Sākums Jaunumi Liepājā turpinās gremošanas slimību profilakses pētījums

Liepājā turpinās gremošanas slimību profilakses pētījums

14.11.2022.

Lai veicinātu kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanos, Liepājā darbu turpina GISTAR pētījumu centrs, kas 2022.gada martā izveidots sadarbojoties Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūtam (LU KPMI) un Liepājas Reģionālai slimnīcai (LRS). GISTAR ir LU KPMI sadarbībā ar Starptautisko vēža pētniecības aģentūru veikts pētījums, kas pēta kuņģa un zarnu vēža izraisītās mirstības samazināšanas iespējas. Pētījuma vadītājs ir Latvijas Universitātes Medicīnas Fakultātes profesors, gastroenterologs Mārcis Leja.

Liepājas GISTAR pētījuma centrs atrodas Jūrmalas ielā 23. Darba laiks darba dienās no 7:00-13:00. Pieraksts bezmaksas izmeklējumiem pa tālruni 25 679 868.

Pētījuma ietvaros bez maksas tiek veikta 40-64 gadus vecu iedzīvotāju gremošanas trakta pārbaudes. Iedzīvotājus, kuri piekrīt piedalīties pētījumā, aptaujā īpaši apmācīti mediķi, aizpildot anketu, kas apkopo dzīvesveida faktorus, kā arī iepriekšējās saslimšanas un sūdzības. Visi dalībnieki tiek lūgti veikt slēpto asiņu testu izkārnījumos, kā arī tiek paņemti asins paraugi, kurus analizē pēc īpašas pētījumā noteiktas shēmas. Pētījuma dalībniekus, kuriem analīzēs tiek atklātas novirzes no normas, uzaicina turpmākiem izmeklējumiem.

No Liepājas pētījuma centra darbības uzsākšanas brīža pētījumā iesaistītas 409 personas, 61 personai jeb gandrīz 15% noteikta eradikācijas terapija vai turpmāki valsts apmaksāti izmeklējumi (kolonoskopija, augšējā endoskopija).

Centra darbība tiek finansēta no Latvijas Universitātes, Liepājas Reģionālās slimnīcas, valsts un ERAF budžeta Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta Nr. 1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)" ietvaros.

HYCOR ir hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR), kas tiek īstenots uz GISTAR pētījuma bāzes un kura uzdevums ir veicināt izelpas gaistošā marķiera koncepciju kolorektālā vēža skrīningā, veicinot jauna hibrīda analizatora izstrādāšanu šim mērķim.

Uzziņai:

GISTAR pētījumā jau ir iesaistīti vairāk kā 10 381 Vidzemes, Latgales un Kurzemes iedzīvotāju no Cēsu, Alūksnes, Ludzas, Saldus, Tukuma, Dobeles, Madonas, Rēzeknes, Jēkabpils un Kuldīgas novadiem. Veicot izmeklējumus, agrīni atklāti vairāki kuņģa un resnās zarnas ļaundabīgi audzēji, kuņģa helikobaktērija, kā arī dažādas ļaundabīgo audzēju risku paaugstinošas saslimšanas. Iedzīvotājiem nodrošināta vai ieteikta ārstēšana.

Ik gadu visa pasaulē tiek atklāti 3.88 miljoni jaunu saslimšanas gadījumu ar gremošanas sistēmas audzējiem. Katru gadu ar šādiem audzējiem mirst ap 2.83 miljoniem cilvēku. Latvija pieder pie augsta riska zonas, kur ik gadu kuņģa vēzi diagnosticē 600 cilvēkiem, savukārt, apmēram 500 pacientu ik gadu kuņģa vēža dēļ mirst. Visplašāk izplatītie gremošanas sistēmas audzēji ir resnās un taisnās zarnas jeb kolorektālais vēzis un kuņģa vēzis. Lielākajā daļā gadījumu savlaicīga ļaundabīgo procesu diagnostika ļauj audzējus veiksmīgi ārstēt vai būtiski palielināt pacientu dzīvildzi un dzīves kvalitāti.