Asinsspiediens – klusais drauds, kuru var kontrolēt
17. 05. 2025.
Kad pēdējo reizi pārbaudījāt savu asinsspiedienu? Šis vienkāršais jautājums var izrādīties izšķirošs, kad runa ir par jūsu veselību un dzīves ilgumu. Hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens ir galvenais sirds un asinsvadu slimību un priekšlaicīgas mirstības cēlonis visā pasaulē, arī Latvijā. Tā ir nopietna, bet bieži vien nemanāma problēma – daudzi cilvēki pat nenojauš, ka viņu asinsspiediens ir paaugstināts, jo visbiežāk tas nerada nekādus simptomus. Tieši tāpēc hipertensiju bieži dēvē par “kluso slepkavu”.
Ja paaugstināts asinsspiediens netiek ārstēts, tas var izraisīt tādas smagas sekas kā insults, miokarda infarkts, sirds mazspēja, nieru darbības traucējumi un pat demenci. Šīs slimības būtiski ietekmē dzīves kvalitāti, darba spējas un pat spēju patstāvīgi rūpēties par sevi. Tāpēc asinsspiediena kontrole ir viens no nozīmīgākajiem profilakses pasākumiem, kas palīdz ne tikai pagarināt mūžu, bet arī nodrošināt labāku dzīves kvalitāti.
Latvijā hipertensija ir ļoti izplatīta – ar to slimo aptuveni 40% pieaugušo iedzīvotāju. Diemžēl daudzi par to nezina vai arī, zinot savu diagnozi, neveic nekādas darbības, lai situāciju uzlabotu. Regulāras asinsspiediena pārbaudes un savlaicīga ārstēšana var glābt dzīvību. Tāpēc Pasaules hipertensijas diena, kas ik gadu tiek atzīmēta 17. maijā un šogad svin savu 20. gadadienu, īpaši uzsver vajadzību pēc precīziem asinsspiediena mērījumiem un izpratnes par to nozīmi.
Asinsspiediena mērīšana šķiet vienkārša, taču, lai iegūtie rādījumi būtu uzticami un salīdzināmi ar standarta vērtībām, nepieciešams ievērot vairākus noteikumus. Mērījums jāveic miera stāvoklī, pēc vismaz piecu minūšu atpūtas. Cilvēkam jābūt sēdošā pozā ar atbalstītu muguru, nesakrustotām kājām, un roka, uz kuras tiek veikts mērījums, jānovieto sirds līmenī. Šos ieteikumus ir svarīgi zināt ikvienam cilvēkam, kurš pats mājās kontrolē savu asinsspiedienu.
Hipertensijas ārstēšana visbiežāk sākas ar dzīvesveida maiņu – veselīgs uzturs ar mazāku sāls daudzumu, regulāras fiziskās aktivitātes, svara kontrole un smēķēšanas atmešana jau būtiski samazina asinsspiedienu. Ja šie pasākumi nav pietiekami, ārsts var nozīmēt medikamentus, kas jālieto regulāri un atbilstoši norādījumiem.
Latvijā ģimenes ārsti, kardiologi un sabiedriskās veselības organizācijas arvien aktīvāk iesaistās sabiedrības izglītošanā un profilakses pasākumos. Šajā Pasaules hipertensijas dienā aicinām ikvienu atcerēties tās moto: “Precīzi izmēriet asinsspiedienu, kontrolējiet to, dzīvojiet ilgāk!”
Indra Grase
SIA „LIEPĀJAS REĢIONĀLĀ SLIMNĪCA”
sabiedrisko attiecību speciāliste
+371 26591363
indra.grase@liepajasslimnica.lv