Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem

Ir jautājumi par

COVID-19?

Zvani: 67387661

Aicinām neizmantot ārkārtas tālruni 113 kā uzziņu tālruni, kur iegūt informāciju par COVID-19, lai neradītu risku citiem cilvēkiem saņemt palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.

Liepājas kardioloģija uz XXI gadsimta sliekšņa.

Alfrēds Lībiņš


„Liepājā nekad neoperēs sirdi" - citāts no Liepājas Pilsētas centrālās slimnīcas galvenā ārsta uzstāšanās TV Dzintare 1996. gadā.

Sakarā ar „jaunās slimnīcas" 10 gadu jubileju. Tik tiešām vēl pirms 11 gadiem reti kurš varēja iedomāties, ka mūsu pilsētā varētu attīstīties medicīnas tehnoloģijas, kas nodrošinātu īpaši smagu un sarežģītu sirds - asinsvadu slimību mūsdienīgu ārstēšanu, taču pēc sirds - asinsvadu kateterizācijas laboratorijas atklāšanas pagājušā gada nogalē, varam uzskatīt, ka pirmais solis šajā virzienā jau sperts. Jau šobrīd slimnīcā veiktas 270 invazīvas procedūras, tajā skaitā 194 koronarogrāfijas, kas ļauj verificēt vainagartēriju bojājumu lokalizāciju un apjomu. Nākošais solis varētu būt šo bojājumu ārstēšana, kas pacientam ir droša un mazsāpīga procedūra - alternatīva smagām un sarežģītām sirds operācijām. Par to, galvenokārt, jāpateicas Eiropas Savienības finansiālam atbalstam, jo mūsu pilsētā un valstī vēl ar vien nav pienācīgu resursu šādu tehnoloģiju iegādei un apkalpošanai. Tādēļ, droši vien liepājniekiem vēl ar vien nav zināms kurā no pilsētas objektiem šobrīd ir visaugstākās tehnoloģijas, jo pēc digitālā angoigrāfā ielikto tehnisko un zinātnes sasniegumu apjoma līdzīgu iekārtu mums vēl arvien nav.

 

Lai jauno aparatūru varētu lietot visefektīvāk, pilsētas mediķi un pacienti jāinformē par sekojošiem momentiem:

1. angiogrāfs nodrošina sirds vainagartēriju, galvas smadzeņu asinsvadu, nieru, iegurņa orgānu, locekļu un citu orgānu asinsvadu stāvokļa precīzu izmeklēšanu, kā arī dod iespēju „salabot" bīstamas to patoloģijas (gan sašaurinājumus - stenozes, gan paplašinājumus - aneirismas) pacientam nesāpīgā un saudzējošā veidā.

2. Aparatūras pilnvērtīga darba nodrošināšanai jāturpina regulāra personāla apmācība, kura ilgst gadiem, taču šobrīd balstās vienīgi uz atsevišķu speciālistu entuziasma.

3. Visi procedūrās lietojamie instrumenti un citi resursi ir ļoti dārgi. Piemēram, 1 koronarogrāfija valstij izmaksā aptuveni 500 latu, tādēļ pirms doties uz invazīvo izmeklēšanu pacientam kopā ar ģimenes ārstu rūpīgi jāizvērtē visas indikācijas, jāveic nepieciešamie izmeklējumi (EKG, Veloergometrija, Ehokardiogrāfija, bioķīmiskās analīzes), lai pacients no izvazīvās izmeklēšanas gūtu maksimālu labumu. Šo apsvērumu dēļ pieteikt pacientu invazīvām procedūrām drīkst vienīgi ģimenes ārsts. Piesakot rindā uz procedūru, vēlams arī informēt par pacienta koordinātēm (tālruņa numurs), lai, vajadzības gadījumā, varētu informēt par iespējamu aparatūras bojājumu vai citu iemeslu, kādēļ procedūra varētu būt uz laiku atlikta.

4. Invazīvās procedūras pacientam ir praktiski nekaitīgas, taču personāls ik dienas saņem ievērojamu Rtg. apstarojuma devu, kas ierobežo veicamo procedūru skaitu.

5. Visas invazīvās procedūras mūsu valsts iedzīvotājiem apmaksā valsts. Nepieciešams tikai „parastais" pacienta līdzmaksājums par attiecīgo gultas dienu skaitu slimnīcā. Slimniekam lūdzam ņemt līdzi 2 tukšas CD matricas. Nekādi papildus maksājumi nav nepieciešami.