Sākums Jaunumi Pulmonoloģe Ilze Pētermane konsultē pieaugušos par plaušu un elpceļu slimībām

Pulmonoloģe Ilze Pētermane konsultē pieaugušos par plaušu un elpceļu slimībām

18.10.2023.

Liepājas Reģionālās slimnīcas Ambulatorās veselības aprūpes daļā pacientus pieņem ārste - internās medicīnas un pulmonoloģijas speciāliste Ilze Pētermane, kas ārstē akūtas un hroniskas plaušu un elpceļu slimības pieaugušajiem.

I.Pētermane ir liepājniece. Dzimusi, augusi un skolojusies Liepājā. Studiju laikā pārcēlusies uz Rīgu. Ilgu laiku strādājusi Rīgas 1.slimnīcā un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Plaušu un tuberkulozes slimību centrā. Bet tagad nolēmusi atgriezties dzimtajā pilsētā. “Līdz jaunajam gadam vēl strādāšu RAKUS. Pēc tam – tikai Liepājā. Ikdienā ir ļoti grūti apvienot darbu gan Rīgā, gan Liepājā. Un katru reizi, kad es braucu prom no Liepājas uz Rīgu, mani nepamet sajūta, ka tas ir nepareizi. Līdz ar to nolēmu, ka ir jāpārceļas atpakaļ. Ģimene man jau ir Liepājā, jo vīrs man arī ir liepājnieks. Mums ir lauku māja, kur dzīvojam un kuru atjaunojam. Arī visi mani draugi no vidusskolas laikiem ir Liepājā. Protams, ir arī draugi un paziņas Rīgā, bet ar saknēm esmu Liepājā.”

Turpmāk I.Pētermane slimnīcā strādās gan Iekšķīgo slimību nodaļā, gan Uzņemšanas nodaļā, gan sniegs ambulatoras konsultācijas. “Ikdienā darbības lauks ir plašs - vīrusu saslimšanas, infekcijas, elpceļu veselība, plaušu veselība, tai skaitā strādāju gan ar tuberkulozes pacientiem, gan ar HOPS pacientiem. Kas attiecas uz tuberkulozi, tad pulmonologs ir tiešās pieejamības speciālists un nav vajadzīgs pat ģimenes ārsta nosūtījums.”

Tuvojoties rudenim, speciāliste iesaka vakcinēties pret gripu un Covid-19. “Rudens ir pārejas periods no vasaras uz ziemu, tas ir vīrusu laiks, saslimšanas laiks. Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu vai Covid-19 smagā formā un nenonāktu slimnīcā, iesaku vakcinēties pret šīm infekciju slimībām. Vakcinācija ir īpaši svarīga cilvēkiem ar paaugstinātu gripas un Covid-19 komplikāciju risku. Piemēram, cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu, cilvēkiem pēc sešdesmit gadu vecuma ar hroniskām slimībām – sirds asinsvadu saslimšanām, bronhiālo astmu, cukura diabētu u.c.,” skaidro I.Pētermane.

Rudenī var saasināties arī astma. “Pirmais brīdinājuma signāls, kas varētu liecināt par astmu, ir ilgstošs klepus - vairāk nekā četras nedēļas. Tipiskākie astmas simptomi ir elpas trūkums un sēkšana agri no rīta vai naktīs. Tāpat īpaši piesardzīgiem jābūt cilvēkiem, kuri vairākas reizes gadā saaukstējas.”

Viena no izplatītākajām plaušu slimībām smēķētāju vidū ir HOPS, jeb hroniska obstruktīva plaušu slimība. I.Pētermane skaidro, ka tieši smēķēšanas atmešana ir labākā HOPS ārstēšanas metode. “Visiem smēķētājiem iesaku nesmēķēt, jo gribot negribot smēķēšana rada hronisku elpceļu iekaisumu - vai tās ir elektroniskās cigaretes, vai tā ir karsējamā tabaka, vai parastās cigaretes. Kā arī iesaku pievērsties veselīgam dzīves veidam. Tās ir fiziskās aktivitātes svaigā gaisā, daudzveidīgs un veselīgs uzturs, vitamīni imunitātes stiprināšanai u.c..

Rudenī var saasināties arī alerģiskas saslimšanas. Piemēram, cilvēkam var būt jutība pret trūdošām lapām, pelējumu, it sevišķi tad, kad lielai daļai daudzdzīvokļu māju vēl nav pieslēgta apkure un telpas ir mitras, kas rada labvēlīgu vidi pelējuma sēnītes augšanai. Cilvēkiem var būt alerģija arī no putekļu ērcītēm. Šādos gadījumos alerģiskiem cilvēkiem nav ieteicams izvēlēties vilnas, dūnu vai griķu spilvenus, vēlams izraudzīties sintētiska materiāla spilvenus un segas, jo tie ir vieglāk kopjami. Tāpat regulāri jāveic telpu mitrā uzkopšana, jānovāc mīkstie paklāji u.c.. Ja ir slimības saasinājumi, tad jāmeklē speciālista palīdzība,” norāda I.Pētermane.

Pacienti, kuriem nepieciešama pulmonologa konsultācija, var pierakstīties pie ārstes Ilzes Pētermanes zvanot uz Ambulatorās veselības aprūpes daļu pa telefonu: 63403231, katru darba dienu no plkst. 8.00 līdz 16.00 vai ierodoties personīgi reģistratūrā darba dienās no plkst. 7.30 – 16.30, kā arī izmantojot e-pieraksta sistēmu. Ārste pieaugušos pacientus pieņem gan ar ģimenes ārsta nosūtījumu, gan sniedz maksas konsultācijas.


Indra Grase

SIA „LIEPĀJAS REĢIONĀLĀ SLIMNĪCA”

sabiedrisko attiecību speciāliste

+371 26591363

indra.grase@liepajasslimnica.lv