Sākums Jaunumi Slimnīca ziedojumā saņem vērtīgas grāmatas

Slimnīca ziedojumā saņem vērtīgas grāmatas

31.10.2023.

Liepājas Reģionālās slimnīcas Dzemdību nodaļa un Jaundzimušo patoloģijas un intensīvās terapijas nodaļa saņēmusi ar labdarības organizācijas “Tabitas sirds” atbalstu sarūpētās grāmatas "Mazulis, kurš nepiedzima", kas paredzētas vecākiem, kas piedzīvojuši grūtniecības zaudējumu. Grāmatas autore ir Vita Kalniņa, psiholoģe, ģimenes psihoterapijas speciāliste, ģimenes psiholoģijas centra LĪNA dibinātāja.

Ir cilvēki, kuru vēlme sagaidīt savu mazuli, ne vienmēr piepildās. Tam ir dažādi iemesli un viens no tiem - nedzimuša bērna zaudēšana. Tas vecākiem var izraisīt emocionālas sāpes, ilgstošas skumjas, zaudējuma sajūtu un izmisumu. Grāmatas autore atzīst, ka diemžēl zaudējumi pieder pie dzīves, un nav iespējams no tiem izvairīties. V. Kalniņa savā grāmatā stāsta par to, kādas emocijas pēc nedzimušā bērniņa zaudējuma var pārņemt vecākus, kā neiegrimt zaudējuma sāpēs un skatīties uz priekšu, kā veidot attiecības gan ar partneri, gan ģimenes locekļiem un draugiem, kad šķiet, ka visa pasaule ir sabirusi lauskās. Autore savā grāmatā izstāsta arī kāda pāra pieredzi bērniņu zaudējot, kas varētu līdzināties citu piedzīvotajam.

Ziedojumā saņemtas 100 grāmatas. Tās varēs saņemt ikviens slimnīcā nonākušais vecāks, kurš zaudējis bērniņu grūtniecības laikā, vai tas piedzimis nedzīvs, lai grāmatā smeltos atbalstu un stiprinājumu.

Slimnīca saka lielu paldies organizācijas “Tabitas sirds” vadītājai Kristīnei Vidzeniecei par atbalstu. “Mēs novērtējam šo ziedojumu un esam pateicīgi, ka atsaucāties aicinājumam atbalstīt šo ieceri,” saņemot grāmatas, teica slimnīcas psihoemocionālā atbalsta kabineta darbiniece, dzīves koučs Inga Laugale. “Esam pateicīgi par šo sirsnīgo žestu, jo uzskatām, ka atbalsta sniegšana vecākiem tik smagā dzīves situācijā, ir ļoti nozīmīga,” pārliecināta ir I. Laugale.

Kristīne Vidzeniece: “Liela daļa sabiedrības savā, tuvinieku vai draugu dzīvē ir sastapušies ar šo sāpīgo pieredzi - bērniņa zaudēšanu. Tāpēc jebkāda veida atbalsts ir ļoti būtisks, vai tas ir apskāviens, kopā būšana, praktiska palīdzība vai grāmata, kas var palīdzēt ģimenēm gūt spēku turpināt ne tikai dzīvot, bet dzīvot jaunā cerībā, ka kādu dienu būs iespēja turēt rokās pašu dārgāko - savu bērniņu!”

Vēl nedzimuša bērniņa zaudējuma gadījumā citiem bieži vien ir grūti saprast vecāku sāpes. Tāpēc vecākiem šajā sarežģītajā dzīves posmā var būt noderīgas pārrunas ar profesionāļiem, kuriem ir zināšanas un pieredze, un, kuri var parūpēties par vecākiem, kuri zaudējuši savu bērnu.

Šī gada (2023.) februārī tika uzsākts darbs pie vadlīniju par psiholoģisko atbalstu vecākiem, kuri saskārušies ar vēl nedzimuša bērniņa zaudējumu izstrādāšanas. Šajā darbā iesaistījušies slimnīcas psihoemocionālā atbalsta sniedzēji, Dzemdību un ginekoloģijas nodaļas, Jaundzimušo patoloģijas un intensīvās terapijas nodaļas darbinieki, kā arī psiholoģijas centrs Ģimenei, kurā apvienojušies praktizējoši psihologi un psihoterapeiti.

I.Laugale norāda, ka vadlīnijas paredzētas slimnīcas darbiniekiem, lai no psihoemocionālā viedokļa padziļinātu izpratni par to, kas ir zaudējums, kā labāk pārdzīvot to un noteiktu rīcības algoritmu darbam ar zaudējumu piedzīvojušiem vecākiem. “Ko teikt vecākiem, ko noteikti neteikt, kā veidot dialogu šajā smagajā situācijā ar iesaistītajām personām. Vadlīnijās iestrādāti arī praktiski ieteikumi, kā reaģēt situācijā, kad ikdienas darbā nākas saskarties ar kādu vecāku bērniņa zaudējumu,” norāda I.Laugale un piebilst, ka labdarības organizācijas “Tabitas sirds” sarūpētās grāmatas "Mazulis, kurš nepiedzima", ir kā papildinājums šīm vadlīnijām.

Plānots, ka vadlīniju izstrādes noslēdzošajā posmā Dzemdību nodaļas un Jaundzimušo patoloģijas un intensīvās terapijas nodaļas personālam tiks organizētas divas lekcijas, kurās tiks izskaidrota vadlīniju būtība, nozīme un to ieviešanas soļi ikdienas darbā.


Indra Grase

SIA „LIEPĀJAS REĢIONĀLĀ SLIMNĪCA”

sabiedrisko attiecību speciāliste

+371 26591363

indra.grase@liepajasslimnica.lv