Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem

Ir jautājumi par

COVID-19?

Zvani: 67387661

Aicinām neizmantot ārkārtas tālruni 113 kā uzziņu tālruni, kur iegūt informāciju par COVID-19, lai neradītu risku citiem cilvēkiem saņemt palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.

Liepājas slimnīca piedzīvo nebijušas pārvērtības

Liepaja 0109
Šajā vietā jau redzami jauno telpu apveidi, bet citviet vēl ir būvgružu kaudzes.

Pagājuša gada maijā Liepājas Reģionālajā slimnīcā bija liels notikums – tāds, kādu mūsdienās piedzīvo reti kāda no Latvijas ārstniecības iestādēm.

Tai atklāja jaunu divstāvu piebūvi. Būvniecība notika ar Eiropas Savienības struktūrfondu finansiālu atbalstu, kas sasniedza 85% no kopējā finansējuma.

Šogad vērienīgie būvniecības darbi turpinās, un līdz 2014. gada rudenim vairāk nekā puse no 12 stāvu lielās slimnīcas augstceltnes būs pārvērtusies līdz nepazīšanai. Tā līdzināsies modernākajām Eiropas valstu ārstniecības iestādēm.

 

 

Mūsdienīgas veselības aprūpes iestādes paraugs

 

Vērienīgā rekonstrukcija, ko Liepājas Reģionālajā slimnīcā uzsāka 2011. gada janvāra sākumā, pēc jaunās piebūves nodošanas ekspluatācijā uzņēmusi vēl plašākus apgriezienus, un pašlaik būvdarbi norisinās no pagrabstāvā līdz pat 12. stāvam slimnīcas augstceltnes rietumu spārnā.

Kas notiek jaunajā piebūvē? Plašajā pirmajā stāvā atrodas slimnīcas Konsultatīvā nodaļa, kur ambulatoros pacientus pieņem gandrīz visi slimnīcā strādājošie speciālisti, kā arī speciālisti, kas ierodas no citām pilsētām. Konsultāciju kabineti ierīkoti, ievērojot visstingrākos epidemioloģiskās drošības noteikumus un konfidencialitātes principus: pacients ienāk pa vienām durvīm, bet ārsts – pa citām. Uz kabineta durvīm nav norādīts ne ārsta uzvārds, ne specialitāte.

Jaunās piebūves otro stāvu aizņem sešas jaunas un mūsdienīgas operāciju zāles. Tās aprīkotas ar jaunām iekārtām. Daļu otrā stāva aizņem gaišs un plašs dienas stacionārs. Tieši dienas stacionāra izmantošana medicīnisko pakalpojumu saņemšanai ir Liepājas reģionālās slimnīcas pēdējo gadu jaunievedums, lai pacienti pēc iespējas vairāk palīdzības – izmeklējumus, ārstēšanu un arī vienkāršākas operācijas – varētu veikt vienas dienas laikā un jau tajā pašā vakarā doties mājās, ilgstoši neuzturoties slimnīcā.

 

Pārvērtības no pagrabstāva līdz pašai augšai

 

Slimnīcas vērienīgie rekonstrukcijas darbi sadalīti kārtās. Pirmā kārta, kurā ietilpa liftu nomaiņa, Neatliekamās medicīniskās palīdzība transporta slūžu izbūve un iepriekš minētās piebūves celtniecība, jau aiz muguras. Līdz šā gada rudenim jābūt pabeigtai 2. kārtai, kuras laikā rekonstrukciju piedzīvos slimnīcas galvenā korpusa pagrabstāvs, ka arī pirmais un otrais stāvs.

Pirmajā stāvā atradīsies Radioloģijas nodaļa, kurā būs rentgena kabineti, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse un cits šai nodaļai piederīgais, kā arī funkcionālā diagnostika. Savukārt otrajā stāvā izvietos jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļu, dzemdību zāles un pēcdzemdību palātas, kā arī Intensīvās terapijas nodaļu un invazīvās radioloģijas jeb angiogrāfijas kabinetu. Šīs pārmaiņas jau notiek, intensīvi pārplānojot un remontējot telpas.

Kopā ar Liepājas Reģionālās slimnīcas valdes locekli Andri Vistiņu izstaigājam rekonstrukcijai paredzētos stāvus. Stāvot plašajā otrā stāva telpā, kur atradīsies Intensīvās terapijas jeb reanimācijas nodaļa, viņš, izpletis rokas uz abām pusēm, rāda: «Šeit, kur es stāvu, būs viens māsu postenis, bet tur, priekšā, trīs slimnieku gultas gar katru malējo sienu. Otrs māsu postenis būs mazliet tālāk – no tā arī varēs pārskatīt sešus slimniekus.» Atsevišķas vienvietīgas palātas būs infekciju slimniekiem. Kopumā reanimācijas nodaļā būs 14 gultas. «Tur, aiz sienas, ir jaunās operāciju zāles,» viņš norāda jaunās piebūves virzienā. «Reanimācijas nodaļa ar to būs savienota.» Slimnīcas pagalmā strādnieki jau uzsākuši savienojoša tuneļa būvniecību: tas būs otrā stāva līmenī un savienos Intensīvās terapijas nodaļu ar slimnīcas centrālo korpusu. Pats iekšpagalms būs labiekārtots ar betonētiem celiņiem, puķu dobēm un soliņiem mierīgai atpūtai.

Vienlaikus ar šiem darbiem būvnieki jau ķērušies pie 4. kārtas būvdarbiem, kas paredz pilnu rekonstrukciju slimnīcas augstceltnes rietumu spārnam no 3. stāva līdz 12. Kad rekonstrukcija būs pabeigta, šajā spārnā būs izveidotas 10 tipveida nodaļas ar 28 gultām katrā.

«Līdz apkures sezonas sākumam bija svarīgi demontēt un no jauna uzstādīt inženierkomunikācijas apkurei un ūdenim, lai nebūtu paralizēts slimnīcas darbs,» saka A. Vistiņš, skaidrojot, kāpēc jāapvieno vairāku kārtu būvdarbi. Taču inženierkomunikācijas nav vienīgais, kas jau paveikts nākamo kārtu īstenošanā. Nodaļās nojauc starpsienas un arī izved būvgružus, lai tūlīt pēc tam, kad būs pabeigta 2. kārta, varētu ķerties pie tālākajiem darbiem.

Slimnīcas rekonstrukciju veic pilnsabiedrība Piegādātāju sabiedrība RBSSKALS&RBSSKALS Būvvadība, kas par apakšuzņēmējiem lielākoties izvēlas vietējās Liepājas būvfirmas. Ģenerāluzņēmēja pārstāvji: būvdarbu vadītājs Edgars Briedis un būvlaukuma vadītājs Mārtiņš Pogulis saka atzinīgus vārdus par vietējiem speciālistiem un ieskicē, ka, strādājot arī ziemā, jo darbi notiek iekštelpās. Līdz ar to slimnīcas rekonstruētāji ir izdevīgā situācijā. Tā kā Liepājā notiek vērienīgi daudzdzīvokļu māju rekonstrukcijas darbi, gada siltajā laikā ir problēmas ar darbaspēku, taču ziemā šie darbi un arī individuālā būvniecība pieklususi, un tā ir iespēja slimnīcu nodrošināt ar prasmīgiem speciālistiem. Turklāt abi būvnieku pārstāvji atzīmē kādu dabai draudzīgu niansi saistībā ar šo rekonstrukciju. Būvniecības laikā no objekta jāizved milzīgs daudzums būvgružu – pārpalikumi no izgrautajām starpsienām, grīdām un citi. Tos nevis noglabā kādā atkritumu poligonā, par ko būtu jāmaksā liela nauda, bet pagaidām saber lielā kaudzē slimnīcas teritorijā, lai vēlāk tos sasmalcinātu un izmantotu otrreiz – ceļu būvē vai citur.

 

Rūpes par personāla ērtībām

 

Vienlaikus ar ārstniecisko telpu pārvērtībām projekta laikā ir domāts arī par slimnīcā strādājošo cilvēku ērtībām. «Daudzi mūsu darbinieki labā laikā uz darbu brauc ar velosipēdu, tāpēc ir jādomā, kur viņiem savus braucamos droši novietot,» saka A. Vistiņš. «Agrākais plašais slimnīcas vestibils, kur savulaik staigāja gan pacienti un apmeklētāji, gan personāls, pēc rekonstrukcijas paredzēts tikai personāla vajadzībām. Tur plānots ierīkot velosipēdu stāvvietu.» Savukārt pagrabstāvā jau notiek būvdarbi, un tur atradīsies personāla ģērbtuves. Arī tādu līdz šim slimnīcā nebija, un nodaļās bija papildus jādomā par telpām personāla virsdrēbēm. No pagrabstāva uz pirmo stāvu izbūvēs divas jaunas kāpnes. Iekļūšanai garderobē darbiniekam izsniegs identifikācijas karti. Katram darbiniekam ģērbtuvē būs skapītis, kur atstāt virsdrēbes un nodaļā nevajadzīgas mantas. Tur būs arī dušas, lai pēc darba dienas beigām varētu nomazgāties. «Šādi būs atrisināta lieku telpu nepieciešamība nodaļās,» skaidro Andris Vistiņš.

Slimnīcas sētas pusē valdes loceklis rāda plašo laukumu, ko pašlaik gan vēl aizņem smagā būvtehnika, vagoniņi un daudz kas cits. Pirms rekonstrukcijas tur bija plašs stāvlaukums, kur savas automašīnas atstāja gan personāls, gan arī slimnieki un viņu piederīgie. Lai gan laukums ir plašs, vietu visiem arvien pietrūka, tāpēc no rīta līdz pat pēcpusdienai automašīnu pilnas bija arī blakus esošās ielas. Pēc rekonstrukcijas stāvlaukums paredzēts tikai personāla vajadzībām.

Andris Vistiņš cer, ka, ierīkojot personāla automašīnu novietošanai atsevišķu stāvlaukumu, izdosies atslogot laukumu, kas atrodas slimnīcas austrumu pusē aiz jaunās piebūves. To ceļot, izveidoja arī stāvlaukumu slimnieku un apmeklētāju automašīnu novietošanai, taču jau no pirmajām dienām bija skaidrs, ka tas ir par mazu – tāpat kā agrāk automašīnu pilnas ir tuvējās ielas. Līdz ar jaunās piebūves uzcelšanu gan slimniekiem, gan apmeklētajiem un darbiniekiem, kuri slimnīcā ierodas ar sabiedrisko transportu, ir vēl kādas patīkamas pārmaiņas – ja agrāk no pieturvietas līdz slimnīcai bija jāmēro pārsimt metru garš ceļa posms, tad tagad autobuss piebrauc uz apstājas pie pašām slimnīcas durvīm: pāris soļu un esi telpās.

 

Pie durvīm klauvē nākamie darbi

 

2014. gada rudens Liepājas slimnīcai būs ļoti īpašs – ekspluatācijā nodos visu rekonstrukcijas laikā paveikto. Taču tas nenozīmē, ka tad tās vadītājiem būs iespēja palaiskoties. Nebūt ne, jo nerekonstruēts palicis vēl slimnīcas austrumu spārns no 3. līdz 12. stāvam. Jau patlaban līdztekus vērienīgajiem rekonstrukcijas darbiem notiek sarunas par iespējām atrast līdzekļus, lai pārvērtības piedzīvotu arī tas. Vairākkārt savu palīdzību solījusi Ingrīda Circene, un slimnīcas vadītāji tic, ka naudu izdosies dabūt. Taču vienlaikus jau tagad jādomā, kā šo spārnu izmantos, jo skaidrs, ka saskaņā ar pašreizējām veselības aprūpes nostādnēm, kad prioritāte ir ambulatorā ārstēšana, slimnīcā tik daudz gultu kā līdz šim nebūs vajadzīgs. Taču liepājniekiem jau ir dažādas ieceres, kā izmantos austrumu spārnā esošās telpas.

Andris Vistiņš stāsta: jau tagad ir skaidrs, ka austrumu pusē paliks vairākas slimnīcas nodaļas, piemēram, Sociālās aprūpes, Narkoloģijas u.c. nodaļas. Tur plānots ierīkot arī dienesta viesnīcu gan apmeklētajiem, gan slimniekiem, kas nokļuvuši slimnīcā vēlā vakara stundā vai naktī, saņēmuši nepieciešamo palīdzību, taču naktī nevar nokļūt mājās. Par šo telpu izmantošanu ir vēl dažādi citi plāni, tostarp arī jaunu nodaļu atvēršana, mācību un praktisko nodarbību telpu atvēlēšana Rīgas Stradiņa universitātes Liepājas filiālei un citam.

Nopietns jautājums ir par slimnīcas augstceltnes ārsienu siltināšanu: gan energoefektivitātes nolūkos, gan arī vizuālā izskata dēļ. Iepriekšējos gados, lai šo darbu paveiktu, pavīdēja cerība saņemt naudu no Klimata pārmaiņu instrumenta, taču tagad izskatās, ka tā diezin vai piepildīsies. Tāpēc jāmeklē jauni risinājuma varianti, jo māja ir jāsiltina – bez tā iztikt nevarēs.

 

  • Liepājas Reģionālās slimnīcas rekonstrukcija sākta 2011. gada 4. janvārī.
  • Rekonstrukcijas finansējums pa kārtām. 1.kārta: slimnīcas liftu nomaiņa un NMP transporta slūžu izbūve – kopējās attiecināmās izmaksas 4,9 miljoni latu (85% – ERAF finansējums, 13,21% – valsts finansējums, 1,79% – pašvaldības līdzfinansējums). Rekonstrukcijas 2., 3., 4. kārta – kopējās attiecināmās izmaksas 9,3 miljoni latu ( 84,21% – ERAF finansējums, 5,79% – valsts budžeta nauda, 10% – pašvaldības līdzfinansējums).

 

 

 

 

 

Pārpublicējums no laikraksta „Tauta un veselība”

linija4

linija2

Foto galerijas

04/04/2018

RSU studenti iepazīst slimnīcu

15/10/2017

RSU studenti iepazīst slimnīcu

linija3

Video galerijas

06/02/2018

Liepājā uzmanību vērš onkoloģiskajām saslimšanām

18/01/2018

Reģionālā slimnīca piedzīvos rekonstrukcijas darbus.