Mugurkaula operācijas vairs nav nekāds retums

P5190161

Pirms gada rīdzinieks, traumatologs ortopēds AGRIS MERTENS pārcēlās uz dzīvi Liepājā un jau pavisam drīz, nākot talkā bijušajam kolēģi Artim Gulbim no Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas, veica šeit pirmo lauzta mugurkaula operāciju. Ar to maisam gals bija vaļā un šī gada laikā ir veiktas jau 35 tamlīdzīgas operācijas.

Liepāju izvēlējās karjeras izaugsmes dēļ

"Tas ir labs rādītājs," atzīst ārsts pats. Un neslēpj, ka sarežģītākos gadījumos joprojām viņam asistē bijušais kolēģis A.Gulbis.

Izvēle par labu Liepājai dzimtajam rīdziniekam Agrim Mertenam radās pamazām. Rīgā viņam bija ļoti labs darbs. A.Mertens ir strādājis gan Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, gan Rīgas 1.slimnīcā, gan Rīgas 2. slimnīcā un bijis arī lektors Sarkanā Krusta medicīnas koledžā. Viņš neslēpj, ka Liepāju izvēlējies tieši izaugsmes iespēju dēļ – Rīgā notiktu daudz gausāk. Pirms vairāk nekā diviem gadiem A.Mertens trīs mēnešus specializējās ASV pie latviešu izcelsmes traumatologa Kristapa Keggi. "Tas bija ļoti vērtīga laiks gan profesionāli, gan arī cilvēcisko attiecību ziņā," viņš atceras.

Atgriežoties Latvijā, nāca piedāvājums atlidot uz Liepāju. Ja atceramies, tad Liepājas domes sadarbībā ar Liepājas reģionālo slimnīcu vēl pirms gada un vairāk reizi, regulāri rīkoja jauno mediķu karjeras dienas. Uz tām aicināja jaunos ārstus un vēl studējošos mediķus, lai iepazīstinātu ar darba iespējām mūsu pilsētā. Toreiz jaunais traumatologs atbrauca, visu apskatīja, taču tad vēl doma par pārcelšanos uz Liepāju neradās. Tā nāca mazliet vēlāk.

Vasarā sava atvaļinājuma laikā, viesojoties Liepājā pie brālēna, A.Mertens uzzināja, ka miris traumatologs Egils Deksnis un slimnīcā steidzami meklē traumatologu. Jaunajam ārstam bija atvaļinājums, un viņš pieteicās mēnesi pastrādāt. Tā sakās sadarbība ar mūsu slimnīcu. Atvaļinājumam beidzoties, viņš atgriezās Rīgā, taču palika šeit uz dežūrām. Un, viņaprāt, tikai loģisks bija tālākais lēmums pārcelties uz šejieni pavisam.

Pēc Liepājā un mūsu slimnīcā pavadītā gada A.Mertens pavisam noteikti apgalvo, ka savu izvēli attiecībā uz Liepāju un Liepājas slimnīcu neesot ne brīdi nožēlojis. Te ir tik daudz darba, ka man šķiet – tas nekad nebeigsies, turklāt slimnīcas vadība man uzticas, ļauj strādāt un ieviest jaunumus," viņš saka.

Slimnīcas valdes priekšsēdētājs Juris Bārzdiņš nenoliedz, ka mugurkaula operācijas, ko tagad var veikt arī Liepājas slimnīcā, ir ļoti liels solis uz priekšu. Pats A.Mertens nosauc vairākus ieguvumus, ko tas nes līdzi: "Pirmkārt, pacientam ir svarīgi ārstēties pēc iespējas tuvāk savai dzīvesvietai. Otrkārt, pēc operācijas ir svarīga tālākā sadarbība ar ārstu un mums visiem: gan man, gan maniem pacientiem esot šeit uz vietas vai tuvākajā apkaimē, nav nekādu problēmu ne sazināties telefoniski, ne arī tikties konsultācijās." Un viņaprāt, eksistē vēl trešais – psiholoģiskais aspekts: tas, ka daudzi uzskata, ka kvalitatīvu medicīnisko palīdzību ir iespējams saņemt tikai Rīgā. "Tā nav!" saka jaunais ārsts. "Es esmu pārliecinājies, ka Liepājas slimnīcā ir ļoti daudz labu ārstu un lielas iespējas sniegt kvalitatīvu un profesionālu palīdzību." Lai celtu savu kvalifikāciju un dalītos pieredzē ar citu valstu kolēģiem, A.Mertens ir stažējies Čehijā, maltā un Dānijā.

35 mugurkaula operācijas gadā

Pirmo lauzta mugurkaula operāciju A.Mertens, piedaloties savam kolēģim A.Gulbim, veica tikai trīs mēnešus pēc ierašanās Liepājā. Paciente bija jauna autoavārijā cietusi sieviete. Tas bija pagājušā gada septembra vidū. Pēc tam, kad viss: gan operācija, gan pacientes atveseļošanās, noritēja veiksmīgi, jaunajam ārstam bija pilnīgi skaidrs, ka šīs operācijas Liepās slimnīcā turpinās.

Nu to ir veiktas jau 35. A.Mertens ieskicē: daļa no pacientiem mugurkaula lūzumā iedzīvojušies traumu rezultātā, bet otra daļa ir pacienti, kam mugurkaula problēmas radušās novecošanas procesā. "Cilvēkam novecojot, mugurkaula kanāls sašaurinās un rezultātā tiek nospiesti mugurkaula smadzenes vai nervu saknītes, kas rada neciešamas sāpes," viņš ieskicē problēmu.

Operācijas laikā gan vieniem, gan otriem pacientiem mugurkaulā ievieto implantu. Pirmā gadījumā, kad ir lūzums, to ievieto, lai tas noturētu mugurkaulu un ļautu kauliem saaugt. Otrā gadījumā – lai iztaisnotu deformāciju un atbrīvotu saspiestos nervus vai mugurkaula smadzenes. Rezultātā cilvēks vairs necieš sāpes un var turpināt kvalitatīvi dzīvot. Vai protēze paliks uz mūžu, vai pēc gada, pusotra vai vairāk to ņems ārā – to katram pacientam izvērtē individuāli. To sakot, A.Mertens uzsver implanti, ko izmanto šīm operācijās, ir ļoti kvalitatīvi.

"Šīs operācijas ir sarežģītas un ilgst, sākot no trīs stundām, bet ir bijuši arī gadījumi, kad operējam pat 10 stundas," saka A.Mertens. "bet rezultāts, kā rāda līdzšinējā pieredze, ir labs." To sakot, viņš piebilst, ka esot jau padomā dažas citas ieceres. "Katrā ziņā man šeit patīk, un prom iet es nedomāju," saka jaunais ārsts, kurš pacientus pieņem gan Liepājas reģionālajā slimnīcā, gan arī Liepājas Olimpiskā centra Medicīnas centrā.

Kristīne Pastore

06/11/2015

Pēdas velves koriģējošu operāciju veic M.Leitlands, M.Malzubris

28/04/2014