Sākums Jaunumi Sākot no nākošā gada informāciju par veikto vakcināciju uzkrās valsts e-veselības sistēmā

Sākot no nākošā gada informāciju par veikto vakcināciju uzkrās valsts e-veselības sistēmā

09.11.2023.

Sākot ar 2024. gada 1. janvāri, ikviena ārstniecības iestāde informāciju par pacientiem veikto vakcināciju, kas veikta no 1. janvāra, ievadīs valsts e-veselības sistēmā. Tas nodrošinās vakcinācijas datu uzkrāšanu vienuviet, uzlabojot informācijas pieejamību un atvieglojot darbu veselības nozares profesionāļiem. Savukārt iedzīvotāji varēs ērti piekļūt savai vakcinācijas informācijai portālā www.eveseliba.gov.lv, informē Nacionālais veselības dienests (NVD).

Ārstniecības iestādēm e-veselībā būs jāievada dati gan par valsts apmaksāto, gan maksas vakcināciju. Vēsturiskos vakcinācijas datus iestādes varēs ievadīt sistēmā pēc brīvprātības principa. Iepriekš e-veselības sistēmā bija jāievada tikai dati par veikto vakcināciju pret Covid-19 un gripu.

“Covid-19 pandēmijas laikā, kad ārstniecības iestādes uzsāka Covid-19 vakcinācijas datu ievadīšanu e-veselībā, tika likts pamats vakcinācijas datu digitalizācijai. Tas bija nozīmīgs e-veselības attīstības posms, jo jau pavisam drīz mēs uzsāksim visu vakcinācijas datu uzkrāšanu vienkopus drošā valsts sistēmā”, uzsver Līga Gaigala, NVD vadošais eksperts veselības aprūpes jautājumos.

Tāpat kā līdz šim, ja iedzīvotājs vēlēsies noskaidrot informāciju par nepieciešamo vakcināciju vai revakcināciju, viņš varēs sazināties ar savu ģimenes ārsta praksi, kas plāno un organizē pacientu vakcināciju, un, kurā ir pieejama informācija par saņemtajām potēm. Savukārt, ja iedzīvotājs vēlēsies pats apskatīt informāciju par veikto vakcināciju, tad to varēs izdarīt, autentificējoties www.eveseliba.gov.lv. NVD atgādina, ka iedzīvotāji, kuri vēlas piekļūt savu nepilngadīgo bērnu vai aizbilstamo datiem e-veselībā, to var izdarīt, autentificējoties www.eveseliba.gov.lv un pieslēgšanās logā izvēloties lietotāju, par kuru vēlas apskatīt datus.

Vakcinācijas datu uzkrāšana e-veselībā uzlabo informācijas pieejamību visām ārstniecības personām, kas nodrošina pacienta veselības aprūpi un ir iesaistītas pacienta vakcinācijas plānošanā un īstenošanā. Turpmāk, pakāpeniski uzkrājoties vakcinācijas datiem, ārstniecības personas nepieciešamības gadījumā varēs ātri uzzināt pacienta imunizācijas stāvokli. Piemēram, ja operatīvi jālemj par sniedzamās palīdzības apjomu traumas gadījumā, e-veselībā varēs noskaidrot, vai pacients ir vakcinēts pret stingruma krampjiem.

Vakcinācijas datu digitalizācija atvieglo arī veselības nozares profesionāļu ikdienu, jo, ievadot informāciju par veikto vakcināciju e-veselībā, vairs nebūs nepieciešams veikt vairākkārtīgu vakcinācijas datu norādīšanu dažādos dokumentos un nebūs jāgatavo atskaite par vakcīnu izlietojumu Slimību profilakses un kontroles centram. Tādējādi tiek mazināts administratīvais slogs un ietaupīts ārstniecības personu laiks.

Gadījumā, ja informācija par vakcināciju, kas ir veikta no 2024. gada 1. janvāra, nebūs pieejama e-veselībā, iedzīvotājiem sākotnēji jāsazinās ar iestādi, kas veikusi vakcināciju, lai pārliecinātos, ka informācija ir ievadīta sistēmā. Savukārt, ja informācija nav pieejama kādu citu iemeslu dēļ, iedzīvotājiem jāsazinās ar e-veselības lietotāju Atbalsta dienestu, zvanot pa tālruni 67 803 300 vai rakstot e-pastu uz atbalsts@eveseliba.gov.lv.


Informāciju sagatavoja:

Sintija Gulbe

Nacionālā veselības dienesta

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece

Tālr.: 67043744, 26368442