Sirds un asinsvadu slimības: riska faktori, profilakse un ārstēšanas iespējas
Februāris – sievietes sirds veselības mēnesis
12. 02. 2025.
Sirds un asinsvadu slimības ir viens no galvenajiem mirstības cēloņiem pasaulē. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) informē, ka Latvijā katru gadu no sirds un asinsvadu slimībām mirst ap16 000 iedzīvotāju – aptuveni katrs otrais nāves cēlonis Latvijā ir tieši sirds un asinsvadu slimības.
Vidēji katram Latvijas pieaugušajam iedzīvotājam piemīt trīs sirds un asinsvadu slimības veicinoši riska faktori, norāda SPKC pārstāvji. Visbiežāk sastopamie riska faktori ir smēķēšana, arteriālā hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens un paaugstināts holesterīna līmenis asinīs.
Ja rodas sirds veselības problēmas, Liepājas Reģionālā slimnīca piedāvā mūsdienīgus izmeklējumus un ārstēšanas iespējas sirds un asinsrites sistēmas slimībām. Slimnīcā veic koronāro asinsvadu izmeklēšanu (koronarogrāfiju) un, ja nepieciešams, veic arī stentēšanu, kas palīdz uzlabot asins plūsmu un novērst infarkta risku.
Lai laikus atklātu sirds slimības, slimnīcā pieejami dažādi izmeklējumi – elektrokardiogramma (EKG), sirds ultrasonogrāfija (ehokardiogrāfija), Holtera monitorings (24h EKG), slodzes testi un asinsvadu doplerogrāfija.
Savukārt Kardioloģijas nodaļā tiek ārstēti pacienti ar dažādām sirds un asinsvadu slimībām, tostarp paaugstinātu asinsspiedienu, stenokardiju, akūtu miokarda infarktu, ritma traucējumiem un sirds mazspēju. Smagu sirds mazspēju slimnīca ārstē, izmantojot arī īpašas metodes, piemēram, pagaidu sirds stimulatoru, lai koriģētu bīstamus ritma traucējumus.
Pievēršot uzmanību uztura paradumiem, fiziskajām aktivitātēm, kaitīgo ieradumu ierobežošanai un regulārai veselības kontrolei, ir iespējams būtiski samazināt slimību attīstības risku.
Galvenie riska faktori
- Neveselīgs uzturs – pārmērīgs piesātināto tauku, cukura un sāls daudzums uzturā palielina aptaukošanās, paaugstināta asinsspiediena un aterosklerozes risku.
- Mazkustīgs dzīvesveids – regulāru fizisko aktivitāšu trūkums negatīvi ietekmē sirds un asinsvadu veselību, palielinot liekā svara, hipertensijas un diabēta risku.
- Smēķēšana un alkohols – tabakas lietošana un pārmērīgs alkohola patēriņš būtiski palielina koronāro sirds slimību un insulta risku.
- Hroniskas slimības – paaugstināts asinsspiediens, hiperlipidēmija un cukura diabēts ir būtiski riska faktori, kas palielina sirds un asinsvadu noslodzi un paaugstina infarkta vai insulta risku.
Profilakses pasākumi
- Veselīgs uzturs – uztura pamatā jābūt pilngraudu produktiem, augļiem, dārzeņiem, riekstiem un nepiesātinātiem taukiem, savukārt sāls, cukura un piesātināto tauku patēriņš jāsamazina. Pārstrādāti produkti bieži satur pārmērīgu sāls un trans-tauku daudzumu, tāpēc no tiem vēlams izvairīties.
- Fiziskās aktivitātes – Pasaules Veselības organizācija (PVO) rekomendē pieaugušajiem veikt vismaz 150 minūtes mērenas intensitātes fizisko aktivitāšu nedēļā vai 75 minūtes augstas intensitātes vingrinājumus. Regulāras fiziskās aktivitātes veicina asinsrites uzlabošanos, asinsspiediena normalizēšanos un stresa samazināšanu.
- Svara kontrole – optimāla ķermeņa masa samazina slodzi sirdij un mazina hipertensijas un metabolā sindroma attīstības risku.
- Smēķēšanas un alkohola ierobežošana – smēķēšanas atmešana būtiski samazina koronāro sirds slimību risku, turklāt jau pēc viena gada pēc smēķēšanas atmešanas risks samazinās uz pusi. Alkohola patēriņa samazināšana palīdz stabilizēt asinsspiedienu un samazināt sirds slodzi.
- Regulāras veselības pārbaudes – asinsspiediena, holesterīna un cukura līmeņa asinīs kontrole ir būtiska sirds slimību profilaksē. Savlaicīga noviržu konstatēšana ļauj izvairīties no nopietnām komplikācijām.
SPKC informācija: www.spkc.gov.lv/lv/media/13853/download?attachment
Indra Grase
SIA „LIEPĀJAS REĢIONĀLĀ SLIMNĪCA”
sabiedrisko attiecību speciāliste
+371 26591363
indra.grase@liepajasslimnica.lv