Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem

Ir jautājumi par

COVID-19?

Zvani: 67387661

Aicinām neizmantot ārkārtas tālruni 113 kā uzziņu tālruni, kur iegūt informāciju par COVID-19, lai neradītu risku citiem cilvēkiem saņemt palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.

Pēc operācijas svars vairs nepalielinās

oper(1)
Jau četrus gadu ķirurgs Viesturs Rozītis, ārstējot cilvēkus, kas cieš no pārmērīgas aptaukošanās, Liepājas reģionālajā slimnīcā veic specifiskas kuņģa samazināšanas operācijas, kā rezultātā cilvēka svars normalizējas.
 
Pie viņa šo operāciju brauc veikt ne tikai liepājnieki, bet arī no Rīgas, Daugavpils un citām Latvijas vietām, jo šī ir operācija, kas atšķirībā no dažādām diētām garantē ne tikai ievērojamu svara samazināšanos, bet arī to, ka vēlāk svars atkal nepalielināsies.

 

Pastāstiet, ar ko šī operācija ir tik unikāla?

 
Ļoti vienkārši – ar to, ka mēs no aptuveni divus litrus lielā cilvēka kuņģa to samazinām līdz pavisam mazam kuņģītim, kas ir tikai 30-40 milimetru liels.
 

Ļoti iespaidīgi!

 

Tieši tā un tas arī garantē svara samazināšanos, jo skaidrs, ka cilvēks, kurš ir pieradis dienā izēst katlu ar zupu, ar tik mazu kuņģi to vairs nevarēs izdarīt. Cilvēkiem, kas izvēlas šo operāciju, ir jārēķinās, ka būs jāiemācās ēst no jauna. Krietni mazāk.

 

Šī operācija ir jaunums?

 

Jaunums tā ir pie mums Latvijā, bet citviet pasaulē to veic jau gadu desmitiem ilgi. ASV to sāka jau 1969.gadā un Lietuvā arī šādas operācijas ir ikdienā. Tas, ka pie mums līdz šim tās neveica, mums nekādu godu nedarīja.

 

Tāpēc jūs ķērāties pie lietas?

 

Es to daļēji darīju personisku iemeslu dēļ, jo man kāds skolas laiku draugs bija ar ļoti lielu svaru. Tik lielu, ka pats saviem spēkiem vairs netika galā un lūdza, lai es viņu izoperēju. Tā tas sākās. Viņš bija mans pirmais pacients un pēc operācijas, kas svars strauji kritās, bija ļoti, ļoti priecīgs.

 

Es lasīju, ka 40 procentu cilvēku Latvijā sirgstot ar palielinātu svaru.

 

Jā, nu tas ir sācies arī pie mums. Visticamāk, ka biežākais iemesls ir dažādas ātrās ēstuves un mazkustīgs dzīvesveids. Bet jāsaka atklāti, ka cilvēkiem, kam ir ļoti liels svars, tomēr tā ir pārmantotība no vecākiem. Nu nenotiek tā, ka diviem tieviem cilvēciņiem pēcnācējs ir ar ļoti lielu svaru. Tad ir jābūt kādai citai problēmai.

 

Tomēr tas vien, ka cilvēkam ir palielināts svars par desmit vai vairāk kilogramiem nenozīmē, ka piekritīsiet viņu operēt, ja cilvēks teiks, ka tie kilogrami viņam traucē, bet pašu spēkiem nost nevar dabūt.

 

Nekādā gadījumā! Šī operācija ir paredzēta tikai ļoti nopietniem gadījumiem, kad cilvēka svars ir ļoti liels. Operāciju veic tikai tad, ja veselam cilvēkam ķermeņa masas indekss ir 40 un vairāk, bet, ja ir kādas veselības problēmas: paaugstināts asinsspiediens, cukura diabēts, kaulu locītavu slimības, depresija un citas, kam iemesls varētu būt arī palielinātais svars, toskait arī neauglība, tad operāciju var veikt jau sākot no 35.

 

Paskaidrosim, ko nozīmē ķermeņa masas indekss?

 

Tās ir skaitlis, ko aprēķina, cilvēka svaru kilogramos dalot ar auguma garumu metros, ņemtu kvadrātā. To var arī aprēķināt, ieskatoties mājaslapā

 

 www.vieglaks.lv, ievadot savus parametrus tur esošajā tabulā. Šajā majāslapā var uzzināt arī daudz ko citu saistībā ar palielinātu svaru.

 

Kas līdz šim vairāk biežāk operēts: sievietes vai vīrieši?

 

Operētas ir vairāk sievietes, bet viena trešā daļa no visiem izoperētajiem ir bijuši arī vīrieši. Taču tas nenozīmē, ka vīriešiem aptaukošanās problēma ir retāka, nekā sievietēm. Turklāt zīmīgi tas, ka ar aptaukošanos aizvien biežāk sirgst jau pavisam jauni cilvēki. Ja nemaldos, manai jaunākajai pacientei bija tikai 23 gadi.

 

Īsumā ieskicējiet, kā notiek operācija?

 

Labākā ziņa ir tā, ka to veic ar laporoskopisko metodi, kas nozīmē, ka neatveram vēdera dobumu, bet izdarām vairākus nelielus griezienus, pa kuriem ievadām instrumentus. Pacientam operācijas laikā ir aizmidzis – operāciju izdara vispārējā narkozē, taču ķirurgam šī operācija ir sarežģīta, jo ir jāizlaužas cauri biezai, biezai tauku kārtai. Operācija ilgst no divām līdz pat četrām un vairāk stundām. Ārā mēs neko neizņemam – viss kuņģis paliek tur, kur ir bijis, tikai operācijas laikā mēs to slēdzam, atstājot, kā jau minēju, pavisam nelielu daļu. Turklāt operācijas laikā izslēdzam arī daļu tievās zarnas – apmēram metru, pusotru, kurā notiek barības uzsūkšanās. Līdz ar to tas ir vēl viens iemesls, kāpēc apēstais nenonāk organismā.

 

Kā notiek svara samazināšana?

 

Pacients to sajūt jau pirmajā mēnesī, kad svars var pazemināties pat līdz 15 kilogramiem. Mana pieredze liecina, ka aptuveni divos gados pakāpeniski organisms atbrīvojas no iekrātajām rezervēm. Tas notiek ļoti vienkārši – cilvēks vairs nevar apēst tik lielus apjomus kā iepriekš, taču viņš jūt sāta sajūtu, apēdot mazumiņu. Un līdz ar to ar cilvēku pēc šīs operācijas notiek kaut kas līdzīgs tam, kas notiek ar lāci, kad viņš guļ ziemas miegu – organisms tērē uzkrātās rezerves un tievē.

 

Cik ilgs laiks pēc operācijas jāpavada slimnīcā?

 

Pavisam nedaudz, trīs, augstākais četras dienas. Pēdējā paciente man bija kundze no Aizkraukles, kas pati ar savu auto atbrauca, mēs viņu izoperējām un pēc dažām dienām viņa pati sēdās mašīnā un brauca mājās. Tas nozīmē, ka faktiski cilvēks pēc operācijas jūtas labi.

 

Jūs savus pacientus droši vien satiekat arī pēc operācijas?

 

Jā, lielāko daļu esmu saticis.

 

Un viņi ir apmierināti ar rezultātu?

 

Neviens vēl nav bijis tāds, kas būtu man nācis virsū ar dūrēm un teicis, ka nav labi. Nu kā var būt neapmierināts, ja cilvēks, kurš pirms tam ir svēris 130 kilogramu, tagad sver 68? Bet es esmu operējis arī dižākus – pat 180 kilogramu smagus. Ir tādi cilvēki, kas no aptaukošanās vairs nespēj pat pakustēties, nemaz nerunājot par sevis apkopšanu un ikdienas darbu veikšanu. Atnāca pie manis viena kundze un tā arī pateica – ja es viņu neoperēšot, tad šis viņai ir pēdējais gājiens. Pastaigāt vairs nevarot.

 

Jūs teicāt, ka šī ir efektīvākā svara samazināšanas metode. Kāpēc?

 

Tāpēc, ka atšķirībā no diētām, kuras katrs no maniem bijušajiem pacientiem pirms tam ir izmēģinājis ne vienu vien, ārstējoties ar šo metodi, svars pēc tam vairs nepalielinās. Un mēs zinām, ka tas ir pats svarīgākais – ne tikai svaru samazināt, bet to noturēt. Diemžēl ar diētām vien tas izdodas pavisam nelielai daļai. Lielākoties kaut kādā laika posmā tomēr palielinātais svars atkal atjaunojas, pat, ja diētai ir bijuši ļoti labi rezultāti. Tāpēc es esmu pārliecinājies, ka šī operācija ir patiešām vajadzīga un laba lieta. Vienīgi tā maksā 2200 latus.

 

 

  

Kristīne Pastore

linija4

linija2

Foto galerijas

14/02/2011

kuņģa samazināšanas operāciju veic ķirurgi V. Rozītis un M. Naļivaiko

14/02/2011

Asinsvadu operāciju veic ķirurgs A. Brūveris

linija3

Video galerijas