, ļoti bieži! Kuņģī un barības traktā ir daudz nervu – daudz vairāk nekā citos mūsu orgānos. Līdz ar to, ja cilvēkam ir uzbudināta nervu sistēma, viņa kuņģis no dažādiem kairinājumiem, tostarp arī medikamentu radītiem, cieš daudz biežāk.

 

– Pacienti stāsta kardiologam par šīm problēmām?

 

Jā, un ārstam ir ļoti svarīgi to zināt, lai pacientam palīdzētu. Lietojot preparātus sirds asinsvadu ārstēšanai, ir svarīgi novērst dažādas zāļu radītās blakusparādības. Ja cilvēkam jau ir problēmas ar kuņģi, jālieto zāles kuņģa aizsardzībai. Ir svarīgi pasargāt kuņģa gļotādu no medikamentu izraisīta kairinājuma.

 

– Kā šos medikamentus pareizi izvēlēties?

 

Patlaban preparātus, kas domāti tikai kuņģa aizsardzībai, bet ne ārstēšanai, var nopirkt bez receptes. No vienas puses, tas ir labi, jo cilvēkam katru reizi nav jāiet pie ārsta pēc receptes. Bet, no otras puses, ir svarīgi vismaz sākumā konsultēties ar savu ārstu, nevis paļauties tikai uz farmaceita ieteikumiem. Lai arī bezrecepšu, tie tomēr ir medikamenti, un nav nekāda pamata tos lietot bez vajadzības. Arī šie preparāti jālieto tikai un vienīgi tad, ja tie patiešām ir vajadzīgi, nevis ar domu: par sliktu jau nenāks. Ar to es gribu teikt, ka gadījumos, kad sirds asinsvadu slimību ārstēšanai izrakstītās zāles ir radījušas kuņģa problēmas, nepieciešams lietot kuņģi aizsargājošus preparātus, bet to lietošanai ir jābūt mērķtiecīgai un pamatotai. Vēl kāda būtiska nianse: konsultēties ar ārstu par kuņģi aizsargājošo preparātu izvēli ir svarīgi arī tāpēc, ka daudzi no tiem mazina sirds asinsvadu slimību ārstēšanas medikamentu uzsūkšanos. Tas ir atklāts īpašos zinātniskos pētījumos, tāpēc ir ļoti svarīgi ievērot precīzu zāļu lietošanas grafiku. Nedrīkst darīt tā, kā daudzi pacienti ieraduši – paņem visas zāles saujā un apēd vienā reizē. Nē, starp sirds asinsvadu slimību ārstēšanas medikamentiem un tiem, ko lieto kuņģa aizsardzībai, ir jābūt vismaz astoņu stundu intervālam. Šis grafiks ir stingri jāievēro, lai katrs no medikamentiem iedarbotos efektīvi.

 

– Tas nozīmē, ka jāsastāda zāļu lietošanas grafiks.

 

Jā, tie pacienti, kam ir viedtālruņi, var lejuplādēt speciālu zāļu lietošanas programmu. Tiem, kas ar šādām tehnoloģijām nedarbojas, savs grafiks jāuzraksta uz papīra. Bet tiem, kas paši nespēj sekot grafikam līdzi, vajadzīgs cilvēks, kas uzrauga, vai viņš lieto zāles pēc pareizas shēmas. Tas patiešām ir ļoti svarīgi.

 

– Vai tas, ka cilvēks sirgst ar sirds asinsvadu slimībām un lieto medikamentus to ārstēšanai, noteikti nozīmē arī to, ka viņam neizbēgt no jau pieminētajiem kuņģa kairinājumiem?

 

Mēs slimniekus dalām divās grupās. Vieni ir tie, kuriem jau līdz sirds slimības diagnosticēšanai kuņģa saslimšana bijusi zināma. Piemēram, viņiem kuņģa čūla atklāta jau pirms sirdskaites. Otra grupa ir tie, kam iepriekš problēmu ar kuņģi nav bijis, un tikai tad, kad viņi sāk lietot sirds asinsvadu slimības ārstējošas zāles, mēs viņiem nozīmējam arī preparātus kuņģa aizsardzībai. Tāpat ir divas pilnīgi atšķirīgas kuņģa čūlas riska grupas, lietojot sirds slimības ārstējošas zāles. Ir cilvēki, kas gadus piecus lieto jau pieminēto aspirīnu un nekad nav sūdzējušies par kuņģa problēmām. Tas nozīmē, ka iedzīvoties nopietnās kuņģa problēmās viņiem ir pavisam zems risks. Otra grupa ir tie, kas ar veselu kuņģi sāk lietot aspirīnu, taču dzīvo stresā. Viņiem kuņģa čūlas risks ir daudz lielāks.

 

– Lūdzu, paskaidrojiet un precizējiet aspirīna lietošanas nepieciešamību sirds asinsvadu slimību ārstēšanā, jo ne mazums cilvēku to lieto tāpēc, ka redzējuši reklāmas.

 

Pirmais un galvenais, ko es gribu pateikt, – aspirīns ir medikaments, nevis pārtikas piedeva! Tāpēc sirds asinsvadu slimību gadījumos tas jālieto tikai un vienīgi tad, ja ārsts to ir nozīmējis. Un nekādā gadījumā ne tāpēc, ka to lieto kaimiņiene vai dzirdēta reklāma. Aspirīns arī sirds asinsvadu slimību gadījumos ir lietojams tikai konkrētām diagnozēm, nevis bez izņēmuma. Tās ir zāles, nevis veselību uzlabojošs līdzeklis! Aspirīns ir trombocītu salipšanu traucējošs medikaments. Un tas, kā jau es teicu, ir jālieto stingri pēc ārsta rekomendācijām. Ja runājam par medikamentu reklāmām, tad, lietojot visus reklamētos preparātus bez kādas kontroles, var iedzīvoties nevis veselības uzlabojumos, bet nopietnās problēmās. Piemēram, kad televīzija ļoti aktīvi reklamēja tādu līdzekli kā Doppelherz, to izpirka ļoti aktīvi, un bija arī gadījumi, kad cilvēki iedzīvojās nopietnos aknu bojājumos.

 

– Ne mazums sirds slimnieku, īpaši gados vecāki, diezgan regulāri lieto arī dažādus pretsāpju līdzekļus, kas vēl papildus kairina kuņģi.

 

Tā ir. Taču nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi kairina kuņģa gļotādu, turklāt pastāv augsts asiņošanas risks. Būtiski ir tas, ka iekaisuma veidošanās un asiņošanas risks ir vienlīdz liels, neskatoties uz to, vai šos līdzekļus lieto tablešu veidā vai iešļircina, jo asinsritē tie nokļūst jebkurā gadījumā. Tāpēc arī, lietojot šos medikamentus, uzmanīgi jāseko kuņģa kairinājumam.

 

– Ja slimniekam koronārajos asinsvados ievietots stents, viņam jālieto klopidogrēls, un arī šajos gadījumos pacients nav pasargāts no kuņģa kairinājuma.

 

Jā, tas ir efektīvs medikaments, kas kavē trombu veidošanos, to pielipšanu asinsvadu sieniņām un pasargā ievietoto stentu no aizaugšanas. Cilvēkam, kam ievietots stents, tas parasti ir saistīts ar stresu, kas vēl papildus veicina kuņģa kairinājuma iespējamību. Tāpēc visiem pacientiem, kas sāk lietot klopidogrēlu, mēs nozīmējam arī preparātu kuņģa aizsardzībai, taču profilaktiskās, ne ārstnieciskās devās. Nosakām arī lietošanas ilgumu, jo parasti problēmas rodas pirmo četru līdz sešu nedēļu laikā. Pēdējā laikā mēs varam samazināt kuņģa aizsardzībai domāto medikamentu lietošanu, jo stenti kļūst aizvien labāki. Turklāt klopidogrēls pēc stenta ievietošanas jālieto ne ilgāk kā gadu. Tomēr es vēlreiz gribu atgādināt, ka arī šajos gadījumos ir svarīgi precīzi ievērot visu vajadzīgo preparātu lietošanas grafiku, lai tie nemazinātu cits cita iedarbību. Ārsts to ļoti precīzi izskaidro.

 

– No mūsu sarunas varam secināt, ka nevienam sirds asinsvadu slimniekam nav jāraizējas par to, ka, lietojot zāles, lai ārstētu sirdi, nāksies samierināties ar sāpošu kuņģi?

 

Nē, nekādā gadījumā! Mēs nevienu pacientu neatstājam ar sāpošu kuņģi un precīzi izšķiram, kuriem slimniekiem kuņģi aizsargājošie medikamenti nepieciešami tikai profilaktiski, bet kuriem – ārstnieciskās devās.

 

 

 

 

Pārpublicējums no laikraksta „Tauta un veselība”

linija4

linija2

Foto galerijas

25/09/2015

Kardiologi I. Šime un O. Rūja apspriežas par pacientu ārstēšanas taktiku

 

linija3

Video galerijas

02/02/2016

Gripa sasniegusi arī Liepāju

Gripa sasniegusi arī Liepāju

12/12/2012

2013. - Sirds veselības gads