Uroloģijas skola Liepājā

Ārsti Dzintra Litavniece un Egils Vjaters uzskata, ka nepieciešama cieša sadarbība starp ģimenes ārstiem un speciālistiem, jo no tā ieguvēji būs gan mediķi, gan pacienti

17. septembrī Liepājas Reģionālajā slimnīcā norisinājās Uroloģijas skolas kursi, uz kuriem tika aicināti ģimenes ārsti no Kurzemes.

Skola tapusi pēc Latvijas Urologu asociācijas iniciatīvas. Asociācijas valdes locekle Dz. Litavniece pastāstīja, ka skolas tēmu banka izveidojusies pateicoties ģimenes ārstu ieteikumiem. Uroloģijas skolas mērķis ir, urologiem sadarbojoties ar ģimenes ārstiem, uzlabot uroloģisko pacientu aprūpi Latvijā, veicināt pacientu savlaicīgu nokļūšanu pie urologa un mudināt ārstēšanā iesaistīties arī ģimenes ārstiem. Pirmās Uroloģijas skolas nodarbības notika šī gada augustā Jelgavā, savukārt septembrī – Liepājā. Ņemot vērā lielo ģimenes ārstu ieinteresētību un atsaucību plānots, ka šāda veida mācības tiks organizētas arī citās lielākajās pilsētās, pārliecināta ir Dz. Litavniece.

Uz kursiem Liepājas slimnīcā bija ieradušies 15 ģimenes ārsti ne tikai no Liepājas, bet arī no Saldus un Skrundas. Mācībās tika apskatīta tāda tēma kā „Prostatas vēža patoģenēze, diagnostika, diferenciāldiagnostika, ārstēšanas iespējas, pacientu gadījumu analīze”, par ko runāja Dz. Litavniece. Savukārt RAKUS, Gaiļezera slimnīcas urologs Andrejs Leiše lasīja lekciju par tēmu: „Erektilā disfunkcija, diagnostika, diferenciāldiagnostika.” Bet Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas centra vadītājs Egils Vjaters informēja par laproskopiju uroloģijā, diagnostiku, diferenciāldiagnostiku un ārstēšanas iespējām.” Turklāt ģimenes ārstiem bija iespēja konsultēt savus pacientus neskaidras klīnikas gadījumos.

Dz. Litavniece: „Domāju, ka apmierināti ir gan lektori, gan klausītāji, jo esam ieguvuši daudz informācijas, kas ir vajadzīga ikdienā. Mums kā reģionālai slimnīcai ir jānodarbojas ar izglītošanu un metodisko darbu. Ņemot vērā to, ka mūsu slimnīcā vairākās specialitātes tiek apmācīti rezidenti, mums ir jātur augsts teorētiskais, akadēmiskais līmenis un ar savām zināšanām jādalās visā reģionā.”

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas centra vadītājs Egils Vjaters pauda viedokli, ka Latvijā semināri bieži vien tiek organizēti ar sponsoru vai medicīnas firmu atbalstu, kas nereti ietekmē apspriežamo tēmu izvēli. Tāpēc, lai objektīvi atspoguļotu ar uroloģiju saistītas problēmas, Urologu asociācijas valdei radās ideja rīkot seminārus, kas nebūtu saistīti ar šo firmu darbību.

E. Vjaters atzīst, ka ģimenes ārstu atsaucība ir ļoti liela, tas priecē. „Kā jebkuri speciālisti arī mēs sadarbojamies ar ģimenes ārstiem – viņi mums sūta slimniekus, mēs tiem sniedzam specializētu palīdzību un pēc tam pacienti atkal turpina ārstēšanos vai novērojas pie ģimenes ārstiem. Līdz ar to, jo labāka būs mūsu sadarbība, jo lielāks ieguvums būs gan mediķiem, gan pacientiem,” pārliecināts ir E. Vjaters. „Sadarbība ar ģimenes ārstiem ir laba un mans ieteikums ir Ģimenes ārstu asociācijas un Urologu asociācijas valdes līmenī izstrādāt kritērijus vai vadlīnijas nosūtīšanai pie speciālistiem. Patlaban ir divas galējības - speciālisti pārspīlē to, cik bieži ir jāsūta pie viņiem un kādas analīzes pirms tam jāveic, savukārt ģimenes ārsti tiem pacientiem, kuriem tiešām vajag veikt analīzes, tās nenozīmē un pie speciālista nenosūta,” norāda E. Vjaters un piebilst: „Ja šos jautājumus atrisinātu administratīvā līmenī, būtu ļoti brīnišķīgi.” Urologs atzīst, ka Liepājas slimnīcā ir ļoti augsts līmenis un uroloģija ir viena no spēcīgākajām ārpus Rīgas, jo daktere Dz. Litavniece izdara visa veida operācijas un rezultāti ir ļoti labi.

Indra Grase

slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste

03/02/2016

Dz. Litavniece prezentē Kurzemes Uroloģijas centra iespējas Talsu slimnīcā