Jauna ēra plecu locītavu sāpju ārstēšanā

P3050244

Šā gada marta sākumā Liepājas Reģionālajā slimnīcā pirmo reizi mūsu slimnīcas vēsturē veica plecu locītavas artroskopiskas operācijas.

Pusgada laikā šādu palīdzību ir saņēmuši 30 pacienti. Kā apgalvo traumatologs ULDIS ĀRGALIS, kurš veic šīs operācijas, „salīdzinot ar medikamentozo ārstēšanu, šī operācija daudzos gadījumos ir reālākā metode, kā uz visiem laikiem atbrīvoties no sāpēm".

Lai nekļūst neinteresanti

Pirmās operācijas U.Ārgalis veica Klaipēdas reģionālās slimnīcas daktera Viktora Jermolajeva vadībā, kas ir vadošais šāda veida operāciju veicējs Baltijas valstīs. Pie viņa arī mūsu ārsts apguva nepieciešamās zināšanas un iemaņas, lai šo jauno operāciju veidu ieviestu arī pie mums Liepājā. Te gan jāpiebilst, ka jaunums tas ir pie mums - citās valstīs šādas operācijas praktizē jau pasen. U.Ārgalis pats diezgan interesantā veidā nonāca pie secinājuma, ka vēlas to apgūt, lai gan viņam vienmēr ir bijis raksturīgi meklēt kādas jaunas iespējas. "Citādi paliek neinteresanti un iestājas rutīna," tā viņš komentē savu interesi par kaut ko jaunu.

Pirms vairākiem gadiem U.Ārgalim bija iespēja praktizēties Šveicē, Cīrihē, kādā privātklīnikā un piedalīties arī operācijās. Ārsts, kura vadībā viņš strādāja, toreiz izteicās: ja es būtu jaunāks, brauktu uz Franciju mācīties pie slavenā ārsta Lafosa, kurš ir pleca locītavas artroskopisko operāciju pamatlicējs. Tad atgrieztos mājās Šveicē, nomainītu savu automašīnas numura zīmi pret Dakteris Plecs un nodarbotos tikai un vienīgi ar pleca kirurģiju, jo tā esot ķirurģijas nozare, kas pašlaik attīstās visstraujāk.

Liepājnieks to noklausījās un nodomāja: kāpēc ne? Taču viņam mācīšanās pie dr.Lafosa tobrīd nebija iespējama. Taču nebija arī nemaz tik tālu jābrauc, jo tepat kaimiņos Klaipēdā jau vairākus gadus ļoti veiksmīgi šai nozarē strādā kolēģis V.Jermolajevs. Viņš bija ar mieru mācīt latviešu kolēģi, jo galu galā viņi taču nekādā veidā nav konkurenti.

Mazs grieziens – liels efekts

Līdz šim veiktās plecu locītavu artroskopiskās operācijas pierāda: tā ir taisnība, ka šādā veidā reizi pa visām reizēm ir iespējams izvairīties no sāpēm plecos, nevis nemitīgi lietot medikamentus, kas mazina sāpes, taču bojā kuņģi un nelabvēlīgi iedarbojas uz citiem orgāniem.

To sakot, U.Ārgalis stāsta, ka ir divi galvenie veidi, kā cilvēki iedzīvojas plecu locītavu sāpēs. Pirmais – traumu gadījumos. Šai grupai noteikti pieder arī sportisti, ar kuriem U.Ārgalis strādā. Un otrs veids ir deģeneratīvās slimības – tās, kas cilvēkiem rodas ar gadiem. "Ir vismaz 20 dažādas saslimšanas, kas var izraisīt sāpes plecos, tāpēc, lai pa īstam noteiktu iemeslu, ir jāveic kārtīga izmeklēšana," stāsta ārsts. To sakot, viņš uzsver, ka attīstīt šo jomu un precīzāk noteikt vainu, kāpēc plecs sāp, palīdz magnētiskā rezonanse. Jo tajā redzams, kas locītavā bojāts. Tad ir skaidrs, ka ar zālēm vien nebūs līdzēts, taču tieši medikamentozā ārstēšana līdz šim plecu locītavu sāpju ārstēšanā bija vadošā metode. Nu tas ir mainījies un sākusies jauna ēra.

"Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka visas vainas tūlīt ir operējamas," skaidro U.Ārgalis. "Lai līdz galam tiktu skaidrībā, mums ir jāapskata locītava no iekšpuses, jāsaprot, kas īsti ir noticis." Lai konstatētu vainu, pa nelieliem, vairākiem aptuveni 4 milimetrus lieliem griezieniem pleca locītavā ievada artroskopu, kas ir neliela optiska ierīce ar pavisam mazu kameru, un apskata slimo vietu, lai precizētu diagnozi. Ja vaina ir novēršama, to tūlīt arī izdara. To stāstot, U.Ārgalis piemin, ka viena no biežākajām plecu locītavu sāpju problēmām ir cīpslu plīsumi. Operācijas gaitā cīpslas sašuj un jau pavisam drīz: cits pacients jau tai pašā dienā, cits nākamajā, var doties mājās. Tiesa gan, lai izveseļotos pilnībā, kādu laiku ir jāievēro saudzējošs režīms – tik ilgi, kamēr bojātā vieta sadzīst.

Stāstot par šo metodi, U.Ārgalis uzsver tās priekšrocības: pirmkārt un galvenokārt, tā ir maz invazīva, kas nozīmē, ka operāciju veic, izdarot dažus pavisam nelielus griezienus. Otrkārt, tā ir pacientam droša, jo samazinās infekciju risks, kā arī ir mazākas pēcoperācijas sāpes. Treškārt, pavisam īss ir laiks, kas jāpavada slimnīcā. Un, ceturtkārt, šādā veidā sāpes tiek likvidētas pavisam, nevis tikai apārstētas.

Par iespēju šādā veidā likvidēt plecu locītavu sāpes ir informēti arī ģimenes ārsti.

Kristīne Pastore

06/11/2015

Pēdas velves koriģējošu operāciju veic M.Leitlands, M.Malzubris

28/04/2014